Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská ODS vymění členy dozorčích rad kvůli obvinění. ČSSD ne

  19:52aktualizováno  19:52
Do zajímavé situace se dostali zastupitelé Ostravy při volbě členů dozorčích rad městských společností. Radní největších koaličních stran tam nechtěli mít politiky stíhané policií. Jeden obviněný se proto nominací vzdal. Ale tři další „unikli“.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Bývalý ostravský radní David Pfleger (ANO) byl na seznamu lidí nominovaných do dozorčích rad městských společností. Když ale ve středu zastupitelé volili nové členy, jeho jméno nezaznělo.

„Sám se na klubu vzdal všech nominací. Vážím si toho. Oceňuji i to, že jakmile zjistil, že mu hrozí obvinění, rezignoval na funkci radního,“ říká primátor Tomáš Macura.

Policie od léta šetří podezření z trestného činu podvodu. Pfleger při prodeji bytu údajně připravil seniora o 150 tisíc korun. To politik kategoricky odmítá. Tvrdí, že peníze dostal po dohodě za služby navíc. Vrátil je a věří v očištění jména.

Zastupitelé ANO i Ostravaka, dvou největších ze čtyř stran ostravské koalice, si oddechli, že v dozorčích radách nemají žádného obviněného člena, a v klidu hlasovali pro všechny nominované. Uniklo jim ale, že jsou mezi nimi tři obvinění.

Nakonec nominují jiné členy strany

Do dozorčích rad se tak dostali tři bývalí radní Jihu, Ivona Klímová a Jan Dohnal z koaliční ODS a Ivo Hařovský z opoziční ČSSD, které spojuje zcela shodný problém.

Policie na konci roku 2014 obvinila 12 bývalých radních Jihu kvůli dvěma veřejným zakázkám na údržbu zeleně z let 2007 a 2010, a to ze tří trestných činů: zneužívání pravomoci veřejného činitele, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku – se sazbou až 12 let vězení.

Koalice na situaci reagovala hned po zastupitelstvu. Dva obviněné občanské demokraty nahradí jiní.

„Naše členy jsme nominovali, protože ctíme presumpci neviny. Navíc kolektivní obvinění radních Jihu vnímáme jako absurdní. Ale s koaličními partnery jsme se pak shodli, že v orgánech města by neměli být obvinění lidé. Proto nominujeme jiné členy strany,“ vysvětlil radní za ODS Martin Štěpánek.

Primátor řekl, že nové členy dozorčích rad zvolí zastupitelé dodatečně na dalším zasedání 17. února. A očekává, že ne dva, ale tři.

„V orgánech městských společností by neměl být nikdo, vůči komu je vedeno trestní řízení. Požádám i předsedu klubu ČSSD o změnu nominace Iva Hařovského,“ řekl Macura.

Šéf ostravské ČSSD Lumír Palyza ale netají, že klub žádosti nevyhoví. „Od začátku ctíme presumpci neviny. Počkáme na závěry vyšetřování,“ říká s tím, že nemíní kopírovat jednání jiných stran. „V případě, že by se členové ANO a ODS rozhodli vyskákat z oken, také nebudeme reagovat stejně.“

Ivo Hařovský dobrovolně rezignovat nemíní. Upozornil, že už jako obviněný byl členem dvou dozorčích rad a pracoval zdarma, čímž městu ušetřil asi 200 tisíc korun: „Nehodlám ustupovat kvůli obvinění, které je zcela nesmyslné. Vyšetřování se protahuje a všechny nás jen poškozuje. Doufám, že co nejdříve skončí našim očištěním.“

V totéž doufají všichni obvinění politici. „Neudělali jsme nic špatného, natož trestného. Nemůže to skončit jinak než odložením případu,“ míní Ivona Klímová a Jan Dohnal. „Velmi nás to poškozuje osobně i v politickém životě,“ tvrdí oba.

Vyšetřování se protahuje

S tím souhlasí i bývalý starosta Jihu Karel Sibinský. „Po naší stížnosti loni Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo šetření zakázky z roku 2010. Takže policie šetří jen zakázku z roku 2007, o které jsem vůbec nehlasoval, přesto stále patřím mezi obviněné. Tato pseudokauza mě vyřadila z politického i veřejného života. Přicházím o pověst i peníze. Odmítám nabídky do doby, než vyšetřování skončí,“ líčí Sibinský.

Zastává se i svých kolegů. „Kdybych tehdy byl na jednání rady, hlasoval bych stejně. Vše bylo předem prověřeno a doporučeno našim právním oddělením i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Nic jsme nespáchali,“ ujistil exstarosta.

Dohled nad kauzou převzal začátkem ledna státní zástupce Alexandr Dadam. „Teprve se seznamuji se spisem, ale vyšetřování je v závěrečné fázi a skončit by mohlo v tomto čtvrtletí,“ řekl žalobce a potvrdil, že policie řeší už jen zakázku z roku 2007. Ubyl jeden trestný čin, čímž se nejvyšší sazba snížila na 10 let.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Ostravský soud zřejmě spojí dvě Dědicovy kauzy. Zrychlí tím řízení

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě.

K projednávané obžalobě Martina Dědice z ovlivňování zakázek a přijímání úplatků přibude brzy i obžaloba z krácení...

Lékaři krnovské porodnice získali ocenění za porody bez jejich zásahů

Porod (ilustrační foto)

Porodnice v Krnově, kterou pro vstřícný přístup zdravotníků k přání rodiček vyhledávají ženy z celého Česka, se dočkala...

Studentské koleje v Porubě slaví 50 let. Kdysi patřily k nejmodernějším

Vysokoškolské koleje v Ostravě-Porubě se stavěly v roce 1966, první studenti se...

Studentské koleje v Porubě jsou dominantou západní části Ostravy už padesát let. První studenti se tam ubytovali na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz