Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvoz trávy je drahý, Hlučín dá proto lidem kompostéry zdarma

  8:48aktualizováno  8:48
Takzvaný zelený odpad ze zahrádek se v popelnicích objevuje čím dál častěji. Pro lidi, kteří například posečenou trávu nevyužijí doma, je to ideální řešení, jak se takového odpadu zbavit. Obci se to však prodražuje na svozu odpadu. V Hlučíně se to rozhodli řešit tím, že lidem rozdají kompostéry.

Hlučínští si nyní budou moci kompostovat sami. Radnice těm, kteří si o to všas požádali, rozdá kompostéry. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

V Hlučíně už nějakou dobu hledají řešení, jak naložit s odpadem ze zahrádek. Jeho rostoucí množství se totiž obci prodražuje při svozu.

"Dosud město žádným speciálním způsobem zelený odpad ze zahrádek nelikvidovalo. Lidé jej pouze mohli za úplatu dávat na soukromou kompostárnu," nastínila vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice Soňa Prášková.

Jednu dobu tak v Hlučíně dokonce uvažovali o tom, že by si pořídili vlastní kompostárnu. "Takový nápad tady byl asi před dvěma roky, ale problém byl i v tom, že bychom neměli zajištěný odbyt kompostu," vysvětlila Prášková.

Teď však problém alespoň částečně vyřeší dotace z ministerstva životního prostředí. "Nejdřív jsme pomocí ankety zjišťovali, jestli by lidé o kompostéry měli zájem. Ozvalo se zhruba 330 lidí. To nás přimělo k tomu, abychom podali žádost o dotaci na přidělení kompostérů pro občany Hlučína a také jsme ji získali," řekla Prášková.

Díky dotaci zaplatí město jen deset procent ceny

Město tak má v současnosti přislíbeno částku ve výši 670 tisíc korun na více než 330 kompostérů. Zbylých deset procent nákladů doplatí z rozpočtu.

"Předpokládáme, že tento odpad ze zeleně ubude v klasických popelových nádobách. Ukládání odpadu na skládku je totiž čím dál víc dražší. Takže se nám sníží objem odpadu - a především tento odpad bude smysluplně využitý. Vzniká totiž kvalitní kompost, který je možné použít například na anglický trávník," dodala.

Kompostéry začne město lidem vydávat 15. září. "Občanům je na pět let vypůjčíme, pak na ně budou převedeny darovací smlouvou," řekla Prášková.

Kompostéry dostanou ti lidé, kteří si o ně zažádali a kteří zároveň mají trvalé bydliště v Hlučíně, mají pozemek ve svém vlastnictví, nebo v nájmu, využívají jej jako zahradu a nejsou dlužníky města.

"Dostalo se na všechny, kteří si podali žádost. I po termínu se nám hlásili další zájemci, ale těm jsme bohužel museli říct, že už máme podanou žádost o dotaci a počet už navyšovat nemůžeme," dodala Prášková.

Od letošního roku mají navíc Hlučíňané možnost odvézt zelený odpad na soukromou kompostárnou v Jasénkách.

"Máme s ní smlouvu a vždy tři dny v týdnu odpoledne tam občané Hlučína mohou zdarma přivážet odpad ze zeleně," poukázal starosta Hlučína Bernard Ostárek. Podle radnice je tato služba místními lidmi velmi žádaná.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Přestaňte podnikat s chudobou, vyzvali krajští zastupitelé poslance SPD

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Upusťte od nemorálního podnikání s chudobou a vysvětlete občanům své počínání. Takové prohlášení schválila většina...

Muž zemřel při práci na statku, spadl z dvoumetrové betonové zídky

Záběr na jedno z aut, které používají moravskoslezští záchranáři.

Devětapadesátiletý muž, který pracoval jako dělník na statku v obci Hošťálkovy na Bruntálsku, zemřel po pádu ze zídky....

Největší letošní stavby v Opavě se odkládají, město nemá zhotovitele

(ilustrační snímek)

Měly to být největší investice letošního roku, růst cen na stavebním trhu a malý zájem firem je však prozatím poslal k...

Najdete na iDNES.cz