Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvoz trávy je drahý, Hlučín dá proto lidem kompostéry zdarma

  8:48aktualizováno  8:48
Takzvaný zelený odpad ze zahrádek se v popelnicích objevuje čím dál častěji. Pro lidi, kteří například posečenou trávu nevyužijí doma, je to ideální řešení, jak se takového odpadu zbavit. Obci se to však prodražuje na svozu odpadu. V Hlučíně se to rozhodli řešit tím, že lidem rozdají kompostéry.

Hlučínští si nyní budou moci kompostovat sami. Radnice těm, kteří si o to všas požádali, rozdá kompostéry. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

V Hlučíně už nějakou dobu hledají řešení, jak naložit s odpadem ze zahrádek. Jeho rostoucí množství se totiž obci prodražuje při svozu.

"Dosud město žádným speciálním způsobem zelený odpad ze zahrádek nelikvidovalo. Lidé jej pouze mohli za úplatu dávat na soukromou kompostárnu," nastínila vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice Soňa Prášková.

Jednu dobu tak v Hlučíně dokonce uvažovali o tom, že by si pořídili vlastní kompostárnu. "Takový nápad tady byl asi před dvěma roky, ale problém byl i v tom, že bychom neměli zajištěný odbyt kompostu," vysvětlila Prášková.

Teď však problém alespoň částečně vyřeší dotace z ministerstva životního prostředí. "Nejdřív jsme pomocí ankety zjišťovali, jestli by lidé o kompostéry měli zájem. Ozvalo se zhruba 330 lidí. To nás přimělo k tomu, abychom podali žádost o dotaci na přidělení kompostérů pro občany Hlučína a také jsme ji získali," řekla Prášková.

Díky dotaci zaplatí město jen deset procent ceny

Město tak má v současnosti přislíbeno částku ve výši 670 tisíc korun na více než 330 kompostérů. Zbylých deset procent nákladů doplatí z rozpočtu.

"Předpokládáme, že tento odpad ze zeleně ubude v klasických popelových nádobách. Ukládání odpadu na skládku je totiž čím dál víc dražší. Takže se nám sníží objem odpadu - a především tento odpad bude smysluplně využitý. Vzniká totiž kvalitní kompost, který je možné použít například na anglický trávník," dodala.

Kompostéry začne město lidem vydávat 15. září. "Občanům je na pět let vypůjčíme, pak na ně budou převedeny darovací smlouvou," řekla Prášková.

Kompostéry dostanou ti lidé, kteří si o ně zažádali a kteří zároveň mají trvalé bydliště v Hlučíně, mají pozemek ve svém vlastnictví, nebo v nájmu, využívají jej jako zahradu a nejsou dlužníky města.

"Dostalo se na všechny, kteří si podali žádost. I po termínu se nám hlásili další zájemci, ale těm jsme bohužel museli říct, že už máme podanou žádost o dotaci a počet už navyšovat nemůžeme," dodala Prášková.

Od letošního roku mají navíc Hlučíňané možnost odvézt zelený odpad na soukromou kompostárnou v Jasénkách.

"Máme s ní smlouvu a vždy tři dny v týdnu odpoledne tam občané Hlučína mohou zdarma přivážet odpad ze zeleně," poukázal starosta Hlučína Bernard Ostárek. Podle radnice je tato služba místními lidmi velmi žádaná.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz