Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu...

Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu protestovali v ulicích Ostravy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Do konce týdne bude OKD vědět, zda má na platy. O peníze požádá vládu

  • 27
Zda budou peníze na výplaty, bude vědět OKD do konce tohoto týdne. Ve čtvrtek ale pošle insolvenční správce premiérovi dopis se žádostí o pomoc při financování firmy.

První klíčový okamžik historie OKD v insolvenci se blíží. Vedení firmy bude do konce týdne vědět, zda bude mít na výplaty za květen.

„Vedení společnosti OKD a insolvenční správce Lee Louda analyzovali současnou ekonomickou situaci a průběžné financování závazků těžařské společnosti. V rámci nejbližšího období pak předpokládají, že na přelomu tohoto a příštího týdne bude zřejmé, zda se OKD podaří zajistit dostatek finančních zdrojů pro výplatu mezd za měsíc květen v plné výši,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Pokud se OKD nepodaří zajistit peníze na platy z vlastních zdrojů, nezbude vedení firmy nic jiného, než se obrátit na vládu. Nikdo jiný totiž společnosti, dlužící přes 17 miliard korun, za současných podmínek peníze nepůjčí.

OKD potřebuje každý měsíc na provoz zhruba miliardu korun

A firma potřebuje na provoz každý měsíc okolo miliardy korun. „Nejpozději ve čtvrtek bude odeslán předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi společný dopis vedení společnosti OKD a insolvenčního správce se žádostí o pomoc při úvěrovém financování OKD,“ řekl Čelechovský.

Vláda na dopis čeká. Už v úterý avizoval premiér Bohuslav Sobotka, že ministři ještě s nikým nejednali. „Zatím nás nikdo nekontaktoval,“ potvrdil předseda vlády.

Insolvenčnímu správci i vládě možná ulehčí jednání vznik prozatímního věřitelského výboru. Ten včera jmenoval soudce Krajského soudu v Ostravě. Síla výboru spočívá hlavně v pravomoci posledního slova ke všem navrhovaným změnám ve firmě.

Veškerá rozhodnutí majitelů i případné verdikty valné hromady musí od nynějška počítat právě se schválením prozatímního věřitelského výboru. Ten bude fungovat do doby, než vznikne řádný věřitelský výbor. Tedy až do 10. srpna 2016.

Pytlík: Vznik prozatímního věřitelského výboru je dobrá zpráva

V prozatímním věřitelském výboru nemají zástupci NWR ani londýnské Citibank jediného zástupce.

„V insolvenčním řízení vedeném na majetek dlužníka jmenuje insolvenční soud tříčlenný prozatímní věřitelský výbor ve složení: Advanced World Transport, Česká správa sociálního zabezpečení a Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna,“ napsal v usnesení soudu samosoudce Petr Kula.

„Nebudeme to nijak komentovat,“ prohlásil Roman Pařík, mediální zástupce skupiny Ad Hoc Group (AHG), sdružující věřitele a majitele společnosti NWR, k faktu, že se zástupci největšího věřitele do prozatímního věřitelského výboru nedostali.

Sdílnější byl předseda hornických odborů společnosti OKD Jaroslav Pytlík. „Vznik prozatímního věřitelského výboru je dobrá zpráva,“ hodnotil odborářský šéf.

„A z mého pohledu jde dokonce o dvě dobré zprávy. Na jedné straně jde o samotný vznik výboru, díky kterému se budou moci věci hýbat dopředu už nyní, na druhé straně jde o fakt, že se do tohoto výboru nedostali zástupci NWR ani AHG. Protože ty peníze, které po OKD chtějí, nejsou podle nás úplně košer. Už třeba jen kvůli výši úroků,“ prohlásil Pytlík.

Ve svém rozhodnutí soudce vysvětlil, proč v prozatímním věřitelském výboru nejsou největší věřitelé. „V této fázi řízení soud neuvažoval, že by členem měl být věřitel s dosud nejvyšší přihlášenou pohledávkou Citibank, neboť tato pohledávka je přihlášena z titulu ručení,“ napsal soudce.