Společně výhodněji. Odpadová společnost obcí pomáhá odlehlému Osoblažsku

  12:55aktualizováno  12:55
Jako sociální podnik provozují čtyři obce na Osoblažsku odpadovou společnost. Pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným i obcím v širokém okolí. Odpad tam nechává svážet už desítka radnic, společným postupem čelí důsledkům nevýhodné polohy a špatné dostupnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jde už o druhý sociální podnik, příští rok by díky zamýšleným dvacetimilionovým dotacím pro odlehlé venkovské oblasti mohly vzniknout i další.

„Jednotlivé obce svážejí svůj tříděný odpad, přivážejí plasty, papír, sklo a železo. To se v Osoblaze ve sběrném dvoře dotřiďuje, lisuje do 250 až 400kilogramových balíků, skladuje a prodává. Vznikla tak dvě pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané, chystáme ještě jedno místo na částečný úvazek,“ popisuje Jan Bezděk, starosta Dívčího Hradu, jedné ze zakládajících obcí.

Cílem je především reagovat na skutečnost, že mikroregion mírou nezaměstnanosti republikově vyčnívá. Na projekt přispěl Evropský sociální fond a odpady dotřiďují lidé, kteří byli v evidenci úřadu práce déle než rok. Podnik je již druhým v řadě na Osoblažsku, startem pro dlouhodobě nezaměstnané je také marmeládovna Sladké Osoblažsko, rovněž společný projekt obcí.

Pro radnice však odpadová firma znamená i úsporu, je pro ně levnější, když si odpad svážejí samy. Ke čtyřem zakládajícím – Dívčímu Hradu, Osoblaze, Hlince a Slezským Pavlovicím – se už přidalo šest dalších. Motivuje je to i k většímu třídění, což je pak zdrojem dalších příjmů. „Chceme ještě pořídit svozové auto, na podzim se otevře výzva a chystáme se podat projekt,“ nastiňuje další rozvoj starosta Bezděk.

Nutná pomoc s opravami bytových domů

Právě na dotacích jsou místní obce závislé, v rozpočtech peníze na potřebné investice nemají. „Největšími problémy, kde je nutná podpora, jsou nezaměstnanost a bydlení. Některé obce také ještě potřebují odkanalizovat, což je pro ně obrovská investice,“ komentuje starosta Osoblahy Antonín Rous.

V obecních bytech na Osoblažsku žije značná část obyvatel. Objekty však dosluhují, je potřeba je modernizovat a obce na jejich rekonstrukci potřebují miliony. „V obecních bytech tady bydlí takových čtyřicet až padesát procent obyvatel,“ odhaduje starosta Osoblahy Rous. Jan Bezděk upozorňuje i na menší nutné investice – do dětských hřišť a hracích prvků, do osvětlení či prostor na kulturní akce v obcích.

Už příští rok budou moci obce na Osoblažsku využít dotace na plánované investice chystané krajem. „Připravujeme dotační titul na podporu odlehlých venkovských oblastí, v celkovém součtu by se jednalo o 20 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Kraj podpoří oblasti s největšími problémy

Kraj se chystá cíleně podpořit znevýhodněné oblasti, kromě Osoblažska také Vítkovsko, Orlovsko či Karvinsko. „Mezi předpokládaná témata podpory patří například zajištění dostupnosti bydlení, podpora podnikání a pracovních míst, zajištění dostupnosti základních služeb a podpora komunitního života na venkově,“ upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Peníze by měly jít na opravy nevyužívaných nemovitostí a jejich úpravu pro prostupné bydlení nebo na rekonstrukce brownfieldů coby lokální podnikatelské mikrozóny, které budou využívat malé firmy a řemeslníci. „Předpokládané vyhlášení programu radou kraje bude na přelomu roku 2018 a 2019,“ dodala mluvčí. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.

Podle zástupců vybraných oblastí je každá dotační možnost žádaná. „Všechny výzvy sledujeme, porovnáváme s našimi záměry, snažíme se využít všeho. Aktuálně díky dotaci řešíme sociální bydlení,“ uvádí například starosta Vítkova Pavel Smolka.

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Na miliardové sliby Liberty nemá ostravská huť dost proudu, říkají odbory

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Výhrady odborářů, kterým se nezdají sliby vedení společnosti Liberty o plánovaných investicích v případě vstupu do...

Slabé výsledky Tatry Kopřivnice vedly k propouštění manažerů

Šéf Tatry Petr Karásek

Necelé dva roky vydržel ve funkci generálního ředitele kopřivnické Tatry Radek Strouhal. Obdobně v minulých dnech...

Najdete na iDNES.cz