Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společně výhodněji. Odpadová společnost obcí pomáhá odlehlému Osoblažsku

  12:55aktualizováno  12:55
Jako sociální podnik provozují čtyři obce na Osoblažsku odpadovou společnost. Pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným i obcím v širokém okolí. Odpad tam nechává svážet už desítka radnic, společným postupem čelí důsledkům nevýhodné polohy a špatné dostupnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jde už o druhý sociální podnik, příští rok by díky zamýšleným dvacetimilionovým dotacím pro odlehlé venkovské oblasti mohly vzniknout i další.

„Jednotlivé obce svážejí svůj tříděný odpad, přivážejí plasty, papír, sklo a železo. To se v Osoblaze ve sběrném dvoře dotřiďuje, lisuje do 250 až 400kilogramových balíků, skladuje a prodává. Vznikla tak dvě pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané, chystáme ještě jedno místo na částečný úvazek,“ popisuje Jan Bezděk, starosta Dívčího Hradu, jedné ze zakládajících obcí.

Cílem je především reagovat na skutečnost, že mikroregion mírou nezaměstnanosti republikově vyčnívá. Na projekt přispěl Evropský sociální fond a odpady dotřiďují lidé, kteří byli v evidenci úřadu práce déle než rok. Podnik je již druhým v řadě na Osoblažsku, startem pro dlouhodobě nezaměstnané je také marmeládovna Sladké Osoblažsko, rovněž společný projekt obcí.

Pro radnice však odpadová firma znamená i úsporu, je pro ně levnější, když si odpad svážejí samy. Ke čtyřem zakládajícím – Dívčímu Hradu, Osoblaze, Hlince a Slezským Pavlovicím – se už přidalo šest dalších. Motivuje je to i k většímu třídění, což je pak zdrojem dalších příjmů. „Chceme ještě pořídit svozové auto, na podzim se otevře výzva a chystáme se podat projekt,“ nastiňuje další rozvoj starosta Bezděk.

Nutná pomoc s opravami bytových domů

Právě na dotacích jsou místní obce závislé, v rozpočtech peníze na potřebné investice nemají. „Největšími problémy, kde je nutná podpora, jsou nezaměstnanost a bydlení. Některé obce také ještě potřebují odkanalizovat, což je pro ně obrovská investice,“ komentuje starosta Osoblahy Antonín Rous.

V obecních bytech na Osoblažsku žije značná část obyvatel. Objekty však dosluhují, je potřeba je modernizovat a obce na jejich rekonstrukci potřebují miliony. „V obecních bytech tady bydlí takových čtyřicet až padesát procent obyvatel,“ odhaduje starosta Osoblahy Rous. Jan Bezděk upozorňuje i na menší nutné investice – do dětských hřišť a hracích prvků, do osvětlení či prostor na kulturní akce v obcích.

Už příští rok budou moci obce na Osoblažsku využít dotace na plánované investice chystané krajem. „Připravujeme dotační titul na podporu odlehlých venkovských oblastí, v celkovém součtu by se jednalo o 20 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Kraj podpoří oblasti s největšími problémy

Kraj se chystá cíleně podpořit znevýhodněné oblasti, kromě Osoblažska také Vítkovsko, Orlovsko či Karvinsko. „Mezi předpokládaná témata podpory patří například zajištění dostupnosti bydlení, podpora podnikání a pracovních míst, zajištění dostupnosti základních služeb a podpora komunitního života na venkově,“ upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Peníze by měly jít na opravy nevyužívaných nemovitostí a jejich úpravu pro prostupné bydlení nebo na rekonstrukce brownfieldů coby lokální podnikatelské mikrozóny, které budou využívat malé firmy a řemeslníci. „Předpokládané vyhlášení programu radou kraje bude na přelomu roku 2018 a 2019,“ dodala mluvčí. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.

Podle zástupců vybraných oblastí je každá dotační možnost žádaná. „Všechny výzvy sledujeme, porovnáváme s našimi záměry, snažíme se využít všeho. Aktuálně díky dotaci řešíme sociální bydlení,“ uvádí například starosta Vítkova Pavel Smolka.

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

Ilustrační snímek.

Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a...

Tramvaje se do Těšínů vrátí nejspíše jen jako připomínka, jezdit nebudou

Pohled na výhybnu tramvají před Hlavním mostem. Pohlednice pochází z roku 1911....

V polském a Českém Těšíně v minulých letech řešili, zda by ve městech nebylo reálné obnovení tramvajové linky spojující...

Odvolací soud nejspíš zrušil verdikt v kauze Studénka, jednal neveřejně

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Ani po deseti letech od železniční tragédie ve Studénce na Novojičínsku, při které zemřelo osm cestujících a zranilo se...

Najdete na iDNES.cz