Odvolaný šéf ostravské filharmonie žaluje město. Byl to komplot, tvrdí

  15:57aktualizováno  15:57
Především kvůli špatným ekonomickým výsledkům vzali zástupci města před více než půl rokem Peteru Krajniakovi post šéfa Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kontrola hospodaření totiž odhalila vysoké škody. Krajniak však chyby odmítá a proti odvolání se brání soudně.

Janáčkovu filharmonii Ostrava brzy povede nový šéf. Bývalý ředitel byl odvolán hlavně kvůli špatným výsledkům auditu hospodaření. | foto: MF DNES

"Ztráta sponzorů, špatné výsledky hospodaření, snižující se počet koncertů i návštěvníků, žádná výhledová turné, na něž orchestr v minulosti často vyjížděl, neúčast na festivalech, to všechno byly důvody, které nás k rozhodnutí odvolat pana Krajniaka vedly," zdůvodnila loni v listopadu odvolání Petra Krajniaka náměstkyně primátora Simona Piperková.

Kdo je Peter Krajniak

Rodák z Bratislavy (1972) byl od roku 2005 ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO). Dřív jako houslista působil v souborech VENI, Musica Aeterna a Komorní sólisté Bratislava, byl i koncertní mistr Bratislavského komorního orchestru. Loni ho radní Ostravy odvolali z postu šéfa JFO. Krajniak nesouhlasí s jejich důvody a vůči rozhodnutí se brání soudně.

Kontrola zadaná městem, která ve filharmonii proběhla na začátku roku, našla potíže v hospodaření z let 2010 a 2011. Zjistila mimo jiné problémy v oblasti nákupu výpočetní techniky pořízené na základě zfalšovaných daňových dokladů.

"Lze předpokládat, že organizaci vznikla škoda ve výši nejméně šest milionů korun," sdělili auditoři. S ohledem na zjištěné prohřešky předali zástupci magistrátu spis z kontroly státnímu zastupitelství a záležitost řeší policie.

"Věc prověřujeme jako přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková s tím, že policisté zatím nezačali nikoho stíhat. Zatím shromažďují listinné důkazy a vyslechli i několik lidí. Jeden zaměstnanec filharmonie byl kvůli chybám, jež zjistila kontrola, odvolán.

Exšéf míní, že důvody odvolání jsou pochybné

Peter Krajniak má ale na věc odlišný názor než zástupci města. Fakt, že musel opustit svou funkci šéfa filharmonie považuje za výsledek komplotu. Audit pak měl podle něj účelově potvrdit, že filharmonie za jeho vedení dosáhla špatných výsledků hospodaření. Cítí se poškozen.

Janáčkovu filharmonii a magistrát žaluje, aby se domohl zneplatnění svého odvolání a výpovědi. Jako opěrné body žaloby uvádí Krajniak fakt, že nikdy nepodepsal doklad o odvolání z funkce, a za neplatnou považuje i výpověď, již obdržel od Jana Hališky pověřeného vedením tělesa.

"Měli mi nabídnout adekvátní pracovní místo ve filharmonii, což neudělali, ač k dispozici bylo," podotkl. "Výpověď byla podle našich právníků v pořádku," namítla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

V komplotu se podle Krajniaka angažoval mimo jiné ředitel festivalu Ostravské dny Petr Kotík, po němž bývalé vedení filharmonie v roce 2011 požadovalo za desetidenní spolupráci s tělesem spjatou třeba s pronájmem Domu kultury města Ostravy s ohledem na zhoršené finanční podmínky organizace dvojnásobnou částku proti dřívějšku.

Hledá se nástupce

Jméno nového šéfa filharmonie může být známé už za pár dnů. O místo se uchází osm lidí.
"Během pohovorů budeme u uchazečů hodnotit mimo jiné i jejich koncepci dalšího uměleckého směřování filharmonie," řekl člen výběrové komise Jan Hališka, který filharmonii dočasně vede.

Víc peněz vydobyli. A Petr Kotík se kvůli tomu dle Krajniaka naštval. S odbory filharmonie sepsal dopis, jenž vedl k odvolání šéfa.

Konflikt při sepisování smlouvy na Ostravské dny 2011 nepopírá ani Kotík. Tehdejší požadavek vedení filharmonie na navýšení množství peněz dnes, stejně jako dřív, považuje za neadekvátní. Podotkl, že odboráři, kteří byli nespokojeni s ředitelem, se na něj obrátili sami. Peter Krajniak byl podle něj odvolán kvůli tomu, že vedení filharmonie nezvládal.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Medvědí tulák v Beskydech zabil ovci. Prozradila ho šlápota v krtinci

Odlitek přední stopy medvěda, který přišel v roce 2001 do Krhové.

Potrhanou ovci našel brzo ráno v ohradě chovatel Ladislav Staš z obce Krásná na Frýdecko-Místecku, který bydlí na...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji nadále klesá, v Hyundai zvýší mzdy

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Pod osmatřicet tisíc lidí klesl na konci listopadu počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. Z hlediska úřadu...

Chlapci a dívka na ulici zbili a zkopali muže, jsou obvinění z loupeže

Ilustrační snímek

Několik týdnů se bude léčit muž, kterého minulý týden na ulici v Karviné přepadla skupinka mladistvých. Dva kluci a...

Obchodník se psy falšoval doklady, některá zvířata po prodeji uhynula

Obchodník se psy si vymyslel rasy i veterináře. některá zvířata po prodeji...

Nekalý byznys se psy vyšetřují ostravští kriminalisté. Zjistili, že sedmačtyřicetiletý muž nabízel prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz