Nové vedení Opavy si chce nechat dostatek času na to, aby se mohlo podrobně zabývat rozpočtem na příští rok. Musí totiž šetřit kde se dá. Ilustrační foto

Nové vedení Opavy si chce nechat dostatek času na to, aby se mohlo podrobně zabývat rozpočtem na příští rok. Musí totiž šetřit kde se dá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Opavě chybí v rozpočtu 400 milionů, navíc bude hospodařit v provizoriu

  • 0
Vůbec poprvé v historii bude na začátku příštího roku hospodařit Opava v rozpočtovém provizoriu. Nové vedení města si chce totiž nechat dostatek času na přípravu rozpočtu, chybí mu v něm totiž asi 400 milionů korun a chce si proto vzít úvěr.

Opravy Tyršova stadionu, domu umění, kulturního domu Na Rybníčku či Slezského divadla nebo revitalizace sídliště Kateřinky. To jsou projekty, jimž se město věnuje a na které mu přispěla Evropská unie.

Část nákladů však musí Opava zaplatit sama, což představuje velké výdaje. "Na spoluúčast v těchto projektech musíme najít finance. Jedná se o akce, které jsou smluvně vázány a nejde je přerušit," řekl nový primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD).

Z tohoto důvodu si město hodlá vzít investiční úvěr do výše 300 milionů. Aby rozpočet stihlo pořádně připravit, schválili zastupitelé zatím jen rozpočtové provizorium.

"Jeho hlavním cílem je zajistit potřebné externí finanční zdroje a získat čas na detailní rozbor potřeb města v roce 2011, ale i v dalších letech, aby bylo možno předložit zastupitelstvu vyrovnaný návrh rozpočtu," uvedl vedoucí finančního a rozpočtového odboru města Miroslav Drössler.

Radnice počítá, že v provizoriu bude město hospodařit nejdéle do konce března 2011. Pak zastupitelé schválí rozpočet.

Opoziční zastupitel a bývalý primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS) je však přesvědčen, že situace se dá vyřešit jinak.

Exprimátor navrhuje i prodej majetku

"Investiční úvěr není dostatečně zdůvodněný. To, že městu chybí 400 milionů, není pravda. Město je v dobré finanční kondici," poukázal Stanjura. Podle něho není nutné, aby si město bralo úvěr, finance se dají získat i z jiných zdrojů.

"Na straně výdajů jsou to provozní úspory, na straně příjmů pak prodej majetku města, který není potřeba. Zvýšit příjmy z pronájmu majetku města a využívat dotace - jednak ty, které přijdou, případně se pokusit získat další," naznačil exprimátor.

Sám na zastupitelstvu města navrhoval kontokorentní úvěr až do výše 250 milionů korun, avšak nezískal dostatečnou podporu.

Podle primátora Zdeňka Jiráska město není předluženo, ale stojí na prahu pasti předluženosti. "Aktuální dluh města činí ke 30. září tohoto roku 487 milionů korun a roční splátka tohoto dluhu se v letošním roce pohybovala okolo 66 milionů korun," uvedl mluvčí opavské radnice Milan Freiberg.

Dražší jízdné i poplatky

Nové vedení města se při sestavování provizorního rozpočtu snažilo udržet výdaje pro příští rok na stejné úrovni jako v roce 2010. "Tam, kde byly požadavky na navyšování, jsme už proto dále nenavyšovali," uvedla první náměstkyně primátora Pavla Brady (SOS).

Město tak nevyhoví vyšším nárokům některých příspěvkových, rozpočtových organizací města nebo například Technickým službám, Dopravnímu podniku nebo Opavské kulturní organizaci. Současně už začala radnice zvyšovat poplatky za odpad, za psy nebo zvýšila ceny jízdného MHD.