Odvolaný šéf ostravské filharmonie žaluje město. Byl to komplot, tvrdí

  15:57aktualizováno  15:57
Především kvůli špatným ekonomickým výsledkům vzali zástupci města před více než půl rokem Peteru Krajniakovi post šéfa Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kontrola hospodaření totiž odhalila vysoké škody. Krajniak však chyby odmítá a proti odvolání se brání soudně.

Janáčkovu filharmonii Ostrava brzy povede nový šéf. Bývalý ředitel byl odvolán hlavně kvůli špatným výsledkům auditu hospodaření. | foto: MF DNES

"Ztráta sponzorů, špatné výsledky hospodaření, snižující se počet koncertů i návštěvníků, žádná výhledová turné, na něž orchestr v minulosti často vyjížděl, neúčast na festivalech, to všechno byly důvody, které nás k rozhodnutí odvolat pana Krajniaka vedly," zdůvodnila loni v listopadu odvolání Petra Krajniaka náměstkyně primátora Simona Piperková.

Kdo je Peter Krajniak

Rodák z Bratislavy (1972) byl od roku 2005 ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO). Dřív jako houslista působil v souborech VENI, Musica Aeterna a Komorní sólisté Bratislava, byl i koncertní mistr Bratislavského komorního orchestru. Loni ho radní Ostravy odvolali z postu šéfa JFO. Krajniak nesouhlasí s jejich důvody a vůči rozhodnutí se brání soudně.

Kontrola zadaná městem, která ve filharmonii proběhla na začátku roku, našla potíže v hospodaření z let 2010 a 2011. Zjistila mimo jiné problémy v oblasti nákupu výpočetní techniky pořízené na základě zfalšovaných daňových dokladů.

"Lze předpokládat, že organizaci vznikla škoda ve výši nejméně šest milionů korun," sdělili auditoři. S ohledem na zjištěné prohřešky předali zástupci magistrátu spis z kontroly státnímu zastupitelství a záležitost řeší policie.

"Věc prověřujeme jako přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková s tím, že policisté zatím nezačali nikoho stíhat. Zatím shromažďují listinné důkazy a vyslechli i několik lidí. Jeden zaměstnanec filharmonie byl kvůli chybám, jež zjistila kontrola, odvolán.

Exšéf míní, že důvody odvolání jsou pochybné

Peter Krajniak má ale na věc odlišný názor než zástupci města. Fakt, že musel opustit svou funkci šéfa filharmonie považuje za výsledek komplotu. Audit pak měl podle něj účelově potvrdit, že filharmonie za jeho vedení dosáhla špatných výsledků hospodaření. Cítí se poškozen.

Janáčkovu filharmonii a magistrát žaluje, aby se domohl zneplatnění svého odvolání a výpovědi. Jako opěrné body žaloby uvádí Krajniak fakt, že nikdy nepodepsal doklad o odvolání z funkce, a za neplatnou považuje i výpověď, již obdržel od Jana Hališky pověřeného vedením tělesa.

"Měli mi nabídnout adekvátní pracovní místo ve filharmonii, což neudělali, ač k dispozici bylo," podotkl. "Výpověď byla podle našich právníků v pořádku," namítla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

V komplotu se podle Krajniaka angažoval mimo jiné ředitel festivalu Ostravské dny Petr Kotík, po němž bývalé vedení filharmonie v roce 2011 požadovalo za desetidenní spolupráci s tělesem spjatou třeba s pronájmem Domu kultury města Ostravy s ohledem na zhoršené finanční podmínky organizace dvojnásobnou částku proti dřívějšku.

Hledá se nástupce

Jméno nového šéfa filharmonie může být známé už za pár dnů. O místo se uchází osm lidí.
"Během pohovorů budeme u uchazečů hodnotit mimo jiné i jejich koncepci dalšího uměleckého směřování filharmonie," řekl člen výběrové komise Jan Hališka, který filharmonii dočasně vede.

Víc peněz vydobyli. A Petr Kotík se kvůli tomu dle Krajniaka naštval. S odbory filharmonie sepsal dopis, jenž vedl k odvolání šéfa.

Konflikt při sepisování smlouvy na Ostravské dny 2011 nepopírá ani Kotík. Tehdejší požadavek vedení filharmonie na navýšení množství peněz dnes, stejně jako dřív, považuje za neadekvátní. Podotkl, že odboráři, kteří byli nespokojeni s ředitelem, se na něj obrátili sami. Peter Krajniak byl podle něj odvolán kvůli tomu, že vedení filharmonie nezvládal.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Najdete na iDNES.cz