Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exradní Ostravy-Jihu půjdou před soud. S výjimkou trojice členů ODS

  19:11aktualizováno  19:11
Za to, že před devíti lety odhlasovali tehdejší radní Ostravy-Jihu zakázku na údržbu zeleně za 160 milionů korun na čtyři roky, společně usednou na lavici obžalovaných. S výjimkou tří lidí. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že zakázka byla předražená.

Budova radnice v Ostravě-Jihu. | foto: Archiv MF DNES

„Radní jako veřejní činitelé vykonávali svoji pravomoc v rozporu se zákonem. Porušili povinnost z titulu své funkce spravovat řádně majetek a tedy i finance obvodu. Schválili zakázku, která nebyla pro obvod výhodná, a tím mu způsobili škodu ve výši 59 727 850 korun,“ uvedl už dříve státní zástupce Alexandr Dadam.

Nyní se ztotožnil s návrhem policie a vypracoval obžalobu. Pokud závěry žalobce potvrdí i jeho nadřízení, exradní Jihu půjdou společně před soud. Ale místo jedenácti obviněných politiků jen osm.

„Mohu potvrdit, že jsem zpracoval obžalobu bývalých radních Jihu. Jsou obvinění ještě podle starého trestního zákona ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku se škodou za téměř 60 milionů korun, za což hrozí až 10 let vězení. Ale vyloučil jsem z projednávání případu tři osoby,“ uvedl Dadam.

Bližší podrobnosti o trojici lidí a důvodech vyloučení zatím uvést nechtěl. Řekl jen, že tak učiní až poté, kdy o jeho návrzích rozhodnou nadřízení a trojice lidí dostane definitivní rozhodnutí i s odůvodněním.

„Zatím mohu říci jen to, že jsem po prostudování spisu dospěl k závěru, že u tří osob je namístě volit jiný postup a případně i formu rozhodnutí. Proto jsem je písemně informoval o vyloučení z případu k samostatnému projednání,“ uvedl Dadam.

Jsou přesvědčeni, že hlasovali pro nejvhodnější zakázku

Dopisy dostali tři bývalí radní Jihu za ODS: Ivona Klímová, Jan Dohnal a Romana Filipová. V praxi to znamená, že v jejich případě bude téměř jistě trestní stíhání zastaveno. Trojice „vyloučených“ politiků se ale zatím moc neraduje.

„Těší mě naděje na zastavení trestního stíhání, ale popravdě nevím, co si o tom myslet. Je mi záhadou, proč se to týká jen nás tří. Všichni jsme z jedné politické strany a všichni jsme byli neuvolnění radní, ale o to asi nejde, protože neuvolněných bylo v radě více a občanských demokratů také,“ říká Ivona Klímová.

„Navíc jsme hlasovali společně s ostatními kolegy pro zakázku, o které jsme dodnes přesvědčení, že byla v daném čase jediná možná a pro obvod nejvhodnější,“ dodává současná zastupitelka Jihu s tím, že podle ní by měl soud zprostit obvinění i ostatní radní.

„Nevím o žádných okolnostech, které by vedly k účelovému hlasování, natož o čemkoli trestném,“ argumentuje.

Podobně hovoří i Jan Dohnal. „Nerozumím tomu, proč vyloučili nás tři. V dopise žádné vysvětlení není a já nevidím žádné smysluplné pojítko. Je to ale dobrý signál i pro ostatní, protože jsme hlasovali jednotně. Podle mě zakázka proběhla tak, jak měla, a rada na základě tehdejších informací rozhodla, jak nejlépe mohla. Věřím, že ke stejnému závěru dospěje i soud,“ míní Dohnal.

V to doufá i osm exradních, kterým hrozí trest. „Od začátku jsem přesvědčený, že to skončí v můj prospěch. S přípravou zakázky jsem neměl nic společného, byla v kompetenci místostarosty, a navíc jsem se hlasování nezúčastnil,“ říká bývalý starosta Jihu za ČSSD Karel Sibinský.

„Rozhodli jsme se trvat na kvalitě a zaplatit za to“

„Je podivné, že žalobce vyloučí z kauzy lidi, kteří pro zakázku hlasovali, ale ne ty, co nehlasovali. Nicméně, podle informací, které jsem o zakázce získal později, kdybych se jednání rady účastnil, hlasoval bych stejně jako kolegové. Vše odpovídalo tehdy platným ceníkům a dodnes mi nikdo neřekl, co na tom bylo špatně. Nedozvěděl jsem se to ani od policie. Nezbývá než věřit v nestrannost soudu,“ dodal Sibinský.

Stejně to vnímá i jeho bývalý kolega, zastupitel Ostravy Ivo Hařovský (ČSSD), který byl neuvolněným radním.

„V této chvíli nejde najít žádné logické pojítko mezi těmi třemi vyloučenými. Budeme ho znát, až se seznámíme se zněním obžaloby. Od začátku tvrdím, že celá kauza je nesmyslná, a věřím, že se to ukáže před soudem,“ říká politik.

„Za údržbu zeleně jsme tehdy zaplatili víc než v minulosti, protože jsme se poučili z chyb. Po špatných zkušenostech s firmami jsme požadovali ve výběrovém řízení větší počet techniky, více pokosů ročně i rychlý nástup na odstraňování reklamací. Rozhodli jsme se trvat na kvalitě a zaplatit za to. Dnešní vedení obvodu sice šetří, ale na kvalitě je to znát,“ dodal Hařovský.

Obviněných exradních bylo původně 12. Jeden ale vypadl už před delším časem - poté, co policie zastavila trestní stíhání zakázky Jihu na údržbu zeleně z roku 2010.
Nejčtenější

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Příznivci Tatry chtějí čestné občanství pro geniálního konstruktéra

Tatra 87 a Hans Ledwinka. Snímek byl pořízen roku 1967 v Mnichově, tedy v roce,...

Kopřivnice může mít ještě letos čestného občana, kterého zná celý motoristický svět. Vedle atleta Emila Zátopka a...

Další z rubriky

Skialpinistu v Jeseníkách strhl sesuv sněhu. Vyprostil se sám

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

O velkém štěstí může mluvit pětatřicetiletý skialpinista, který se ve středu odpoledne dostal pod náhlý sesuv sněhu ve...

Stále více měst přispívá seniorům na jízdy k lékaři nebo na nákupy

Taxi

Obyvatelé Bílovce ve věku 65 let i mladší se zdravotním postižením mohou od ledna využívat levné cestovaní autem, které...

Slezská Harta je na maximu. Test ukáže, jestli přehrada ztlumí povodeň

Slezská Harta je zatím poslední a dosud největší přehradou na území...

Tak plná ještě nikdy nebyla. Vodohospodáři v těchto dnech podrobují přehradu Slezská Harta na Bruntálsku zatěžkávací...

Najdete na iDNES.cz