Ondrášek chvíli před tím, než ho americký policista vykázal z chodníku před Bílým domem. | foto: Archiv Ondrášku

Ondrášek nadchl USA. Černé oči s ním zpíval sál plný krajanů

  • 1
Česko-slovenští krajané plakali dojetím, američtí posluchači nadšeně aplaudovali, jedině policista před Bílým domem neměl tolik pochopení. Novojičínský dětský pěvecký sbor Ondrášek poprvé ve své sedmačtyřicetileté historii vyjel do USA.

„Patnáctidenní cestu po východním pobřeží USA jednoznačně řadím mezi jeden z vrcholů sboru. Atmosféra byla báječná,“ neskrýval nadšení sbormistr Ondrášku Josef Zajíček.

Zpívali, kde to šlo. A dojímali

Osmatřicet děvčat a pět dospělých přivábil od 19. června do 4. července zejména soutěžní festival Serenade ve Washingtonu, kde Ondrášek nakonec v celosvětové konkurenci dětských sborů zvítězil.

„Na festivalu podala děvčata výkon roku. Velkou odměnou pak byl koncert v nádherné koncertní síni Strathmore pro dva tisíce diváků,“ zhodnotil sbormistr.

Zajíček prozradil, že před cestou od Miami přes Washington a Philadelphii až po New York měl na základě obvyklého evropského vnímání Američanů obavy z atmosféry. „Lidé však byli naprosto srdeční a velmi komunikativní. Všichni se zajímali o Českou republiku. Spojené státy nám prostě učarovaly,“ zhodnotil Zajíček.

Ondrášek

  • Vznikl v roce 1967 a dosud ho vedli dva sbormistři: zakladatel Václav Ptáček a od roku 1992 Josef Zajíček.
  • Soubor posbíral mnoho soutěžních ocenění a vyhrál řadu festivalů. Ze své tvorby vydal osm CD. V roce 2008 získal titul Sbor roku.

Sbor na turné zvolil většinou český repertoár, chybět nemohl Antonín Dvořák, posluchače nadchl i přednes děl Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Petra Ebena nebo zakladatele Ondrášku Václava Ptáčka.

Mladé zpěvačky nezapřely svou zálibu i mimo pódia. Pěly v letadle i ve všech městech, která navštívily. Lidé prý reagovali velmi spontánně. Výjimkou snad byl jedině policista, kterému se nelíbilo, že zpívají i na chodníku před Bílým domem, což je soukromý pozemek. „I on ale byl v pohodě, jen nám to vysvětlil a pak nás vykázal."

Závěrečným šperkem amerického turné se stal koncert pro krajany sdružené v newyorském Sokolu. Zvláště starším lidem se často na tváři objevily slzy dojetí.

„Například písničku Černé oči, běžte spát, zpívali snad všichni. Zněly hlavně české, moravské i slovenské lidovky. Celý koncert provázely velké emoce,“ popsal Zajíček s tím, že nyní má Ondrášek řadu nabídek na koncertování v USA i v Kanadě.