Havíři se kvůli svým právům umějí hlasitě ozvat. Snímek je z ostravské...

Havíři se kvůli svým právům umějí hlasitě ozvat. Snímek je z ostravské demonstrace ze září 2013. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OKD nevyplatí renty, horníci musejí počkat. Platby převezme pojišťovna

  • 13
Zahájení insolvenčního řízení společnosti OKD se projeví i na výplatách hornických rent. Bývalí horníci, kteří od společnosti OKD dostávají peníze kvůli poškozenému zdraví, si budou muset oproti normálnímu termínu počkat zhruba deset dnů.

„V souvislosti s vyhlášením úpadku a také současnou nepříznivou ekonomickou situací budou takzvané renty za březen 2016 vyplaceny v pozdějším termínu,“ prohlásil mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Obavy o své peníze by ovšem rentiéři podle mluvčího mít neměli. „OKD garantuje, že vyplacení výše uvedené náhrady proběhne nejpozději do konce května. Současně jsme zahájili jednání s pojišťovnou Kooperativa o možnosti dřívější úhrady. Předpokládaným termínem výplaty rent je prozatím 24. květen 2016,“ dodal.

Kdo zaplatí případné penále? ptají se horníci

Možná krátké, ale přesto několikadenní zpoždění může mnoha vysloužilým havířům způsobit velké problémy. „Platím byt ze sporožira, a když tam ty peníze nebudou, kdo za mě zaplatí penále?“ ptá se třiapadesátiletý Luděk Horňáček z Ostravy-Zábřehu.

„Navíc mi nikdo o zpoždění neřekl, taková informace nepadla. Teď abych se staral, abych tam ty peníze nějak dostal,“ poznamenal.

Takzvané renty dostávali například horníci, kteří v průběhu práce na šachtě onemocněli nebo se zranili.

„Renta se vyplácí jako náhrada škody na zdraví vzniklé v souvislosti s nemocí z povolání nebo pracovním úrazem, jako bolestné, za ztížení společenského uplatnění, jako náhrada věcné škody, či na náklady spojené s vystavením lékařských posudků a potvrzení, hradí i náklady léčebného lázeňského pobytu a podobně,“ popsal rozsah vyplácených rent mluvčí OKD.

Od června už v obvyklých termínech

„Mám třiapadesát, ze šachty jsem musel pryč po čtrnácti letech fárání, kvůli silikóze,“ přibližuje Horňáček. „A vedle bytu mám děti, i ty potřebují peníze. Že nás nikdo neinformoval o tom, že peníze nebudou, to se mi nelíbí,“ zmiňuje.

Platby se zdržely kvůli změně vyplácejícího. Doposud renty vyplácela společnost OKD, které je později proplácela pojišťovna Kooperativa. Po vstupu OKD do insolvence už ale firma peníze na renty nemá a chce, aby je proplácela přímo pojišťovna.

„Peníze, které až dosud zaměstnancům hradila společnost OKD, budou nadále hrazeny přímo pojišťovnou Kooperativa v rámci zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů za škody na zdraví vzniklé v souvislosti s nemocí z povolání nebo pracovním úrazem,“ vysvětlil Čelechovský.

„S OKD o převzetí výplat rent jednáme již od začátku letošního roku. O problémech ve výplatách nás informovali až na počátku května a 6. května jsme od nich obdrželi podklady pro další výplatu rent,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

„Nyní pracujeme na tom, aby bylo možné renty vyplatit ve slíbeném termínu, tedy k 24. květnu. Od června výplatu rent úplně převezmeme a budou vypláceny v obvyklých termínech,“ doplnil.

Diamo vyplácí dál

Výplata rent se zdrží jen u části bývalých horníků. Část rent totiž vyplácí také státní podnik Diamo. „V současnosti žádnou změnu ve vyplácení rent nechystáme,“ řekl mluvčí společnosti Diamo Martin Besta. Diamo vedle rent vyplácí i deputáty a zvláštní příspěvky.

Zatímco v roce 2004 šlo o šest tisíc rent, 35 tisíc deputátů a tři tisíce zvláštních příspěvků, v současnosti jde o zhruba dva tisíce rent, 15 tisíc deputátů a pět set zvláštních příspěvků horníkům.

„Před lety se vyplácela horníkům na uvedených příspěvcích více než miliarda korun ročně. Objem vyplácených příspěvků ale každoročně klesá s tím, jak postupně zanikají nároky. V současné době posíláme na účty bývalým horníkům téměř půl miliardy korun ročně,“ řekl Josef Havelka, ředitel závodu Odra společnosti Diamo.

A Diamo by mělo vyplácet i další, vládou schválené příspěvky horníkům, které mají „zmírnit nežádoucí sociální dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání“.

Ty odsouhlasila vláda, že se budou vyplácet ve výši osmi tisíc korun pro horníky a sedmi tisíc pro zaměstnance na povrchu.