ODS na severu Moravy musí utnout spolupráci s komunisty, jinak skončí

  9:00aktualizováno  9:00
Vedení ODS v Moravskoslezském kraji se rozhodlo tvrdě zakročit proti paktům s komunisty. Pokud místní organizace spolupráci s nimi neukončí, odeberou jim licenci. Na severu Moravy je modro-červených koalic nejvíc v Česku.
České modročervené koalice v Moravskoslezském kraji konec?

České modročervené koalice v Moravskoslezském kraji konec? | foto: Koláž - iDNES.cz

Zastupitelé zvolení za ODS, kteří se ve městech a obcích v kraji rozhodli spolupracovat s komunisty, teď nemají moc klidné spaní. Vedení strany jim totiž v případě, že spolupráci s KSČM neukončí, hrozí odebráním stranické licence.

fakta

Bizarní koalice v kraji

Moravskoslezský kraj má nelichotivý primát. Ve vedení měst a obcí tu vůbec nejčastěji v Česku spolupracuje ODS s komunisty. Týká se to šesti měst a obcí -Albrechtic, Petřvaldu a Petrovic u Karviné na Karvinsku, Bartošovic a Lichnova na Novojičínsku a také Paskova na Frýdecko-Místecku.

"Zastupitelé, kterých se to týká, mají dvě možnosti - buď složí koalici bez komunistů, nebo ze stávající koalice odejdou," říká předseda krajské ODS Zbyněk Stanjura.

V kraji se riziko odebrání stranické licence týká šesti místních organizací. To je vůbec nejvyšší číslo v Česku.

Mezi sdruženími ohroženými ztrátou licence jsou jednak malé stranické "buňky", jimž jiná varianta koalice než ta s komunisty po volbách zkrátka nevyšla, jednak organizace z větších obcí či měst. Třeba z Petřvaldu na Karvinsku.

Místním organizacím se to nelíbí

Proti oběma typům oblastních sdružení chce ale vedení strany podle Zbyňka Stanjury zakročit stejně přísně. I z vedení malých obcí, kde do voleb šly třeba jen tři strany, podle něj ODS může vystoupit v případě, že momentálně vládne s komunisty.

Například zastupitelé Bartošovic na Novojičínsku zvolení za ODS ale nevidí důvod, proč by z vedení obce, které vládnou spolu s komunisty, odstupovali.

"Vůbec by mně nevadilo, kdyby bartošovická ODS přišla o licenci, kandidoval jsem jako nestraník," uvedl místostarosta Bartošovic Radoslav Řezníček s tím, že ve vedení obce se nehraje žádná vysoká politika.

True

"Je o lidech, ne o stranách. V menších obcích stranická politika nehraje roli," dodal Řezníček. Jeho názor sdílí i předseda bartošovické ODS Rostislav Pokluda.

"Spolupráce na politické úrovni v naší obci neprobíhá, navíc žádná oficiální ani jiná dohoda o spolupráci nebyla," uvedl Pokluda s tím, že pokud by výkonná rada ODS chtěla sdružení odebrat licenci, byl by určitě proti.

Hrozba, že sdružení o licenci přijde, je ale podle předsedy novojičínské oblastní ODS Josefa Jalůvky dost pravděpodobná.

"Odebrání licence pro bartošovickou místní organizaci ODS jsme výkonné radě navrhli už v prosinci," připomněl Josef Jalůvka.

Podobně hrozí ztráta licence i občanským demokratům z Petřvaldu nebo z Petrovic u Karviné. I tam se zastupitelé zvolení za ODS ve vedení radnic paktují s komunisty.

Ztratí tím krajská ODS

Kvůli ztrátě licence oblastního sdružení zastupitelé obcí o křeslo nepřijdou, problém ale může mít krajská organizace.

"Pokud by oblastní sdružení přišla o licenci, nebylo by to příjemné pro krajskou ODS. To ona by tím ztratila. Zhoršila by si totiž svou vyjednávací pozici na celorepublikové úrovni," uvedl politolog Tomáš Jarmara.

Na celorepublikovém sněmu by totiž se ztrátou počtu místních organizací krajskou ODS zastupovalo méně delegátů než dosud. Krajské ODS by se tak mohlo obtížněji dařit prosazovat vlastní návrhy.

Podle Jarmara má snaha vedení zatočit svými sdruženími, která spolupracují s komunisty, dvě roviny. "ODS se tímto postupem snaží ideově vyprofilovat. Současně je ale nutné myslet na to, že v některých menších obcích, kde jdou do voleb třeba jen tři subjekty, může být nemožné složit jinou variantu koalice než se zastoupením ODS a komunistů," připomněl politolog.

Rada zaujala přísnější stanovisko

S jakoukoliv změnou postavení své strany na radnici kvůli hrozbě odebrání licence nesouhlasí ani v Petřvaldu na Karvinsku.

Starosta Petřvaldu Václav Holeček před restaurací Sokol, kde při střelbě na oslavě zahynuli čtyři lidé. (8. března 2009)

Starosta Petřvaldu Václav Holeček před restaurací Sokol, kde při střelbě na oslavě zahynuli čtyři lidé. (8. března 2009)

"My jsme nehlasovali pro spolupráci s komunisty, tak jak se nás to týká?" odpověděl místostarosta Petřvaldu Václav Holeček otázkou na dotaz, jak zareaguje na výzvu vedení ODS, aby ukončil spolupráci s KSČM.

"Uznal bych, že musím odejít z rady, kdybychom pro komunisty hlasovali, ale my byli přehlasováni sociálními demokraty a komunisty," argumentoval místostarosta.

Předseda karvinské oblastní ODS Pavel Drobil uvedl, že politická situace v Petřvaldu se sice už asi patnáct let nemění, teď ale podle něj výkonná rada strany zaujala přísnější stanovisko než dřív. "My to stanovisko budeme muset naplňovat," řekl Pavel Drobil. Zbyněk Stanjura dodal, že na vyřešení situace mají oblastní sdružení, jichž se výzva vedení ODS týká, asi měsíc.

Skutečnost, že v kraji je vůbec nejvíc rudo-modrých koalic v zemi, Stanjura považuje za náhodu. "Ale možná je to i tím, že jsme silně levicový kraj, a tudíž je tu zastoupení komunistů silnější než jinde."Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz