Do ostravských lagun se vrátily bagry, vytěží zbytek ropných kalů

  • 14
Do konce příštího roku nemají být v ostravských ropných lagunách žádné kaly, všechny musí být vytěženy. Do areálu se po šestileté přestávce vrátily stavební stroje, které chystají těžbu zbývajících více než 90 tisíc tun kalů.

Další dva roky má společnost AVE CZ na jejich likvidaci. Tím by měl být areál někdejší společnosti Ostramo ropných kalů z tamních lagun zbaven.

„Vítěz tendru má do pěti let od podepsání smlouvy v roce 2015 povinnost odstranit veškeré nadbilanční kaly. Termín vyprší na konci roku 2020,“ vysvětluje Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo, které na vyčištění ostravských ropných lagun dohlíží.

„Dva roky měli na zajištění legislativní části zakázky, to stihli. Další rok mají na vymístění kalů z prostoru a další dva roky mají na dokončení prací a spálení kalů,“ upřesnil Havelka celý harmonogram.

„V současnosti probíhají přípravné práce, těžit bychom chtěli začít koncem listopadu,“ dodává další detaily Pavla Ivácková, mluvčí společnosti AVE CZ, která zakázku na dotěžení kalů získala.

V minulosti už kaly těžilo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan. Po čase se ale zjistilo, že ropných kalů je ve třech obřích lagunách více, než se čekalo. To by se už podle Josefa Havelky nemělo stát.

„Množství kalů se původně měřilo z loděk, které plavaly po několika metrech olejů. Ručně se vrtalo do dna. Vrtáky narazily na zpolymerizované uhlovodíky, které ztvrdly, a ti, co to zkoumali, mysleli, že už jsou na dně,“ vysvětlil ředitel ostravské pobočky Diama, proč se množství kalů v lagunách neodhadlo správně hned napoprvé.

Polovina peněz po vytěžení kalů, zbytek po jejich likvidaci

Pro nového zpracovatele kalů platí i nové podmínky zpracování. Zatímco sdružení Čistá Ostrava dostalo zaplaceno poté, co zpracované kaly prodalo jiným firmám a o jejich další osud se nestaralo, je postup u společnosti AVE CZ jiný.

„Polovinu částky jim zaplatíme poté, co kaly odvezou z Ostravy, druhou polovinu pak po konečné likvidaci,“ přiblížil změnu Havelka.

Tím by se mělo zabránit problémům, které dřívější prodej smíchaných kalů přinesl. Zapáchající hromady totiž dlouhé roky ležely například v nedalekém Vratimově a k jejich likvidaci se nikdo neměl.

Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo, které na vyčištění ostravských ropných lagun dohlíží.

Stejně tak na stát mohou dopadnout náklady na odstranění směsí z kalů prodaných do Polska.

Po odtěžení kalů by měla přijít řada na dekontaminaci zemin. O té ale stále není rozhodnuto, řeší se, který způsob se zvolí. Možná je i varianta, že po skončení miliardové ekologické zakázky zůstanou ropnými produkty nasáklé zeminy na stejném místě, kde leží dosud.

Způsob, jakým budou zbylé zeminy zpracovány, jde zhruba o 500 tisíc tun, zatím nebyl zvolen.

Kontaminovaná zemina možná zůstane na místě

Ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu a životního prostředí se stále nedohodla, pro kterou variantu se má stát rozhodnout. Kompletní vytěžení a vyčištění území až donedávna prosazoval ostravský magistrát.

To už ale podle Josefa Havelky neplatí. Ve hře je nyní podle něj například varianta, která by nechala kontaminovanou zeminu na místě.

„Po stabilizaci a vybudování nových norných stěn, podložních a nadložních krycích vrstev by došlo k zapouzdření a území by šlo využívat. Jen by na něm nešlo stavět objekty, šlo by využít třeba na parkoviště,“ řekl.

Ropné laguny leží poblíž hustě osídlených částí Ostravy.

Ropné laguny leží poblíž hustě osídlených částí Ostravy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz