Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Oprava unikátního Trojhalí se protahuje. Může za to i spodní voda

  • 1
Obří zastřešené náměstí, sportoviště i galerie. To má vyrůst v Trojhalí, poslední součásti bývalé koksovny Karolina v centru Ostravy. Původně měla být stavba hotova už v říjnu, nově se počítá s letošním červnem.

Před více než stoletím to bývalo centrum někdejší Žofínské huti. Dnes se Trojhalí, jediná historická stavba na území Nové Karoliny, mění v unikátní zastřešené náměstí a další prostory podle návrhu architekta Josefa Pleskota.

Proměna ale není hladká. Už teď má několikaměsíční skluz. "Hlavní zdržení vzniklo kvůli hladině spodní vody. Nečekali jsme, že bude tak vysoko. Je tam ale i kontaminovaná zemina a objevila se řada drobností, které mají bohužel vliv na další stavební práce. Třeba kvůli relativní maličkosti, jako je uzemnění bludných elektrických proudů, se zdržuje celá stavba," říká ředitel sdružení Trojhalí Karolina Petr Šnejdar.

Jak šel čas

  •  1903-1907 - vznikla dvojlodní hala (elektrocentrála), která byla centrem Žofínské huti, třetí z hal (elektroústředna) je ještě o něco starší
  • 1974 - zhruba tehdy byl provoz v halách ukončen
  • červen 2006 - v Trojhalí, kterému se tehdy ještě říkalo Dvojhalí, uvedl velký koncert Jarek Nohavica
  • 2006 - elektrocentrálu koupila firma Multi Development, později firma městu haly prodala
  • 2010 - městští zastupitelé schválili projekt proměny Trojhalí
  • říjen 2013 - proměna Trojhalí měla být hotova, nový termín pro dokončení je červen 2014

Na všechny nové vícepráce přitom musí investor vypisovat výběrová řízení, čímž se stavba rovněž prodlužuje. Jak Petr Šnejdar věří, do června by oprava Trojhalí, jejímž hlavním dodavatelem je firma Gemo, měla skončit.

Původní náklady se podařilo snížit

A nepřímo to potvrzuje i Michal Sobek, mluvčí Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, která na projekt přidělila evropské dotace. V přehledu nejvýznamnějších dotovaných staveb, jež mají být v Moravskoslezském kraji dokončeny v roce 2014, uvádí jako jeden z nejnákladnějších projektů i Trojhalí. Termín dokončení? Červen. A zmiňuje i výši dotace: 196,7 milionu korun.

Jak vysvětluje Petr Šnejdar, původní předpokládaná cena přestavby Trojhalí dosahovala zhruba 330 milionů korun, při výběrovém řízení na dodavatele stavby se ji ale podařilo prudce srazit dolů.

"V tuto chvíli v souvislosti s vícepracemi počítáme s navýšením zhruba o deset patnáct milionů korun, ale z toho většinu pokryje dotace. Tu lze totiž uplatnit třeba i na práce související s nečekaným nálezem spodních vod," říká Petr Šnejdar.

Dlužíte nám! Ne, to vy nám

Spodní vody nebo třeba kontaminovaná zemina ale nejsou jedinými zádrhely, které se v průběhu přestavby Trojhalí objevily. Potíže nastaly mezi subdodavateli stavebních prací. Už v září MF DNES informovala o sporech mezi firmami kvůli dluženým penězům, kvůli nařčením z nevykonané práce i nedodržených technologických postupů. A problémy trvají stále (podrobněji zde).

Hana Jelínková stojí před rekonstruovaným Trojhalím v Ostravě. Pracuje ve firmě, která měla na starost nátěr ocelové konstrukce.

"Pořád jsme nedostali 320 tisíc korun, které nám dluží firma Glajcha. Její majitel Petr Dopita naopak teď lživě tvrdí, že my mu dlužíme dva miliony," říká Hana Jelínková, mluvčí firmy, která na Trojhalí v rámci renovace natírala ocelové konstrukce. Žena je podle svých slov zoufalá, kvůli chybějícím penězům nemohla firma, již zastupuje, vyplatit mzdy pracovníkům a ocitla se v dluzích.

O penězích, které jim společnost Glajcha dluží, v minulosti mluvili i zástupci dalších společností. Třeba Martin Čáp z firmy Čáp CZ, vůči níž měla Glajcha dluh 550 tisíc korun. Redaktorce MF DNES se nyní Petra Dopitu nepodařilo kontaktovat, nezvedal telefon. Dřív slova o tom, že jeho firma dluží subdodavatelům, odmítal s tím, že firmy například údajně fakturovaly víc práce, než jakou skutečně odvedly. To jejich majitelé vyvraceli.

Petr Šnejdar řekl, že o problémech mezi subdodavateli ví, nemůže v tom ale nic moc dělat. "My máme smluvní vztah s firmou Gemo, ta má své další smluvní vztahy. A tohle jsou problémy mezi firmou Gemou a jejími subdodavateli, těžko to můžeme ovlivnit," uvedl Petr Šnejdar, který si po zjištění potíží mezi firmami ověřil, že od Trojhalí Karolina putují peníze Gemu. A od něj prvním subdodavatelům.

"Jestli ale první subdodavatel neplatí druhému nebo třetímu, to já už ale bohužel neovlivním a ani na něj nemám žádnou páku. To musí řešit Gemo," dodal Petr Šnejdar.