Obnovu zchátralé chaty na Ondřejníku blokuje chybějící elektřina

  18:50aktualizováno  18:50
Na místě vyhořelé horské chaty Solárka plánují vlastníci pozemku apartmánový dům s pětadvaceti byty. Už mají územní rozhodnutí. Je to podle nich jediná šance, jak přivést na vrchol Ondřejníku více elektřiny, která je třeba i pro rekonstrukci sousední zchátralé chaty Bohumínka.

Současní majitelé postavili na Ondřejníku vedle chaty, která je momentálně zavřená, stylový bufet s venkovní terasou. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Chata Bohumínka je nejstarší turistické zařízení v Beskydech. Postavil ji Klub českých turistů (KČT), jehož některé chaty už nenávratně zmizely a jiné se i po vyhoření podařilo zachránit.

Fotogalerie

„O proud jsme přišli kvůli bývalým majitelům Solárky. Neplatili za elektřinu a rezervace na ni proto podle zákona zanikla. ČEZ ji rozprodal jiným subjektům. Kdybychom ji na vrchol chtěli přivést znova, spočítali nám to energetici zhruba na osm milionů korun, což si dovolit nemůžeme,“ popisuje komplikace Svatopluk Běčák, jeden ze dvou vlastníků Bohumínky a pozemku, kde se nacházejí ruiny v roce 2003 vyhořelé Solárky.

Chatu spolu s kolegou Daliborem Kučerou koupili v insolvenci a tvrdí, že o tom, že je v místě pouze nějaký zbytkový proud, je nikdo neinformoval.

„Navíc jsme na startu počítali s dotacemi, jelikož se z nich postavilo několik hotelů v Beskydech,“ dodává Běčák.

Muži vybudovali poblíž alespoň bufet s terasou a se zimní útulnou. Pro fungování objektů by však potřebovali mnohonásobně více elektrického proudu.

„Apartmánový dům je náš záložní plán. Byty v něm, které by mohly lidem sloužit třeba jako chaty, by byly na prodej, tedy by měly více vlastníků. Když se zvýší počet odběratelů, ČEZ už transformátor vybuduje na vlastní náklady. Tím pádem by byl proud i pro rekonstrukci Bohumínky,“ vysvětluje Běčák.

Věžičku by zachovali

U zchátralé Bohumínky nedopadl dobře statický posudek zdiva. Muži mají architektonickou studii, jak by mohla chata z roku 1907 po rekonstrukci vypadat.

„Nebyla by to replika, ale věžičku bychom zachovali. Kdyby však apartmánový dům nevyšel, protože by o byty nebyl zájem, nastala by ohledně snahy zachránit sousední turistickou chatu patová situace,“ zmiňuje Běčák.

Podle KČT by byla škoda, kdyby nejstarší beskydská turistická chata na Ondřejníku zmizela. „Mnoho chat se obnovilo takřka z popela. Třeba chata Skalka v Mostech u Jablunkova, Kamenná chata na Velkém Polomu, Bezručova chata na Lysé hoře či Kozubová v Dolní Lomné,“ líčí Zdeněk Macošek z KČT.

Na česko-polském pohraničním hřebeni sloužily turistům čtyři chaty, dnes už zaniklé. Plenisko, Lomozikova chata pod vrcholem Sošova, Halamova útulna nad osadou Zimný a Bojkova chata na Filipce, kterou nahradila jedna z nejmladších turistických chat. „Navíc leží v horské oblasti, kde ještě kolem žijí lidé, což je svým způsobem dnes unikát,“ doplnil Macošek.

Zajímavý je příběh Pleniska na Bahenci. Za první republiky pod vrcholem Kyčery postavil arcivévoda Albrecht lovecký zámeček, který v meziválečném období spravovali čeští turisté.

„Pak se stavba rozebrala a přestěhovala dolů do obce Písek. Na Bahenci se plánovala nová česká škola. Když se však přišlo na to, že už ji nebude mít kdo navštěvovat, základy se využily pro rekreační středisko. Dnes je z toho hotel Bahenec,“ vykládá Macošek.

Také z Hadaszczokovy chaty na Slavíči zbyly jen základy, ale u nich se tyčí Kovářova chata, která původní objekt nahradila. Asi nejopuštěnějším údolím zůstala oblast Václaviček poblíž přehrady Morávka. „Býval tam prosperující hostinec s ubytováním zvaný Horákova chata. Když zanikl, stalo se údolí mrtvé nebo zajímavé pouze pro turisty, kteří touží po absolutním klidu,“ dodal Macošek.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Udělejte přechod, žádají lidé po nehodě, při níž zahynul student

Místo, kde se stala nehoda v Klimkovicích u zastávky.

Smrtí 17letého Jakuba z Ostravy skončila nedávno dopravní nehoda u autobusové zastávky Dřevovýroba v Klimkovicích....

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Najdete na iDNES.cz