Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opava konečně získala od státu chátrající hrobky a může je opravit

  8:57aktualizováno  8:57
Opava získala konečně do svého vlastnictví jedenáct významných historických hrobek. Ty dlouho chátraly, přestože je město chtělo opravit, patřily totiž státu. Nyní je čeká oprava a poté si je bude moci prohlédnout veřejnost. Přípravné práce na restaurování nejcennější Grauerovy hrobky už začaly.

Jedna z hrobek, kterou nyní získala Opava od státu do svého vlastnictví. Bude se tak moci postarat o její rekonstrukci a totéž čeká i ostatní hrobky. | foto: Tomáš Skalík

Pro Opavu je převedení důležitým okamžikem. Od nynějška může spravovat hrobky, které jsou významnou součástí její historie. Chátrající stavby z městského hřbitova na Otické ulici tak mají naději, že už nebudou dál pustnout.

"Jsou v docela špatném stavu. Město se o ně chtělo starat, ale protože nebyly jeho, tak s nimi nemohlo nic dělat," vysvětluje náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Město v předchozích letech vytvořilo na opravu hrobek finanční rezervu. Už nyní se začala připravovat restaurace nejcennější a nejvýraznější z hrobek, takzvané Grauerovy, hrobky rodiny Schaffer. "Její restaurování vyjde odhadem na více než dva miliony korun," dodává Halátek s tím, že oprava může trvat i dva roky.

Ze všech hrobek právě na tuto město vynaloží nejvíce. Vzácná neogotická kaple se sedlovou střechou, na jejíž stavbu řemeslníci použili bílý supíkovský mramor se účinkem deště a mrazu pomalu rozpadala. Na hřbitově stojí už více jak sto let. Vzácné na ní jsou zejména originální vitráže Jósefa Mehoffera, profesora krakovské akademie a vrcholného představitele evropské secesní vitráže.

"Jedná se o jediné jeho dílo v České republice, o to cennější, že je zřetelně Mehofferem signované a datované," řekl již dříve Pavel Šopák, pedagog opavské Slezské univerzity a člen Umělecko-historické společnosti v českých zemích.

Dvě vitráže už ukradli, na hrobky proto přijdou kopie

Vitráže zdobily hrobky ještě v roce 1999, pak dvě z nich ukradl neznámý vandal. "I vitráže se nyní budou restaurovat. Vzhledem k jejich vysoké hodnotě se však nevrátí zpět, ale na hřbitově bude umístěna jejich kopie," dodal Halátek.

HROBKY NA MĚSTSKÉM HŘBITOVĚ

Jedná se o hrobky patřící rodinám Rotter-Salzborn, Habel-Nedela, Nitsche-Riedel, Lassmann, Klinger, Gessner, Kraus von Wurbentrau, Weisshuhn, Dorasil, Wenzelides. Tou nejvýznamnější je tzv. Grauerova.

Poté, co město objekty opraví, plánuje je zpřístupnit návštěvníkům. Vzniknout by měla mapka s vyznačením hrobek doplněných životopisem jednotlivých slavných osobností.

Šest z jedenácti hrobek, které město od státu získalo, by se v nejbližší době mělo stát kulturní památkou. A s nimi i dalších šestnáct, které se na hřbitově nacházejí.

"Původně jsme navrhovali asi 33 hrobek, ale u třetiny se nepodařilo zjistit vlastníka. Nakonec jsme tedy navrhli jen 22," řekla památkářka Dagmar Alterová. Hrobky se ocitly bez majitele poté, co vypršelo nájemné, které před lety zaplatil někdo na řadu let dopředu.

"Nájem před mnoha lety skončil a od té doby se k nim nikdo nepřihlásil. Vlastnictví je tedy neurčené, a kvůli tomu je nemůžeme navrhnout za kulturní památku," vysvětluje Alterová. Vlastnictví by tak mělo vyřešit město, které je správcem hřbitova. Pak je Národní památkový ústav na památku navrhne znovu.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Další z rubriky

Za požár kostela v Gutech padla obžaloba

Dřevěnou stavbu z 16. století zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi...

Státní zástupce obžaloval tři mladíky obviněné z loňského úmyslného zapálení památkově chráněného dřevěného kostela v...

Opravená plicní klinika v Ostravě ošetří více pacientů

Zdravotní sestra Kateřina Ivanová (vpravo) provádí spirometrické vyšetření...

Lepší prostředí a péči, ale i více ošetřených pacientů nabízí klinika plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Najdete na iDNES.cz