Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Dovolená na faře? Církev se snaží oživit opuštěné objekty na Bruntálsku

  • 2
Právě se tam lepí kachličky, vybavují koupelny, opravují omítky a vznikají jednotlivé pokoje i zázemí. Trojice far na Bruntálsku se mění v ubytovací zařízení. Od jednoduché noclehárny pro turisty se spacákem v batohu až po klasický penzion s plnou nabídkou služeb. Církev tak chce oživit opuštěné objekty.

Budovy far v Třemešné, Bohušově ani ve Staré Vsi u Rýmařova totiž už dlouho neslouží svému účelu. Faráři za místními lidmi dojíždějí odjinud. A tak fary poskytnou útočiště turistům. Tam, kde desítky i stovky let pobýval pastor, budou nocovat táborníci nebo rodiny s dětmi.

„Faru přebudováváme, chceme poskytnout ubytování lidem, kteří sem zavítají za přírodou nebo památkami,“ vysvětlil Jan Mazur, farář z Bohušova na Osoblažsku. Za farníky dojíždí ze Slezských Rudoltic. Místní fara zůstávala dlouho prázdná, jen její malá část našla využití v podobě muzea kardinála Františka Tomáška. „Ten v obci v 50. letech působil,“ doplnil Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavského biskupství.

Aby zbylé prostory neležely ladem, rozhodlo se biskupství pro stěhování a přestavbu.

„Muzeum přesuneme do jednoho z objektů poblíž Bohušova. Jednáme o tom se zámky v okolí,“ uvedl koordinátor církevní turistiky biskupství Martin Hiltavský. Fara se právě přestavuje, náklady na její adaptaci se vyšplhaly zhruba na půl milionu korun.

Jedna noc za 250 korun

Budova nabídne ubytování celkem dvaceti lidem v několika různých pokojích už od 1. července. Jedna noc by měla zájemce přijít na 250 korun. „Poslouží k ubytování mládežnických skupin na táborech, různých setkáních či soustředěních, ale i rodinám s dětmi a jiným zájemcům. Pokoje mají tři až osm postelí,“ doplnil Hiltavský.

A pracuje se i na faře v nedaleké Třemešné, jež se rovněž otevře v červenci. „Ubytování v této faře chystáme v kategorii vlastní spacák. Nocležníci tam budou mít k dispozici pouze matrace. Měla by být využívaná většími mládežnickými skupinami, pojme totiž až třicet osob,“ upřesnil Hiltavský.

Naopak fara ve Staré Vsi u Rýmařova se mění v regulérní penzion se všemi službami a vybavením. „Momentálně se ve velkém kompletně opravuje. S otevřením počítáme příští rok, směřovat jej budeme zase na letní sezonu,“ přiblížil Hiltavský.

V okolí je dostatek turistických lákadel

Vznik ubytovacích zařízení je pro církev jednou z možností, jak oživit opuštěné objekty. „Na Osoblažsku a v okolí je spousta turistických cílů. Pro cyklisty a turisty to může být vítaná možnost,“ doplnil mluvčí biskupství Siuda.

Starostové obcí aktivitu biskupství vítají. „Fara dlouho chátrala a byla ve špatném stavu. Její oprava zvelebí celou obec,“ komentoval například starosta Staré Vsi Petr Mikulenka.

Doplnil, že obec je výchozím místem pro hřebenové trasy na Praděd nebo Skřítek, má blízko k řadě lyžařských center a je turisticky a rekreačně využívaná. „Nabídka pro návštěvníky tady je a další penzion bude přínosem a novou možností pro turisty,“ uzavřel Mikulenka.