Okresní dispečinky záchranářů končí. Linka 155 zazvoní jen v Ostravě

  8:24aktualizováno  8:24
Dispečinky záchranářů v Moravskoslezském kraji procházejí od začátku roku velkými změnami. Okresní dispečinky se postupně ruší, linka 155 bude od zítřka zvonit jen v Ostravě. Lidem mimo ohrožení života začne navíc sloužit nové informační centrum v Opavě.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ivan SvobodaiDNES.cz

Krajská záchranná služba včera definitivně ukončila provoz dispečerských pracovišť v Karviné a Novém Jičíně. Dnes večer zavře svá operační střediska v Bruntále a Opavě. A zítra naposledy budou dispečerky přijímat hovory od pacientů ve Frýdku-Místku a v ostravském Centru tísňového volání.

Pak budou veškeré hovory z pevných linek i mobilních telefonů na tísňovou linku 155 přicházet pouze do nového Integrovaného bezpečnostního centra, které vzniklo poblíž centra Ostravy a je v něm operační středisko pro celý kraj.

"Nevím, jestli je to dobře. V něčem asi ano, v něčem ne. V okresech dobře známe místní chronické pacienty. Stačí, když řeknou jméno - a hned víme, jestli jde o kardiaka, astmatika, epileptika nebo třeba opilce," říká zdravotní sestra Naděžda Brázdová, která dnes naposled slouží na dispečinku v Bruntále. Večer ho zavře a jde do penze.

Nový systém má více výhod

Podle mluvčího krajské záchranné služby Lukáše Humpla výhody centralizace dispečinků převažují.

"Je fakt, že se zánikem okresních operačních středisek zaniknou i znalosti místních poměrů. Ale jednotné řídící středisko umožní díky špičkovým technologiím lepší využití téměř 60 posádek záchranné služby a také ušetří čas volajícím. Skončí přepojování z Ostravy do okresů..." vysvětlil.

Polovina z osmi mladších kolegyň přechází pracovat do Ostravy, jedna z dispečerek posílí místní Lékařskou službu první pomoci a další výjezdovou posádku. Zbývající dvě bruntálské dispečerky budou dojíždět do nově zřízeného Informačního centra záchranné služby v Opavě, které od včerejška poskytuje zdravotnické informace lidem z celého kraje.

Informační centrum

Sídlí v Opavě, funguje od včerejšího rána a pracují v něm zkušení zdravotníci. Poskytují informace a radí při zdravotních i psychických potížích na telefonním čísle 553 777 777 či prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu: infocentrum@zachranka-msk.cz. Další informace lze najít na webu: www.zachranka-msk.cz.

"Jde o novou službu, v zemi dost ojedinělou," říká mluvčí Humpl s tím, že zřízením nového informačního centra se snaží vyjít vstříc lidem, kteří v minulosti telefonovali na netísňové linky záchranky v okresních městech.

"Jelikož provoz okresních operačních středisek zaniká, zřídili jsme jednotné informační centrum pro celý kraj, které poskytuje telefonické nebo e-mailové informace a odpovídá na dotazy obyvatel," vysvětluje Humpl.

Na telefonním čísle 553 777 777, které dřív znali jen obyvatelé Opavska, teď zdravotníci radí lidem z celého kraje, a to při zdravotních potížích, které neohrožují život a nevyžadují rychlý lékařský zásah. Informují také o dostupných zdravotních střediscích, pohotovostních ordinacích či lékárnách, o sanitní dopravě nebo domácí péči...

Lidé se mohou na infocentrum obracet i s psychickými a psychosociálními problémy. "Zdravotníci poskytnou první psychickou pomoc po telefonu a informují o možnostech využití odborné péče," říká Humpl a dodává, že informační centrum funguje nepřetržitě.

Stěhovat se budou i policisté

Zatímco záchranáři se do nové budovy teprve stěhují, hasiči se tam zabydleli už v prosinci a také zrušili poslední tři svá okresní operační střediska. Stejný krok čeká státní policisty. Ti se do nové budovy začnou stěhovat koncem ledna.

"Nejdříve se přestěhuje krajské a městské ředitelství, potom operační střediska z okresů. Není jednoduché přepojit všechny naše systémy tak, aby po spuštění fungovaly," říká mluvčí policie Soňa Štětínská.

Považujete centralizaci tísňových linek za správný krok?

celkem hlasů: 894

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 327
Ne 303
Nevím 264

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Najdete na iDNES.cz