Osm měsíců od výbuchu domu ve Frenštátě. Vzpomínky přeživších dále bolí

  21:00aktualizováno  21:00
Zatímco policejní vyšetřovací spis výbuchu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm skončil v archivu, vzpomínky přeživších jsou ještě příliš čerstvé. Bolest mizí jen velmi pomalu.

Jiří Tříska přiznává, že každá vzpomínka na děsivé únorové ráno je stále velmi bolestná. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obyvatelům zničeného domu, kteří měli štěstí a přežili, ale také lidem ze sousedních vchodů se děsivé vzpomínky stále vracejí.

Šílenec chtěl zabít více lidí

"Občas na to někteří lidé zavedou řeč, a to je vždycky nepříjemné uvědomit si znovu tu hrůzu. Ale ty obrazy naskakují i nečekaně. Třeba nedávno, když vybuchl dům v Havířově," říká Jiří Tříska, který s partnerkou žil v prvním patře vybuchlého domu číslo 39.

Třiadvacet minut čekali v bytě v obklopení plamenů na pomoc. Partnerka byla v nemocnici poměrně krátce, Tříska se léčil měsíce. Oheň mu popálil plíce a po otravě oxidem uhelnatým a více než dvou týdnech umělého spánku měl přerušená některá nervová zakončení. Po intenzivní léčbě se naštěstí jeho stav zlepšil natolik, že se mohl znovu vrátit do zaměstnání.

Jak Blažek zabíjel

Také stav manželů Špačkových, kteří žili v přízemí naproti Blažkově bytu, se zlepšuje. A někteří v tom vidí skoro zázrak. Vilém Špaček měl totiž popáleno šedesát, jeho žena dokonce devadesát procent těla.

Jak teď řekli policisté, byl to právě Vilém Špaček, díky němuž následky výbuchu nebyly ještě děsivější. Muž totiž Blažka na chodbě překvapil a strůjce pak byl nucen výbuch odpálit předčasně. "To víte, že jsem šťastná, že se díky synovi podařilo předejít dalším ztrátám na životech," říká matka Viléma Špačka Zdeňka.

Její syn i snacha dál zůstávají pod dohledem lékařů. Zatímco Vilém se zotavuje v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné na Frýdecko-Místecku, jeho manželka už je zpátky u rodiny.

Do bytu ve vchodu 39, jímž otřásl výbuch, už se nikdy nevrátí. Dům šel k zemi. Zpět ve svém už jsou ale lidé ze sousedního vchodu číslo 40, jenž má za sebou komplexní opravu. Ani "čtyřicítkou" ale opravy neskončily. Teď se opravuje poslední z trojice sousedících vchodů, krajní "jednačtyřicítka". Lidé museli mimo domov a zůstanou tam řádově týdny.

Dům číslo 39 na ulici 9. května v září 2011...

Dům číslo 39 na ulici 9. května v září 2011...

...a v únoru 2013.

...a v únoru 2013.

Zcela v ústraní u své matky v malé garsonce žije Blažkova manželka. Jak policie potvrdila, žena nevěděla, že její muž vražedný útok chystá. Ruth Blažková netají, že by uvítala alespoň nějaké peníze ze sbírky pro přeživší z vybuchlého vchodu. "Už jsem ve Frenštátě žádala i o byt, ale zatím mi nevyšli vstříc. To víte, že bych ho uvítala. Mám u maminky jen skříň s pár kousky oblečení," uvádí Ruth Blažková.

Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová ukončení policejního vyšetřování přivítala. Snad to některým lidem alespoň trochu pomůže psychicky se vyrovnat s tragédií," řekla starostka.

Fakt, že kdyby měl Blažek dostatek času na provedení svého pekelného plánu, zemřelo by mnohem více, lidí, považuje za strašný. "I po osmi měsících je cokoliv ohledně výbuchu stále velmi citlivé téma," konstatovala.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Najdete na iDNES.cz