Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Děti se u obědu tísnily v přebudované třídě. Teď dostanou jídelnu na úrovni

  • 1
Pro školáky je to zdánlivě špatná zpráva – žádná z oprav jim neprodlouží prázdniny. Na všech středních školách v Moravskoslezském kraji začne vyučování příští pondělí. Na druhou stranu mnozí studenti přijdou do vylepšeného prostředí.

„Pokud se některé opravy nestihnou do konce prázdnin, tak to nenaruší výuku,“ slibuje Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana pro školství.

Náměstek zmínil i nejdražší letní opravy: například na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se za 7,7 milionu rekonstruuje ústřední topení a kotelna, střešní krytinu za více než šest milionů mění na Gymnáziu v Krnově a v Matičním gymnáziu v Ostravě zase rozšiřují jídelnu.

Podle ředitele Matičního gymnázia Ladislava Vaseviče byl stav stravování neudržitelný. „V minulosti se na jídelnu přebudovala jedna třída s kapacitou 44 míst. A když máme 615 studentů plus kantorský sbor, tak je jasné, jaké byly v jídelně podmínky,“ nastínil ředitel.

Škola to řešila různě, například trojím zvoněním konce hodiny s postupným přicházením strávníků.

„Nyní se vybouralo několik příček a získáme krásnou jídelnu s kapacitou přes sto míst. Krásný dárek k výročí 120 let školy,“ těší ředitele gymnázia. Nová jídelna se otevře na konci září.

Ředitel také podotkl, že ministerstva by kromě starostí o skladbu jídla dětí měla myslet i na kulturu stravování. „Děti často stojí ve frontách a potom musejí během deseti minut poobědvat, pořád vám někdo stojí za zády. Takové kvaltování je problém, i tímto směrem by se mělo investovat,“ konstatoval.

Chtějí zatraktivnit technické obory

Krajský náměstek Folwarczny doplnil, že prázdninami opravy školních budov rozhodně nekončí.

Například na podzim začne velká investice stavby dílen pro obor opravář zemědělských strojů ve Střední odborné škole v Bruntálu.

„Náklady 49 milionů budou částečně hrazeny z evropské dotace. Chceme zatraktivnit technické obory,“ řekl Folwarczny o projektu dílen s halou pro uskladnění zemědělské techniky a garážemi cvičných vozidel autoškoly.

Folwarczny připustil, že ani současné výrazné investice zdaleka nepokryjí potřeby všech oprav a rekonstrukcí. „To bychom utratili i miliardu. Tu však nemáme, takže problémy musíme řešit postupně,“ řekl politik.

Mezi plány na další roky zařadil například výstavbu dvou dílen pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku a za přibližně stejnou cenu i modernizaci školního statku opavské Zemědělské střední školy.

„Je to jediný školní statek zemědělských škol, takže bychom tam chtěli vytvořit krajské centrum odborné zemědělské přípravy,“ vysvětlil. Ředitel opavské školy Arnošt Klein se na změnu těší. „Školní statek už zastarával a potřebuje vrátit punc prvotřídnosti. Investovat se bude do skleníků, stájí i strojů,“ přiblížil ředitel.