Okresní dispečinky záchranářů končí. Linka 155 zazvoní jen v Ostravě

  8:24aktualizováno  8:24
Dispečinky záchranářů v Moravskoslezském kraji procházejí od začátku roku velkými změnami. Okresní dispečinky se postupně ruší, linka 155 bude od zítřka zvonit jen v Ostravě. Lidem mimo ohrožení života začne navíc sloužit nové informační centrum v Opavě.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ivan SvobodaiDNES.cz

Krajská záchranná služba včera definitivně ukončila provoz dispečerských pracovišť v Karviné a Novém Jičíně. Dnes večer zavře svá operační střediska v Bruntále a Opavě. A zítra naposledy budou dispečerky přijímat hovory od pacientů ve Frýdku-Místku a v ostravském Centru tísňového volání.

Pak budou veškeré hovory z pevných linek i mobilních telefonů na tísňovou linku 155 přicházet pouze do nového Integrovaného bezpečnostního centra, které vzniklo poblíž centra Ostravy a je v něm operační středisko pro celý kraj.

"Nevím, jestli je to dobře. V něčem asi ano, v něčem ne. V okresech dobře známe místní chronické pacienty. Stačí, když řeknou jméno - a hned víme, jestli jde o kardiaka, astmatika, epileptika nebo třeba opilce," říká zdravotní sestra Naděžda Brázdová, která dnes naposled slouží na dispečinku v Bruntále. Večer ho zavře a jde do penze.

Nový systém má více výhod

Podle mluvčího krajské záchranné služby Lukáše Humpla výhody centralizace dispečinků převažují.

"Je fakt, že se zánikem okresních operačních středisek zaniknou i znalosti místních poměrů. Ale jednotné řídící středisko umožní díky špičkovým technologiím lepší využití téměř 60 posádek záchranné služby a také ušetří čas volajícím. Skončí přepojování z Ostravy do okresů..." vysvětlil.

Polovina z osmi mladších kolegyň přechází pracovat do Ostravy, jedna z dispečerek posílí místní Lékařskou službu první pomoci a další výjezdovou posádku. Zbývající dvě bruntálské dispečerky budou dojíždět do nově zřízeného Informačního centra záchranné služby v Opavě, které od včerejška poskytuje zdravotnické informace lidem z celého kraje.

Informační centrum

Sídlí v Opavě, funguje od včerejšího rána a pracují v něm zkušení zdravotníci. Poskytují informace a radí při zdravotních i psychických potížích na telefonním čísle 553 777 777 či prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu: infocentrum@zachranka-msk.cz. Další informace lze najít na webu: www.zachranka-msk.cz.

"Jde o novou službu, v zemi dost ojedinělou," říká mluvčí Humpl s tím, že zřízením nového informačního centra se snaží vyjít vstříc lidem, kteří v minulosti telefonovali na netísňové linky záchranky v okresních městech.

"Jelikož provoz okresních operačních středisek zaniká, zřídili jsme jednotné informační centrum pro celý kraj, které poskytuje telefonické nebo e-mailové informace a odpovídá na dotazy obyvatel," vysvětluje Humpl.

Na telefonním čísle 553 777 777, které dřív znali jen obyvatelé Opavska, teď zdravotníci radí lidem z celého kraje, a to při zdravotních potížích, které neohrožují život a nevyžadují rychlý lékařský zásah. Informují také o dostupných zdravotních střediscích, pohotovostních ordinacích či lékárnách, o sanitní dopravě nebo domácí péči...

Lidé se mohou na infocentrum obracet i s psychickými a psychosociálními problémy. "Zdravotníci poskytnou první psychickou pomoc po telefonu a informují o možnostech využití odborné péče," říká Humpl a dodává, že informační centrum funguje nepřetržitě.

Stěhovat se budou i policisté

Zatímco záchranáři se do nové budovy teprve stěhují, hasiči se tam zabydleli už v prosinci a také zrušili poslední tři svá okresní operační střediska. Stejný krok čeká státní policisty. Ti se do nové budovy začnou stěhovat koncem ledna.

"Nejdříve se přestěhuje krajské a městské ředitelství, potom operační střediska z okresů. Není jednoduché přepojit všechny naše systémy tak, aby po spuštění fungovaly," říká mluvčí policie Soňa Štětínská.

Považujete centralizaci tísňových linek za správný krok?

celkem hlasů: 894

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 327
Ne 303
Nevím 264

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Obchodník se psy falšoval doklady, některá zvířata po prodeji uhynula

Obchodník se psy si vymyslel rasy i veterináře. některá zvířata po prodeji...

Nekalý byznys se psy vyšetřují ostravští kriminalisté. Zjistili, že sedmačtyřicetiletý muž nabízel prostřednictvím...

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Najdete na iDNES.cz