Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operní pěvkyně vrátila hlas stovkám lidí. Jen šeptali nebo chraptěli

  17:55aktualizováno  17:55
Milovníci opery znají Martu Tománkovou jako sboristku ostravského Divadla Antonína Dvořáka. Přestože tam sopranistka pracuje na celý úvazek, má i další povolání. Ve Fakultní nemocnici Ostrava léčí hlasivky. Pomohla stovkám lidí.

Hlasová terapeutka Marta Tománková při své náročné a záslužné práci ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde už pomohla stovkám lidí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Paní Dana podvědomě tušila, že s její řečí není vše v pořádku. Třeba v autě jí manžel moc nerozuměl. Ale myslela si, že za to může nový zubní můstek. A dokud nahlas nikdo nic neříkal, nechtěla si připustit, že se něco děje.

Zvrat nastal, až když jí tchán před pár lety řekl: Brbláš, nerozumím ti...

„Poprvé jsem si naplno uvědomila, že mám vážný problém,“ říká 65letá žena, která je ochotná podělit se o zkušenost s nemocí i léčbou, ale nepřeje si zveřejnit jméno. „Došlo mi, že mluvím velmi potichu a navíc mnohem hůř než dříve vyslovuji i formuluji myšlenky,“ vzpomíná bývalá kantorka z Opavska, která si kdysi silným hlasem dokázala zjednat pořádek i ve třídě plné hlučících žáků.

Terapeutka pomohla už stovkám lidí

Změna nastala až po odchodu do penze. Hlas ztrácela postupně kvůli nemoci. V roce 2010 u ní totiž lékaři odhalili Parkinsonovu chorobu.

„Problém s hlasem u této diagnózy není v tom, že by onemocněly hlasivky, ale mění se celá osobnost. Člověk trpí depresemi, ztrácí sebevědomí, stává se z něj šedá osůbka, která nemá odvahu mluvit nahlas. Problém je v psychice,“ říká dnes bez zaváhání žena, která opět mluví srozumitelně a nahlas.

„Vděčím za to hlasové terapeutce Martě Tománkové. Vrátila mi hlas, ale především sebevědomí. Je příjemná a sympatická,“ pěje chválu.

Není sama. Marta Tománková už pomohla stovkám lidí, kteří měli problémy s hlasem. Je totiž jedinou hlasovou terapeutkou v Moravskoslezském kraji. Svou ordinaci má na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Ostrava, kde přijímá pacienty s řadou diagnóz.

„Chodí ke mně nejen hlasoví profesionálové, tedy moderátoři, zpěváci, učitelé nebo třeba operátoři call center, kteří se hlasem živí, ale najednou ochraptí nebo přestanou mluvit. Přicházejí sem lidé před nebo po operaci hlasivek, uchraptěné děti,“ líčí Marta Tománková. „Nově také pomáhám lidem s neurologickými diagnózami, především s Parkinsonovou chorobou.“

Úspěch slaví s novou metodou, kterou studovala v Londýně

Práce s hlasem ji zajímala už na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Fakultě umění Ostravské univerzity, kde studovala sólový zpěv. Psala o tom i závěrečnou práci a už tehdy začala pracovat s pacienty ostravské fakultní nemocnice.

A přestože je na plný úvazek zaměstnaná v Národním divadle Moravskoslezském jako členka operního sboru Divadla Antonína Dvořáka, věnuje hodně svého času i pacientům.

Do fakultní nemocnice nastoupila na zkrácený úvazek v roce 2010. Od té doby vrací hlas lidem, kteří jen šeptají, chraptí nebo nemluví vůbec. „Například starší lidé hlasivky používají málo. Proto se snižuje jejich napětí a tím i hlasitost. Správná terapie ale pomůže jejich funkci obnovit,“ vysvětluje Tománková.

Terapeutických postupů, cvičení a rad má v zásobě celou škálu. Jiné pro lidi před či po operacích hlasivek nebo třeba štítné žlázy, jiné pro manažery, kteří hlas potřebují k práci. Léčbu šije každému na míru. Loni ke svým terapiím přidala unikátní novinku, kterou studovala v Londýně – metodu Lee Silverman Voice Treatment (LSVT Loud).

Marta Tománková pracuje v nemocnici na zkrácený úvazek a pacientům se proto...
Marta Tománková ani v ordinaci rozhodně nezapře, že její hlavní profesní náplní...

S touto hlasovou léčbou začínala jako první v zemi. A dodnes je jediná certifikovaná terapeutka, která ji pacientům nabízí. Přitom lidí, kteří by ji potřebovali, je hodně. A výsledky jsou velmi dobré.

Důkazem je i paní Dana z Opavska. Do hlasové poradny ji před rokem nasměroval neurolog z ostravské fakultní nemocnice, kterému se svěřila se svými potížemi s řečí. A rovnou se stala jedním z prvních pacientů léčených metodou LSVT Loud. Léčbu už před časem ukončila, ale v lednu se chystá do hlasové poradny na kontrolu.

