Marcela Orlová z Domu přírody Poodří před orlím diorámatem, v pozadí vycpaná...

Marcela Orlová z Domu přírody Poodří před orlím diorámatem, v pozadí vycpaná orlice Dina. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Rekordní adoptivní orlice pomáhá i po smrti, nyní v naučné expozici

  • 3
Poznat zblízka slavnou orlici Dinu mohou v nové sezoně návštěvníci Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Za svého života vychovala tato samice desítky mláďat dravců a i díky ní se podařilo navrátit do volné přírody orla skalního. Nyní je preparovaná orlice hlavní součástí diorámatu.

„Dioráma je věnováno orlu skalnímu, zejména orlici Dině, která byla stěžejní pro náš program návratu orla skalního do volné přírody. V jeho rámci jsme vypustili 25 mláďat zachráněných z hnízd na Slovensku, díky tomu dnes tento druh u nás opět hnízdí ve volné přírodě,“ přiblížila Marcela Orlová z Domu přírody Poodří.

Příběh orlice Diny je výjimečný. Do záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích ji přijali v roce 1977. Našli ji tehdy postřelenou z brokovnice na hranicích loveckého revíru poblíž Kroměříže. Kvůli vážnosti svého zranění se ani po vyléčení nemohla vrátit do volné přírody.

„V té době měla tři roky, takže zde strávila celý svůj dospělý život. Vlastní mláďata kvůli poranění, se kterým se k nám dostala, mít nemohla. Spolu se stejně starým orlem skalním, kterému jsme říkali Jarda, vytvořili harmonický pár a spolu vychovali desítky mláďat středně velkých dravců: jestřáby, káňata, motáky, a v posledních deseti letech mláďata orlů skalních. Přijali všechny, které jsme jim podložili,“ líčila Orlová.

Také Jarda byl postřelen během honu ve stejném roce jako Dina, a to u Bernartic nad Odrou na Novojičínsku. Museli mu amputovat levé křídlo a i on se stal stálým obyvatelem bartošovické záchranné stanice.

Dina měla nezvykle silný mateřský pud. „V tomto ohledu byla úžasná. Když jsme jí podložili mládě, během několika vteřin byla u něj, začala se o něj starat, zahřívat jej, krmit. Takové chování není v žádném případě pravidlem, klidně se může stát, že samice mláďata zabije, nebo si jich nevšímá, když nejsou její,“ vysvětlila Orlová.

Stala se stěžejní součástí unikátního projektu

Na svůj druh se Dina dožila úctyhodného věku – 41 let, zemřela v květnu 2015. „Zemřela ve chvíli, kdy pod sebou měla jedno z mláďat v rámci programu návratu orla skalního do volné přírody, tak jsme ji i našli. Do poslední chvíle se jej snažila chránit,“ dodala Marcela Orlová.

Mimo jiných dravců se nakonec Dina dočkala i mláďat orlů skalních. Byla v roli adoptivní matky zcela stěžejní součástí projektu nazvaného Návrat orla skalního do České republiky. Jeho smyslem a cílem bylo obnovit, po více jak 100 letech, hnízdní populaci tohoto nádherného a majestátního dravce v ČR.

„V průběhu let 2006 až 2015 odchovala Dina téměř tři desítky mláďat orlů skalních. Mláďata tak byla vychována v minimálním kontaktu s člověkem a zůstala divoká a přirozená. Všechna takto odchovávaná mláďata byla pro účely tohoto projektu získána darem ze Slovenska, a to ve stáří několika málo dnů,“ přiblížil hlavní iniciátor projektu, vedoucí bartošovické záchranné stanice Petr Orel.

Projekt, který odstartoval v roce 2006, se nakonec stal úspěšným a orlice Dina se tak stala zakladatelkou nové generace orlů skalních v České republice.
„Dioráma hnízda orla skalního v naší expozici je poctou a vděkem za její služby,“ doplnil vedoucí bartošovické záchranné stanice.

Orlice Dina odchovávala cizí mláďata až do své smrti

21. května 2015