Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Odboráři vyzvali představenstvo a dozorčí radu OKD k odstoupení

  • 6
Obavy horníků OKD o odstupné sílí a čím dál tvrdší jsou i vyjádření odborářů. Ve čtvrtek vyzvali k odstoupení představenstvo i dozorčí radu firmy. Požadují také omezení výše mzdy pro manažery.

„Současné představenstvo svými rozhodnutími škodí celé firmě a potažmo zaměstnancům firmy. Dozorčí rada OKD v minulosti neučinila potřebné a zásadní kroky či návrhy k stabilitě firmy,“ píšou v prohlášení zástupci hornických odborů v čele s Jaromírem Pytlíkem.

Odboráři dále požadují omezení horní hranice mzdy na 70 tisíc měsíčně u zaměstnanců včetně manažerů a podání žaloby na náhradu škody na všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou ekonomickou situaci OKD.

Odboráři uvedli, že řadovým zaměstnancům od roku 2014 klesly průměrné výdělky o 2 a půl tisíce korun. „Proto jsme přesvědčeni, že sami zaměstnanci se již dlouhodobě a významně podílejí na řešení ekonomické situace v posledních letech a to svým přispěním ve prospěch firmy,“ podotýká Pytlík.

Uzavření dolu mají za unáhlené

Na splnění sociálního programu pro horníky propuštěné z Dolu Paskov, který počítá s odstupným ve výši až dvanácti měsíčních platů podle odpracovaných let, by podle Pytlíka firma v současnosti potřebovala zhruba 400 milionů korun. Částka 600 milionů, o které se dříve hovořilo, je podle odborů přemrštěná, protože od roku 2014 výrazně ubylo zaměstnanců a snížily se jejich průměrné mzdy.

Podle odborářů je rozhodnutí představenstva o uzavření dolu k 31. lednu unáhlené. „Vzhledem k nezajištěným prostředkům na odstupné a technickou likvidaci Dolu Paskov a chybějícímu rozhodnutí státních orgánů o odpisu zásob, s čímž souvisí nutnost a hrozba dlouhodobého financování neproduktivního konzervačního režimu,“ dodali odboráři v prohlášení.

Mohou nastat nepokoje horníků

Vedení společnosti OKD v reakci na prohlášení odborů přes svého mluvčího vzkázalo, že není zodpovědné za situaci, do které se firma v posledním období dostala. „Jeho členové nebyli členy statutárních orgánů, na rozdíl od zástupců odborových organizací v dozorčí radě, kteří by sled okolností mohli ovlivnit, či dokonce zvrátit,“ kontroval Ivo Čelechovský.

Podle Čelechovského management firmy ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek peněz na profinancování těžby a zajistilo postupný a důstojný útlum těžby. „Cílem všech přijímaných opatření tedy je zajištění další životaschopnosti OKD na maximální možnou dobu,“ dodal mluvčí.

Poté, co by se potvrdily zprávy o neplatnosti kolektivní smlouvy a sociálního programu, mohly by hrozit nepokoje horníků. „Budeme činit v souladu se zákonem. Může však dojít k nečekaným událostem, nepokojům na šachtách a podobně,“ dodal Pytlík.