Projděte se beskydskou chatou ještě před otevřením, vzkřísili ji turisté

  • 9
Nejprve splnění beskydského snu českých turistů, po čtyřiceti letech tragédie a zánik a v současnosti znovuzrození. Bezručova chata na vrcholku Lysé hory má pohnutou historii a právě dnes slaví kulatiny - osmdesát let od prvního otevření

A pak že neexistuje život po životě. Bezručova chata na Lysé hoře po požáru v roce 1978 zanikla a už se zdálo, že snad navždy po ní zůstane jen díra plná sutin.

Nestalo se. Díky Jiřímu Stejskalíkovi z Klubu českých turistů a partě dalších nadšenců a tisíců brigádníků a dárců povstala z popela a na začátku září bude slavnostně otevřena replika původní chaty. Jen pár týdnů po dnešních kulatinách.

Nová a určitě ještě pěknější

Byla to velká sláva, když se v neděli 16. června 1935 Bezručova chata otevírala. Na nejvyšším beskydském vrcholu totiž už čtyřicet let stála německá Albrechtova chata, což čeští turisté nesli nelibě.

O to větší radost měli z vlastní útulny. Jméno dostala po básníkovi Petru Bezručovi, který Beskydy miloval. A na Lysou horu často chodil. Jenže účast na slavnostním otevření s díky odmítl. „Bezruč neměl rád slávu a fotografování. O popularitu nestál, proto jen poslal zdravici,“ vysvětlil historik Jaromír Polášek.

Poté do chaty chodil, ale nejraději nepoznán. Většinou se mu to však nepodařilo. „A pokud dostal coby vážený host pravé kafe se smetanou, kdežto obyčejní návštěvníci meltu, zlobil se. Necítil se být ničím výjimečným,“ přidává Polášek.

Při požáru v březnu 1978 zahynul tříletý chlapec

Zánik chaty přišel bez ohlášení. O to děsivější byl. V sobotu 11. března 1978 pohltily dřevěnou stavbu plameny. A v nich zahynul tříletý chlapec, syn jedné z pokojských.

Nikdy se nepodařilo stoprocentně objasnit příčiny, ale jak poznamenal Polášek, autor několika knih o Beskydech, předpokládá se chyba elektrikáře, který den předtím připojoval elektrický bojler.

Přispějte na vybavení chaty, darujte lavici nebo stůl

„Představte si však ten státní šlendrián. Chatu turistům stát po válce vzal, ale myslíte, že ji pojistil? Kdepak,“ ulevil si Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů.

Právě on na začátku 90. let zjišťoval, jestli mají turisté o obnovu Bezručovy chaty vůbec zájem. „Někdy v roce 1993 jsem se na zasedání předsedů turistických oddílů zeptal, zda by chtěli novou Bezručovu chatu. Všichni zvedli ruku. To byl prvotní impulz,“ vzpomenul Stejskalík.

Původní chatu zničil požár

Ke stavbě ale byla ještě daleká cesta. Turisté se hlavně museli proklestit houštinou nejrůznějších úředních povolení. „Dopisů a dokumentů mám tři bedny. Největší problémy nám dělalo občanské sdružení Beskydčan, to stavělo všechny úřady do latě,“ líčí Stejskalík.

A když už se zdálo, že turisté získali poslední razítko, vyhlásilo ministerstvo životního prostředí vrchol Lysé hory za ptačí oblast a muselo se začínat takřka nanovo.

Proto až před čtyřmi lety bylo vydáno stavební povolení. Klubu výrazně finančně pomohl krajský úřad, který má Lysou horu ve svém logu, poté přicházely dary měst i obcí a přispělo mnoho lidí. Zabraly také akce typu kupte si své okno nebo židli. Turisté z celého regionu odpracovali na stavbě tisíce brigádnických hodin.

V sobotu 5. září se chata opět otevře. „Víte, nejvíce mě těší sounáležitost turistů, bez ní bychom Bezručovu chatu nikdy neobnovili,“ přiznal Stejskalík.