Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm let čekala Opava na věžák. Teď ho má a rozebere ho patro po patru

  11:25aktualizováno  11:25
Centrum Opavy čeká radikální změna. Nejpozději do dvou let zmizí jedna z jeho dominant, věžák ministerstva zemědělství. Po sedmiletém čekání jej město získalo do svého majetku a hned zahájilo přípravy na jeho demolici. Chystá půdu pro nové obchodně-společenské centrum za Slezankou.

Budova ministerstva zemědělství v centru Opavy půjde k zemi. Na jejím místě soukromý investor plánuje postavit obchodně-společenské centrum. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

"Jednání s ministerstvy jsou u konce. Město za souhlasu ministerstva financí uzavřelo smlouvu s ministerstvem zemědělství," ohlásil výsledek jednání o výměně nemovitostí, jež trvala od roku 2006, primátor slezské metropole Zdeněk Jirásek.

Smlouva o převodu budovy do majetku města je podepsaná, momentálně leží na katastru nemovitostí k zavkladování.

Demolice má začít v polovině příštího roku

Úředníci ministerstva se z devítipodlažní budovy na Horním náměstí přesunou na Krnovskou ulici do jedné z budov v areálu opavského magistrátu. Věžák bude prázdný od února. A hned v polovině roku 2014 by měla začít demolice. Odstřel není kvůli okolní zástavbě možný, výšková stavba se bude rozebírat.

"Jak dlouho demolice potrvá, v této chvíli nevíme. Vyplyne to až z projektu," upřesnila mluvčí radnice Lada Dobrovolná.

Náklady by měly podle prvních odhadů činit 9 milionů, město však předpokládá, že vysoutěží nižší cenu.

Peníze pak městu zpětně uhradí společnost Crestyl, která se na místě chystá postavit areál Central. Povinnost srovnat věžák se zemí pro Opavu vyplývá ze smluv uzavřených s tímto developerem v roce 2005. Nejpozději musí věžák padnout do tří let. Pokud by Opava vzniku centra zabránila, stálo by ji to stovky milionů.

O podnikání v Opavě stále máme zájem, říká investor

Ačkoliv se stavba obchodního centra za Slezankou léta odkládá a v Opavě se mezitím nedaleko otevřel jiný obří obchodní areál, investor s ní stále počítá.

"O podnikání v Opavě stále zájem máme. Po převodu pozemku s budovou ministerstva zemědělství na město je nyní naprosto jasné území, které máme k dispozici. Můžeme tak začít jednat s městem o přesné podobě a technickém řešení projektu," uvedl Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Stanovit konkrétní termín, kdy se obchodní centrum ve městě objeví, je podle něj zatím předčasné. Podle posledního dodatku smluv, který developer s městem podepsal letos, by se však kolaudace obchodního centra měla uskutečnit nejpozději v roce 2020.

"Crestyl předložil objemovou studii. Na prostor je vydáno územní rozhodnutí z roku 2007, které bylo letos prodlouženo. Po konzultaci se stavebním úřadem ale bude muset být vydáno nové," upřesnil stav náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Oproti původním plánům totiž došlo ke změnám. Do nového územního rozhodnutí je potřeba zakomponovat získaný pozemek pod věžákem ministerstva zemědělství a naopak z něj vyloučit historickou měnírku a parčík u Popské ulice. "Ten archeologové vyhodnotili jako nejcennější území," vysvětlil Halátek.

Z původního návrhu obchodního centra zbyl koncept zachování historických ulic Pivovarská a Radniční. Naopak už je teď jasné, že se objekt o patro sníží a jeho součástí nebude víceúčelový sál pro 600 lidí.

Na místě, kde má obchodní centrum vyrůst, je momentálně parčík. Až do roku 1945 tam však byla souvislá zástavba. Vzala za své po bombardování města na konci války.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Senioři se učí ovládat chytré telefony. Zajímají je jízdní řády i mapy

Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny...

Bohumínská knihovna pořádá již několik měsíců kurzy, kde se lidé učí zacházet s chytrými telefony. Zájem mají zejména...

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Policie našla řidiče, který srazil školačku v Havířově a od nehody ujel

Nehoda se stala nedaleko střední školy ve Velkém Poříčí.

Policisté vypátrali řidiče, který zřejmě v polovině ledna srazil na přechodu v Havířově dívku. Neposkytl jí pomoc a od...

Najdete na iDNES.cz