Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opava ukončila smlouvu s developerem, město zaplatí přes 28 milionů

  8:00aktualizováno  8:00
Po jedenácti letech končí velkorysý plán na výstavbu obchodního centra přímo v opavské památkové zóně. Zastupitelé v pondělí odsouhlasili odstoupení od smlouvy s developerem, což město přijde na více než 28 milionů korun.

Část prostranství za Slezankou v centru Opavy v současnosti. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Pro jedny vytoužený konec neoblíbeného projektu, pro druhé až příliš smířlivý postoj města k developerovi. Opavští zastupitelé rozhodovali o tom, zda se v památkové zóně, v sousedství Horního náměstí v centru města, bude stavět obchodní centrum.

K navrhovanému odstoupení od smlouvy stačilo dvacet hlasů, návrh vedení města ale nakonec podpořilo čtyřiadvacet zastupitelů. Tři byli proti, čtyři se hlasování zdrželi a pět jich nehlasovalo vůbec. Záměr tedy nakonec prošel poměrně jednoznačně, projednávání však rozhodně klidné nebylo.

Tak vypadal poslední návrh obchodního centra vedle Horního náměstí,vlevo dole...

Tak vypadal poslední návrh obchodního centra vedle Horního náměstí,vlevo dole budova opavského magistrátu Hláska

Primátor Radim Křupala (ČSSD) nejprve upozornil, že se městu podařilo snížit cenu, kterou pražská firma Crestyl žádala za odstoupení od smlouvy a zrušení plánů na obchodní centrum. Z původních takřka 30 milionů korun klesla výsledná suma na 28,5 milionu.

„Vyúčtování firmy posoudili právníci i auditor, který kontroluje městské účty. V sídle firmy zjistil, že některé požadavky jsou duplicitní a u několika faktur nebylo možné prokázat, že se týkají opavského projektu,“ vysvětlil primátor.

Zároveň poukázal, že Crestyl si účtoval pouze přímé náklady, například projektové práce či právní služby. „Neúčtoval mzdy nebo cesťáky, to by podle vyjádření investora zvedlo sumu o deset až dvanáct milionů.“

V konečné částce jsou zahrnuty i zálohy za demolici výškové budovy ministerstva zemědělství, čistá suma za odstupné tak činí 22,6 milionu korun.

Opozice: Kdo postaví například podzemní garáže?

I to se však některým opozičním zastupitelům zdálo mnoho. „Město sanuje soukromého investora a řeší jeho problémy s nepodařeným projektem, což je nepřijatelné,“ shodli se zastupitelé za ODS Marek Veselý a Jan Zelinka.

Upozornili, že město mělo s investorem dále vyjednávat o projektu, případně si vynutit změnu. „Pokud vím, tak investor nabízel například i podzemní garáže, které Opava v centru potřebuje,“ argumentoval Veselý a zároveň dodal, že se obává také toho, že nyní zanedbaná asi hektarová plocha zůstane mnoho let prázdná, protože město nebude mít na potřebné investice.

Primátor připomněl, že Crestyl dával i nyní najevo přání v projektu pokračovat, ale nechtěl se stavět proti vůli občanů. Křupala dokonce uvedl, že i jemu se myšlenka zástavby vedle Horního náměstí příliš nezamlouvala. „Většina občanů si nepřeje pokračování projektu, a kdyby investor chtěl, mohl žádat například i předpokládaný ušlý zisk. A není jisté, jak by pře u soudu dopadla,“ varoval.

Na protest proti pokračování projektu totiž vznikla i petice, již podepsaly přes tři tisíce občanů.

Trestní oznámení na pisatele anonymu

Zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora Simona Bierhausová (nezávislá) sdělila, že den před jednáním dostala anonym, který v souvislosti s Crestylem haní vedení města a primátora viní z korupčního jednání. „Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který anonym psal,“ řekla Bierhausová a navrhla odročení bodu, což u většiny zastupitelů neprošlo.

Primátor Opavy pak jakékoliv nezákonné jednání odmítl. „Také zvažuji podání trestního oznámení,“ reagoval.

Neúspěšný byl rovněž návrh některých zastupitelů na podání trestního oznámení na vedení města z roku 2005, jež záměr na obchodní centrum předložilo a prosadilo.

Crestyl: Nechceme jít proti vůli Opavanů

Firma Crestyl se k rozhodnutí opavských zastupitelů zatím nechce konkrétně vyjadřovat. „Na jednání zastupitelstva jsme nebyli přítomni, čekáme tak na oficiální zprávu od orgánů města. Teprve poté bude možné rozhodnutí z naší strany více komentovat,“ sdělil mluvčí firmy Ondřej Micka a dodal, že projekt respektoval historii místa a byl by pro město přínosem. „Nechceme však za každou cenu jít proti vůli Opavanů a rozhodnutí zastupitelstva proto budeme respektovat.“

Právě to, že na rozhodujícím jednání zástupce Crestylu scházel, opoziční zastupitelé také kritizovali. „Crestyl řekl jednoznačně své možnosti už dříve. Účast zástupce by tedy asi nebyla plodná, protože by se jistě objevily dotazy na historii, kdo za co může, které vedení co požadovalo, přičemž bychom se se dočkali nejspíše diplomatických odpovědí,“ vysvětlil primátor, který chce využít první finance na základní zvelebení místa už příští rok.

„Vidím v rámci vypořádání s Crestylem úsporu něco přes milion korun, takže tyto peníze pravděpodobně využijeme na nějaké přípravné práce,“ uzavřel.

Prostranství vedle Horního náměstí patří do opavské památkové zóny.

Prostranství vedle Horního náměstí patří do opavské památkové zóny.

Autor:Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Firmy v kraji před Vánoci shánějí brigádníky, platí i stovku za hodinu

ilustrační snímek

Hledáte brigádníka? Tak to máte smůlu. Hledáte brigádu? Můžete si vybrat a možná vám ještě připlatí. Odměny v...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...

V druhé části průmyslové zóny v Krnově najdou práci dvě stovky lidí

Krnov nabízí další plochy průmyslové zóny Červený Dvůr.

Zhruba dvě stovky nových pracovních míst slibuje v Krnově čtveřice investorů, kteří chtějí podnikat v druhé části...Najdete na iDNES.cz