Koupaliště v Opavě patří mezi nejpříjemnější v moravskoslezském regionu.

Koupaliště v Opavě patří mezi nejpříjemnější v moravskoslezském regionu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opava spoří na bazén. Ale neví, co se starým

  • 0
Sto milionů do rezervy na stavbu bazénu vyvolalo mezi opavskými zastupiteli bouři. Opozice žádá přesnější informace o jeho provozu i odpověď, co bude s bazénem starým.

Slezská metropole loni ušetřila, zbylo jí přes 188 milionů korun. Rovných 100 město přesunulo na takzvaný rezervní účet k 50 milionům z předloňska jako zásobu na chystanou stavbu bazénu. Na další náklady na plavecký areál si vzalo půjčku. A odstartovalo tím ostrou výměnu názorů.

Opoziční zastupitelé žádají přesné informace o nákladech na provoz vodního areálu, na jehož stavbu se už poněkolikáté odkládají desítky milionů.

„Nikde jsme neschválili záměr výstavby bazénu. A postupně se na jednotlivých zastupitelstvech schvaluje jeho financování,“ upozornil zastupitel Marek Veselý (ODS). Na posledním zasedání zastupitelů vedení města vyzval, aby peníze investovalo jinam.

Spory vyvolává především bod týkající se budoucího provozování areálu, který má lidem nabídnout kromě plavání i vodní atrakce jako je divoká řeka, tobogany či masážní trysky a wellness.

„Neznáme náklady na provoz. Může nás to finančně zatížit tak, že už nebudeme mít možnost investovat jinam. Přitom musíme řešit kanalizace městských částí, opravy cest a chodníků a další projekty, u kterých máme možnost čerpat i dotace,“ míní zastupitel Tomáš Navrátil (Nezávislý).

Bazén má vyrůst na zelené louce v Městských sadech

Petr Pavlíček (Opavané) upozorňuje i na to, že v okolí Opavy je řada akvaparků a lidé z regionu podobná zařízení navštěvují i v Polsku. „Chybí mi průzkum, jestli by tam lidé vůbec jezdili. Je v tom moc neznámých,“ vysvětluje.

Podle primátora Opavy Radima Křupaly (ČSSD) zastupitelé všechny dostupné informace o podobě bazénu a nákladech na stavbu mají. Údaje o výdajích na provoz vzejdou až z dalšího projektování, záleží na konkrétním nastavení technologií.

„Přípravu investičních akcí standardně připravuje vedení a rada města. O bazénu a jeho financování se už několikrát hlasovalo a vždy ve prospěch bazénu. Zastupitelé měli možnost se k podobě bazénu vyjádřit i loni na debatě s architektem,“ sdělil Křupala. Přesnější odhad nákladů na provoz bazénu čeká koncem letošního roku.

Bazén má vyrůst na zelené louce, v těsné blízkosti sportovní haly a koupaliště v Městských sadech. To s sebou podle opozice nese další problém. V centru Opavy zůstane chátrající budova starého bazénu. Využití nemá.

„Jednou z možností je stávající bazén zachovat pro plavecké kurzy, oddíly či výukové hodiny plavání středních škol. Jiné vhodné využití pro budovu prozatím nemáme,“ přiznal primátor Křupala. Druhou variantou je podle něj demolice a využití pozemku pro parkovací místa, které v centru Opavy chybí.

Stavba bazénu by měla začít na jaře 2018

Podle zastupitelky Pavly Brady (Zelení) je zásadní plánovat se stavbou nového bazénu i další osud bazénu stávajícího. „To je věc, která ještě není dořešená. Budoucnost starého bazénu by se měla řešit ruku v ruce s přípravou toho nového,“ uvedla Brady.

Připomněla, že se do současného bazénu v minulých letech poměrně hodně investovalo. Opravená je sauna a wellness, nemalé peníze šly i do úspor energií v budově městského bazénu.

„Investice by neměly přijít vniveč. Nikdo ale nezpracovává relevantní podklady, na kolik peněz by případné provozování obou bazénů přišlo,“ řekla Brady. Podle Petra Pavlíčka bude opuštění staré budovy znamenat i další odliv lidí z centra města.

Přípravy stavby mezitím pokračují. Opava má již územní rozhodnutí a vzniká projektová dokumentace pro stavební povolení. To by mělo být na podzim. Pak město vybere zhotovitele a na jaře 2018 počítá se zahájením stavby.