„Absolvovala jsem šestnáct lekcí hlasové rehabilitace. Individuální i skupinové, které byly moc fajn, protože jsme se s dalšími pacienty vzájemně porovnávali a motivovali k lepším výkonům. Podmínkou samozřejmě bylo cvičit i doma. Trénovala jsem někdy tak usilovně, až mě manžel krotil, ať neřvu,“ směje se paní Dana.

S hlasem se vrací i sebevědomí

Ale netají, že výsledky se neprojevily hned. Zpočátku na tom byla chvíli lépe a pak zase hůř. „Velkou roli v tom hrálo moje nízké sebevědomí. Až když se začalo postupně vracet, lepšil se i hlas. Teď už jsem na tom dobře. Občas ještě, ale to spíš z legrace, používám při jízdě v autě naučenou metodu. Než promluvím na manžela, naladím si správnou frekvenci, nadechnu a nasadím svoje vysoké A. Pak už mluvím ve stejné tónině a potřebnou hlasitostí,“ popisuje žena.

Marta Tománková už novou metodou pomohla pětatřiceti lidem. Hlavně těm s Parkinsonovou chorobou, pro které byla metoda původně vyvinuta.

„I když je jejich stav stabilizovaný, mívají problémy se ztuhlostí hlasivek a také polykáním. Pokud se problém podchytí včas, u pacientů mluvících šeptem jsou výsledky velmi dobré. Po léčbě začínají díky posílení dýchacích cest, hrtanu i výkonu v oblasti úst a obličeje opět standardně mluvit a daří se jim lépe polykat. Díky tomu se lepší jejich psychika. Jsou šťastní, že jim okolí znovu rozumí,“ objasňuje souvislosti Marta Tománková.

Pomůže i lidem s roztroušenou sklerózou či mozkovou obrnou

Nová hlasová rehabilitační metoda dnes může podle ní pomoci nejen parkinsonikům, ale širokému okruhu lidí.

„Je účinná při léčbě foniatrických i neurologických pacientů se zhoršenou funkcí hlasového aparátu kvůli oslabení hlasivek. Pomáhá i pacientům s nerozvinutou rezonancí hlasu, dystonií a neurologickými poruchami, jako jsou mozková obrna, roztroušená skleróza, Downův syndrom, dětská mozková obrna a další,“ tvrdí hlasová terapeutka.

Podstata léčby spočívá podle ní v dobře zvolené sérii speciálních hlasových cvičení, které pacienty naučí, jak mají nakládat s dechem a rezonancí i další důležité základy správného používání hlasivek. Výsledkem je zesílení hlasu i další, už zmíněné efekty.

Operní pěvkyně Marta Tománková se pacientům s hlasovými problémy věnuje třikrát týdně v nepravidelných hodinách. Hlasová terapeutka ale přiznává, že velký nával nových klientů by stěží zvládla.

„Vzhledem k počtu neurologických pacientů by se v kraji určitě uživilo více certifikovaných hlasových terapeutů. I ve fakultní nemocnici bychom měli co dělat dva,“ míní.

Sama už také uvažuje o tom, že v budoucnu by ráda věnovala pacientům víc času na úkor zpívání. I když miluje obojí. „V ordinaci nabíjím energií lidi já, v divadle je to naopak. A díky tomu, že i v ordinaci zpívám, jsem stále v dobré hlasové kondici,“ směje se Tománková.

Mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný připouští, že zájem o hlasovou poradnu kliniky ORL roste. Protože přibývá nemocných lidí, ale také se víc mluví o úspěšných výsledcích hlasové terapie. „Jenže najít druhou Martu Tománkovou je problém. Ona je jedinečná. Má však závazky i jinde,“ říká Oborný. „Určitě ale vyhodnotíme výsledky nové metody a zvážíme možnosti rozšíření služeb hlasové poradny.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...

Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Další z rubriky

Zdrogovaná a opilá řidička ujížděla policistům, řítila se i stodesítkou

Řidička při zběsilé honičce narazila do oplocení domu v Petřvaldě.

Opilou a zdrogovanou řidičku pronásledovali v noci na úterý policisté v Havířově. Riskantní jízdu žena ukončila v...

Krnovské opravny a strojírny dodají Brnu tramvaje za miliardu

Krnovské opravny a strojírny získaly zakázku na 41 tramvají pro Brno.

Jednu z největších zakázek ve své historii, dodávku tramvají pro brněnský dopravní podnik za více než miliardu korun,...

Kauza náhražek konopí na Ostravsku se rozrostla, přibyl stíhaný i otrávený

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy...

Kauza nebezpečných drog na Ostravsku rozrostla o další dealera i uživatele, který se náhražkou konopí otrávil. Policie...

Najdete na iDNES.cz