Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Krajská ČSSD se chtěla zbavit dalších členů. Nemohla

  • 4
Bývalý starosta Ostravy-Jihu Otakar Veřovský, bývalý náměstek primátora Ivo Hařovský a další dva členové ČSSD vadí části spolustraníků. Krajský výbor jim v pondělí chtěl pozastavit členství, ale neudělal to. Museli by totiž skončit i jiní.

Boj mezi členy ostravské ČSSD nekončí. Snaží se vzájemně politicky přetlačit či zlikvidovat.

Nedávná snaha části ostravských sociálních demokratů vyloučit ze strany krajského předsedu Miroslava Nováka se obrátila proti nim. Krajský výbor strany prosadil několik odvetných kroků, které oslabují křídlo pod vedením Adama Rykaly.

„Docílil vyškrtnutí předsedkyně ostravské organizace Jany Vajdíkové i jejího místopředsedy Adama Rykaly z kandidátní listiny do Poslanecké sněmovny. Kandidátka teď ale nesplňuje nutné procentuální zastoupení žen,“ říká člen ČSSD, který nechce sdělit jméno, protože jde o vnitrostranické záležitosti.

Druhým krokem, který má podle něj oslabit tábor Novákových odpůrců, je nařízená přeregistrace všech členů ostravské ČSSD.

„V současnosti má naše okresní organizace 844 členů a je tak největší v zemi. Ale řada lidí je z toho, co se děje, už tak zklamaná a otrávená, že se možná ve dnech 21. a 22. června nezaregistrují a ve straně tak definitivně skončí,“ míní muž.

Paragraf pamatuje na trestní stíhání politiků

Třetí krok se měl odehrát v pondělí odpoledne. Krajský výbor strany pod vedením Nováka si kvůli projednání návrhu na pozastavení členství předvolal čtyři Ostravany: někdejšího starostu obvodu Jih Otakara Veřovského, bývalého radního Jihu a současného zastupitele města Ostravy Iva Hařovského a další dva bývalé radní Jihu, Milana Bezděka a Oldřicha Lindovského.

V zápisu z dubnového jednání moravskoslezského výboru ČSSD stojí, že důvodem návrhu na pozastavení jejich členství je paragraf 7 ve stranických stanovách, který pamatuje na trestní stíhání politiků. Všichni čtyři totiž spolu s dalšími exradními Jihu čelí obžalobě za to, že radnice v roce 2007 zadala zakázku na sečení trávy, která byla podle státního zástupce předražená.

Paradox je, že policie obvinila politiky už v prosinci roku 2014, kdy byl Hařovský náměstkem primátora Ostravy pro dopravu. A přestože tenkrát koaliční hnutí ANO žádalo jeho odchod z rady, Hařovský to odmítl s tím, že je nevinný, a stranický klub za ním stál. Soud dosud nerozhodl.

Přesto měl v pondělí Hařovský ve straně skončit. Podle mínění části straníků proto, že patří k Rykalovu táboru. Spolu s ním musel krajský výbor pozvat i další stíhané straníky. Nakonec však o pozastavení jejich členství nehlasoval. Proč?

Někteří raději sami ze strany vystoupili

Hařovský a další dva sociální demokraté, jichž se to týká, s médii mluvit nechtějí. Veřovský na výbor ani nepřišel. Už totiž není členem strany. Poté, co dostal dopis s pozváním, raději sám vystoupil.

Komentovat situaci nechtěl Adam Rykala, ani předseda krajské organizace Miroslav Novák - na dotaz redakce do pondělní uzávěrky nezareagoval.

Sdílnější tak byl jen bývalý starosta Jihu Karel Sibinský. I on je mezi obžalovanými, ale z ČSSD už před časem vystoupil, jinak by musel jít na stranický výbor také.

„Když někteří členové krajského výboru navrhli pozastavit členství Hařovskému, který je v okresním výboru, měli příliš horké hlavy. Neuvědomili si, že by strana musela jednat stejně i s primátorem Frýdku-Místku Michalem Pobuckým, jeho náměstkem Karlem Deutscherem i dalšími, kteří jsou také obvinění či obžalovaní. Pobucký je navíc členem krajského výboru i předsednictva strany,“ uvedl Sibinský.

Podle něj v ČSSD před volbami sílí boj o moc s klesajícím počtem politických preferencí a křesel. „Ze strany odešlo nebo bylo vyloučeno už hodně lidí. Já odešel sám – kvůli Rykalovi. Pokud ve straně skončí on, rád se zase vrátím,“ dodal.

Klub hnutí ANO ve Frýdku-Místku zastupitelé rozpustili

Konec v hnutí a vytvoření nového klubu nezávislých ohlásila na pondělním jednání frýdecko-místeckého zastupitelstva většina někdejších členů kandidátky ANO.

Kromě dvou zvolených zastupitelů, kteří doplňují potřebný nadpoloviční počet koalice tvořené ČSSD, hnutím Naše město F-M a KDU-ČSL, odešlo do nového klubu zbývajících třináct zastupitelů.

„Vzhledem k vleklým a neprůhledným jednáním ze strany krajského výboru hnutí jsme se rozhodli vystoupit z klubu za ANO,“ sdělil předseda klubu Jaromír Horký. „Budeme dál pokračovat jako nezávislí zastupitelé a distancujeme se od jednání bývalých členů klubu zastupitelů, kteří za účelem vlastního prospěchu na vlastní žádost klub opustili.“

Následně ještě dodal, že se jako zastupitelský klub rozpustili také v návaznosti na rozhodnutí vedení hnutí zrušit frýdecko-místeckou organizaci ANO v polovině května, kdy většině členů zaniklo členství. „S námi se nikdo nebavil, prostě nám bylo řečeno, že končíme. Někteří ale byli převedeni pod oblastní organizaci, těm členství zůstalo,“ popsal Horký.

„Pokoušeli jsme se situaci ve Frýdku-Místku dlouhodobě napravit, ale nepovedlo se,“ řekl předseda krajského výboru Petr Glončák. „Šest lidí jsme převedli pod oblastní výbor, ti vytvoří novou organizaci hnutí ANO ve městě.“

Krajské vedení upřednostnilo z někdejší kandidátky dva členy hnutí – Jakuba Míčka a Jaroslava Ryšku, kteří podle Petra Glončáka budou spojkou ANO v zastupitelstvu. Hnutí si je podle předsedy vybralo také proto, že se jim podařilo díky podpoře koalice snížit daň z nemovitosti ve městě. „Pro příští komunální volby by měli zbývající členové vytvořit kandidátku a nový tým hnutí,“ dokončil Glončák. (sta)