Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opavský festival Další břehy bude ve znamení hříchu i ctností

  18:16aktualizováno  18:16
Vždycky v dubnu si Opavané hrají. V roce 2010 se plavili po Stříbrném jezeře na gondolách. Předloni opěvovali vodu a loni, když měl končit mayský kalendář, poznávali svět indiánů. Letos si budou užívat života. Na měsíc se ponoří do světa hříchů, pokušení a pokání.

Jindřich Štreit vyhovel požadavdku pořadatelů a ze svého díla sestavil hříšnou a zároveň nebeskou kolekci. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skrze hříchy do nebe, tak zní motto letošního festivalu Další břehy. "Od 3. do 28. dubna představíme přibližně třicítku pořadů. Zavítáme nejen do světa středověké kategorizace sedmi smrtelných hříchů, biblického desatera či hříchů japonských buddhistických mnichů. Vyvážíme program také pozitivními ukázkami ctností, milosrdenství a pokání," avizuje dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Skrze hříchy do nebe

Festivalu přímo na míru je ušitá výstava fotografií vynikajícího fotografa Jindřicha Štreita. Ze svého díla vybral snímky, kolekci nazval Skrze hříchy do nebe.

Lidé tam najdou motivy sedmi smrtelných hříchů i sedmi ctností. Výstava začíná v kostele sv. Václava 12. dubna v 18:00 hodin.

Lidé si užijí divadlo, film, hudbu, literaturu i výtvarné umění. Kostel sv. Václava zaplní snímky Jindřicha Štreita, který vyhověl požadavku pořadatelů a na zakázku festivalu ze svého díla sestavil hříšnou a zároveň nebeskou kolekci.

Sochařka Veronika Richterová a grafik Milan Cihlář do Opavy přivezou společnou výstavu inspirovanou tabuizovaným světem sexshopů a dekadentní krásou fetišistického zboží.

Milovníci divadla se mohou těšit na mistra improvizace Jaroslava Duška a divadlo Vizita s divadelně hudebním pořadem Poslední soudek. Příznivce filmu zase potěší snímky režiséra Krzysztofa Kieślowského, festival představí jeho tituly Dekalog, Krátký film o zabíjení a Krátký film o lásce. Promítat se bude i film Agnieszky Holland V temnotě.

"Mezi významnými hosty budou Bohumil Wurm s přednáškami o středověkém malíři Hieronymu Boschovi a jeho zpodobňování pekla a ráje a o řádu templářů. Spisovatel Vlastimil Vondruška přijede s pořadem Láska ctná a nectná aneb středověký Dekameron. Glosátor Ivo Šmoldas a kapela Šlapeto nás zavedou prostřednictvím staropražských hitů do bahna hříchu velkoměsta," vybírá z programu Rotrekl.

Pro milovníky sladkých neřestí je určen ČokoFest věnovaný čokoládě ve všech podobách. Lákat jistě bude i Absint a jeho tajemství – přednáška s ochutnávkou. Festival uzavře dokument o Janu Pavlu II (více o festivalu čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Ředitelku ostravské základní školy čeká náprava chyb i soud

Základní škola Františka Formana stojí na sídlišti Dubina v ostravském městském...

Ředitelka Základní školy Františka Formana na sídlišti Dubina Ludmila Večerková má dva měsíce na nápravu chyb, které...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Najdete na iDNES.cz