Lidi, kteří "přebrali", či třeba bezdomovce jsou strážníci v Ostravě nově schopni odvézt na záchytku nebo do nemocnice vlastní sanitkou. (Ilustrační snímek)

Lidi, kteří "přebrali", či třeba bezdomovce jsou strážníci v Ostravě nově schopni odvézt na záchytku nebo do nemocnice vlastní sanitkou. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Opilce a bezdomovce strážníci v Ostravě převážejí vlastní sanitkou

  • 3
Místo, aby strážníci korzovali Ostravou a hlídali bezpečnost v ulicích, museli donedávna tři hodiny i déle vartovat u lidí, kteří se venku opili do němoty. Tak dlouho totiž čekali na sanitku, která opilce převezla na záchytku. Vadilo to jim i nadřízeným, tak si pořídili sanitku vlastní.

"Strážníci, kteří museli čekat několik hodin na sanitku, chyběli jinde," vysvětluje ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim důvody pořízení převozové sanitky.

Jen v loňském roce hlídali strážníci 938 opilých lidí, které prohlédl přivolaný lékař, usoudil, že nejsou zranění ani nemocní, takže nepatří do nemocnice, a vypsal pro ně převozový lístek na záchytku.

"Na převoz jsme někdy čekali tak dlouho, že opilec skoro vystřízlivěl," líčí jeden ze strážníků. Čekání potvrdil i Tomáš Nykel, ředitel Městské nemocnice Ostrava a současně primář městské pohotovostní služby.

"Ve dne jezdí až deset převozových sanitek, v noci méně. Přednost ale vždy dáváme nemocným lidem, proto opilí čekají déle," vysvětluje Nykel.

Jelikož strážníci i zdravotníci jsou v tomto případě zaměstnanci města a zdravotní pojišťovny převoz na záchytku nehradí, řešili spolu oba ředitelé, jak převozy opilců urychlit. Až je napadlo, že vůz s lehátkem může řídit i městský strážník. A nemocnice darovala strážníkům starší, vyřazenou sanitku.

"Výhodou je hlavně lehátko, kam ukládáme silně opilé, často lidi bez domova," říká Harazim. A další výhodou podle Nykla je, že zadní prostor sanitky není čalouněný, proto je snadno omyvatelný a dezinfikovatelný.

Opilí lidé se totiž často pozvracejí, pokálejí, počůrají, případně jsou zablácení nebo trpí nějakou kožní nemoci. "To vše se z čalounění osobního auta dostává dost těžko," dodal Nykel.

Převozový vůz strážníků už na sobě nenese označení typické pro sanitky, ale jen nápis Městská police Ostrava.

"V provozu je od 2. listopadu. Na záchytku, případně na příjmové oddělení městské nemocnice, už přepravil 64 lidí," říká mluvčí strážníků Dana Klišová. Podotkla, že vůz řídí jejich zaměstnanec, který jezdí i s odtahovým vozidlem. Pokud je zrovna v terénu, zastoupí ho v sanitce jiný strážník.