Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobnosti přejí Ostravě i kraji: Ať neodcházejí mladí a jsme kreativní

  14:50aktualizováno  14:50
Zdraví, kreativitu a aby z lidí nikdo nedělal pitomce. Osobnosti Moravskoslezského kraje přejí do nového roku 2015 jen to nejlepší.

Věra Špinarová přeje lidem z Moravskoslezského kraje, aby měli čistší ovzduší a mohli pracovat. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslední dobou se věnuje hlavně znalecké činnosti a setkává se s lidmi, kteří nejsou schopni shody. „Je to smutné,“ uvedla ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová. „Proto přeji, aby k sobě byli lidé více vstřícní. Zejména v těžkých životních situacích bychom se měli pokusit chápat i druhé, ne jenom sebe. Když budeme vstřícní, lépe zvládneme těžkosti, které můžou nastat.“

Ostravská výtvarnice Elen Thiemlová by si zase přála, aby umění stále bylo uměním a aby z lidí nikdo nedělal hlupáky.

„Jde o to, aby se lidem líbilo to, co se jim opravdu líbí, a ne, aby jim někdo říkal, že to, co se jim líbí, je špatné a že by se jim mělo líbit něco jiného. Když jdu do galerie a jsou tam prázdná nebo rozřezaná plátna, což už dělali malíři kdysi dávno, nebo třeba pokapaný stůl a tváří se to jako umění, tak mě to rozčílí, protože někdo ze mě dělá pitomce,“ řekla Elen Thiemlová.

„Nejhorší na tom je, že kunsthistorici pak napíší, že to má myšlenku, a proto je to obrovské umění. Tak to mě štve. Nemá to nápad, je to o ničem, ale někdo nám diktuje, že tak by to mělo vypadat.“

Jiní si zase přejí, aby z Moravskoslezského kraje neodcházeli mladí lidé. „A když už odejdou, tak aby se později rádi vrátili,“ uvedl rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Co byste popřáli lidem ve svém oboru a obyvatelům Moravskoslezského kraje do příštího roku?

Věra Špinarová, zpěvačka
Lidem ve svém oboru přeji, ať se jim daří, mají úspěch a ať na jejich koncerty chodí hodně lidí. Lidem v Moravskoslezském kraji přeji lepší ovzduší, aby měli práci, byli spokojení a zkrátka aby se jim tady dobře žilo. Sobě přeji, ať mi to zpívání ještě chvilku vydrží. Jinak si myslím, že se nám letos fakt úžasně povedlo turné s Petrou Janů. Obě nás překvapila spokojenost lidí, kteří vydrží tříhodinový koncert, užívají si to a jsou nabití.

Rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák, rektor VŠB-TUO
Příští rok v Ostravě otevíráme největší superpočítačové centrum v České republice a jedno z největších center v Evropě. To je myslím hodně výjimečné. Přeji všem, kteří jej budou využívat, aby měli radost ze zajímavé práce. Obyvatelům Moravskoslezského kraje přeji, aby se neotáčeli ke svému regionu zády. Někdy mám pocit, že se na něj dívají skrz prsty. Nevím proč. Je průmyslový a rozvíjí se, což znamená, že má velké šance.

Taťána Kocembová-Netoličková.

Táňa Kocembová-Netoličková, atletka
Snad se dočkáme rekonstrukce městského stadionu včetně atletické haly, abychom je mohli plně využívat, na což čekáme už třicet let. Nejen já, ale i ostatní sportovci. V mrazivých dnech, které nám atletům příliš nepřejí, protože nemáme kde trénovat, věříme, že si to všechno snad už příští rok konečně vynahradíme. To abychom mohli zůstat v regionu a podávat výkony, na které bychom se v nových prostorách připravovali.

Colours of Ostrava 2014 (Zlata Holušová před hlavní scénou)

Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava
Lidem ve svém oboru přeji dobré počasí na jejich akcích, pokud jsou v létě, pevné nervy a šťastnou ruku při výběru programu a hlavně odvahu v kreativitě. Moravskoslezskému kraji přeji, aby tu bylo dost práce, hodně nových podnětů a hlavně, aby Ostrava byla příjemné místo pro život, stejně jako celý kraj. Sobě už dnes musím přát hlavně nekolabující zdraví a stálou chuť učit se nové věci. V tomto roce se nám nádherně podařilo souznění se svatým Petrem na Colours, který proběhl zcela k naší spokojenosti, a také program, který se odehrál podle našich představ. Děkuji všem, kteří tam byli, ať už jako pracující, nebo jako diváci.

Marie Rottrová

Marie Rottrová, zpěvačka
Muzikantům přeji hlavně hodně zdraví, aby mohli vykonávat svou činnost. Hodně inspirace a krásných zážitků. Lidem v kraji přeji především čistý vzduch a ať se jim dobře dýchá. Občas o tom, jak je Ostrava nad limitem, zamořená zplodinami, čtu, tak si přeji, aby se to všechno vyčistilo. Lidem také přeji, aby měli radost ze života. Co jiného přát sobě než zdraví. Zrovna jsem totiž nemocná a byla jsem nucená přeložit na leden tři koncerty, které budeme muset trochu poupravit, protože měly být vánoční. Ale i tak budou, věřím, pěkné. Letos jsem zažila tři krásné výlety, byla jsem na Sicílii, Krétě a v Toskánsku. Těším se, že příští rok budeme s mužem opět cestovat. A také možná natočím nové cédéčko.

Ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea
Muzejníkům přeji, aby na tom byli finančně tak, aby lidem ukázali to nejlepší, co lze v muzeích předvést. Naší nové výstavě přeji hodně spokojených návštěvníků.

O mně se ví, že jsem velký ostravský patriot. Chci, aby Ostrava byla opravdu tou nejlepší adresou, aby zde zůstávala spousta mladých lidí a aby se jim tu spokojeně žilo. Konkrétně přeji Ostravě, aby se vrátil život do centra města a aby se něco podařilo udělat s budovami, které momentálně lidi spíše straší, než aby je přitahovaly. Sobě přeji i to, aby pro mě poslední chvilky před důchodem, kdy v muzeu ještě budu, byly uspokojující a abych ještě něco z mých nápadů zrealizovala. Svoji éru v muzeu chci v roce 2016 zakončit výstavou o Karlu IV.

Ostravská výtvarnice Elen Thiemlová.

Elen Thiemlová, ostravská výtvarnice
Moc bych si přála, aby umění stále bylo uměním. Aby člověk neměl pocit, že se tu jen na něco hraje. Jde o to, aby se lidem líbilo to, co se jim opravdu líbí, a ne, aby jim někdo říkal, že to, co se jim líbí, je špatné a že by se jim mělo líbit něco jiného. Spoustě lidem se současné umění vůbec nelíbí. Ale aby nevypadali, že tomu nerozumějí, tak se tváří, že je to veliké umění. Když jdu do galerie a jsou tam prázdná plátna a tváří se to jako umění, tak mě to rozčílí, protože někdo ze mě dělá pitomce a diktuje mi, jak by umění mělo vypadat. To mě štve. Lidem přeji práci a pocit jistoty a zázemí. Nejdůležitější je zdraví.

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková.

Jiřina Pavlíková, politoložka
Politologům přeji dostatečný odstup a dostatečné množství znalostí, aby věděli vše o problémech, k nimž se vyjadřují, a také aby měli dost odvahy nazvat věci pravými jmény. Ono to korektní vyjadřování je spíše etiketní lhaní. Co přeji sobě a ostatním? Prvního prosince jsem si na náledí zlomila ruku. Je to můj první životní úraz vůbec a dost útrpně to prožívám, tak všem přeji hlavně zdraví a aby měli dost síly jít za tím, po čem touží, a aby toho i dosáhli. Přeji odvahu, trochu štěstí, hodně lásky, málo trpení, spoustu radosti - obyčejné lidské malosti, které tvoří život.

Ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice
 Sobě i všem ostatním přeji dostatek kreativního myšlení. V týmu se vždy snažíme zamýšlet se nad věcmi kreativně. Zkrátka tak, aby fungovaly. Neříkám, že jsme kreativci par excellence, ale snažíme se, abychom pak nemuseli říkat, že něco nejde. Lidem přeji rozvoj, vzdělanost a spokojený život. Rozvoj myslím obecně, aby nám zejména mladí lidé neříkali, že musejí odjet pracovat jinam. Aby podnikali a fungovali ve firmách tak, aby se Ostrava nebo celý kraj rozvíjel a rostl. Abychom nepodporovali jiné regiony tím, že do nich budeme jezdit pracovat nebo se budeme nechávat zaměstnávat v jiných firmách. Dolní oblasti přeji hodně návštěvníků. Letos jsme jich měli 800 tisíc. Příště snad milion.

Dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Ludmila Mrkvicová, psycholožka
Poslední dobou se věnuji převážně znalecké činnosti, kde se spory o děti stávají komplikovanějšími. Je to smutné, ale je to tak. Všem znalcům proto přeji, aby se setkávali s lidmi, kteří jsou schopni dohody. To vlastně přeji nejen znalcům, ale všem - aby k sobě byli více vstřícní zejména v těžkých životních situacích a vždy se pokusili chápat i druhé, nejenom sebe. Všem psychologům přeji, aby měli klienty, kteří chtějí na sobě pracovat. Zkrátka jim přeji takové klienty, jaké mám já. Jsou úžasní.
Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Třinec chtěl útočit na první místo v tabulce, v Olomouci ale neuspěl

Zleva třinecký brankář Šimon Hrubec, jeho spoluhráč obránce Tomáš Linhart a...

Hokejisté Olomouce porazili v předehrávaném duelu 21. kola hokejové extraligy Třinec jednoznačně 4:0. Hosté přitom měli...

Další z rubriky

Myslivec na Frýdecko-Místecku postřelil dvě ženy, skončily v nemocnici

(Ilustrační snímek)

Pětapadesátiletý myslivec v sobotu na Frýdecko-Místecku postřelil v honitbě dvě ženy. Okolnosti události vyšetřuje...

Colours of Ostrava přináší do kraje až sto milionů, tvrdí agentura

Nadšení návštěvníků Colours of Ostrava 2017.

„Pokud by se akce Colours of Ostrava nekonala, Ostravsko by přišlo o celkem asi 100 milionů korun, které zde...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Grafton Recruitment Praha
SMĚNOVÝ MISTR - Valašsko (25 000 - 30 000 Kč/měsíc)

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.