Unikátní úzkokolejka patří už k tradičním lákadlům Osoblažska. Jenže pro větší zájem turistů to je žalostně málo.

Unikátní úzkokolejka patří už k tradičním lákadlům Osoblažska. Jenže pro větší zájem turistů to je žalostně málo. | foto: Pavel Horna

Osoblažský cech chce založit pekárnu i minikonzervárnu. Oživí tím tradice

  • 0
V Osoblaze na Bruntálsku bývala vyhlášená pekárna. Vyráběly se tam i džemy, sirupy a žádaný med. Tradice výroby v obci ale zanikla. Obnovit ji teď chtějí zástupci čtyř obcí - Hlinky, Slezských Pavlovic, Osoblahy a Dívčího Hradu, které nedávno založily obecně prospěšnou společnost Osoblažský cech.

"Hlavní důvod vzniku společnosti spočívá ve snaze poskytnout nová pracovní místa," vysvětluje starosta Hlinky a předseda správní rady Osoblažského cechu Marcel Chovančák, poukazuje tak na trvale největší potíž regionu v českopolském příhraničí: vysokou nezaměstnanost.

Myšlenky na obnovení výroby tradičních místních potravinářských výrobků, ale třeba i zážitkové agentury, která by na Osoblažsku zajišťovala program pro turisty, přitom měli představitelé zdejších obcí už dlouho.

Jak ale netají další ze zástupců Osoblažského cechu, jeho ředitel Jan Bezděk, konkrétnější podobu získaly až po vzniku pracovní skupiny tvořené obcemi, neziskovými organizacemi či třeba podnikateli, již iniciovala vládní Agentura pro sociální začleňování. Ta na Osoblažsku začala působit letos na jaře.

Plány? Minikonzervárna i včelařská farma

A právě v koordinaci s pracovní skupinou už zástupci Osoblažského cechu chystají dvě žádosti o dotace z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost při Evropském sociálním fondu.

Jedna má podpořit vznik minikonzervárny, která by mohla fungovat v budově bývalé pekárny firmy Havlík Opal v Osoblaze, druhá rozjezd zážitkové agentury. Do ní by autoři projektu rádi sezonně zapojili třeba i místní mladé. "Celkem by oba projekty měly v první fázi nabídnout do deseti nových pracovních míst. Ta by se v horizontu zhruba pěti let mohla rozrůst na dvacítku," říká Jan Bezděk.

U minikonzervárny či "agentury na zážitky" ale nápady Osoblažských nekončí. "Rádi bychom založili i včelařskou farmu, včelařství tady má tradici a zdejší med je velmi žádaný. A v budoucnu počítáme i s pekárnou v Osoblaze," líčí Marcel Chovančák.

Osoblažský výběžek patří k nejpůvabnějším, ale také nejzaostalejším regionům České republiky.

Osoblažský výběžek patří k nejpůvabnějším, ale také nejzaostalejším regionům České republiky.