Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba...

Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba uhlí. | foto: Jan Smekal, MF DNES

OKD má dokumentaci k útlumu dolu Staříč. Dotkne se patnácti katastrů

  • 0
Jeden z důležitých kroků potřebných k zahájení likvidace dolu Paskov udělala minulý týden společnost OKD. V informačním systému EIA zveřejnila dopracovanou dokumentaci k ukončení těžby.

Příslib zachování rybníků u Paskova i konkrétnější informace o ukládání odpadů z demolic povrchových staveb někdejších šachet dolu Paskov přináší zveřejněná dopracovaná dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí EIA k ukončení těžby na dole Paskov.

Tu musela společnost OKD nechat kvůli novelizaci zákona dopracovat. Původně odevzdanou dokumentaci ze září loňského roku ministerstvo firmě vrátilo.

„Vyšel zákon, který mění strukturu dokumentace, ta se bude muset přepracovat,“ vysvětlil již dříve důvody vrácení Milan Macháček, zpracovatel studie pro OKD.

Do doplněné studie navíc autoři zapracovali i reakce na připomínky měst a obcí z okolí uzavíraných šachet. Například ostravský obvod Hrabová požadoval zachování vodních nádrží Pilík 4 a Pilík 5 ležících nedaleko někdejší paskovské šachty.

„Vodní plochy nádrže Pilík 4 a 5 je zájem zachovat, jednak z důvodu jejich biologického oživení, jednak se i nadále počítá s využitím pro sportovní rybářství,“ píše se ve studii. S dodatkem, že je ale potřeba vyřešit zásobování těchto rybníků vodou.

Staříč se obával možného nárůstu nákladní dopravy

Zástupci obce Staříč zase měli obavy z možného nárůstu nákladní dopravy v obci kvůli dovozu popílkocementové směsi, jíž se mají šachty zasypávat. V tomto případě ale studie operuje s předběžným souhlasem obce s trasou pro nákladní vozy.

Studie EIA se zabývá dopady ukončení těžby a likvidace někdejšího dolu Paskov, šachet Staříč, Chlebovice a Sviadnov a areálu původní paskovské šachty.

Útlum, který začal ukončením těžby na konci března loňského roku, se dotýká patnácti katastrálních území včetně Frýdku-Místku nebo Ostravy.

Právě obce, státní podnik Povodí Odry, společnost Green Gas, krajský úřad a jedna soukromá osoba poslaly v zákonné lhůtě připomínky k obsahu dokumentace.

Samotné vypracování dokumentace ale k získání EIA nestačí. Následovat ještě bude například veřejné projednávání studie.

OKD musí vyřešit i zbytkové zásoby černého uhlí v dole Paskov

A ani zisk samotné studie EIA neznamená, že OKD bude moci zahájit konečnou likvidaci šachet.

„Čekáme na zahájení správního řízení, zatím jen sledujeme, zda OKD dělá vše tak, jak má,“ vysvětluje současnou pozici jedné z nejdůležitějších institucí co se hornictví týče, Státní báňské správy, její mluvčí Bohuslav Machek. „Dokud nebude dokončena studie vlivu na životní prostředí, nelze dělat další kroky.“

Vedle toho musí OKD splnit i další podmínky požadované zákonem. „Vyřešit se musí například i zbytkové zásoby černého uhlí, které ještě v dobývacím prostoru někdejšího dolu Paskov zůstaly,“ vysvětluje mluvčí báňské správy.

„Tyto se budou muset převést do nebilančních zásob. To musí udělat ministerstvo průmyslu. Samozřejmostí je i návrh plánu likvidace, jenž musí obsahovat například způsob zásypu těžních jam nebo třeba popis sledování poklesů povrchu a podobně.“

Celkový objem zásob černého uhlí evidovaných v dobývacím prostoru Staříč odhaduje Česká geologická služba na 5 248 tisíc tun.