Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraceli jsme firmám osmdesát procent, vypovídala z úkrytu hlídaná svědkyně

  9:19aktualizováno  9:19
Výpovědí chráněné svědkyně začalo u Krajského soudu v Ostravě soudní jednání se skupinou podnikatelů obžalovaných z krácení daně ve stovkách milionů korun. Přes odpor některých obžalovaných, jimž vadilo, že nebude hovořit v soudní síni, svědkyně vypovídala z utajovaného místa prostřednictvím kamer.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

„Není podstatné, z jakého místa výslech probíhá. Všichni mají možnost klást otázky, slyšet odpovědi. Takový výslech je postaven na roveň klasickému výslechu, v tomto směru padlo už několik rozhodnutí,“ odpověděl na námitky části obžalovaných předseda senátu Ondřej Běčák.

„Pro výslech touto formou existují bezpečnostní důvody, třeba zařazení do ochranného programu, které nemůžeme zpochybňovat,“ dodal.

Pro Hanu Kačenovou, která z utajovaného místa vypovídala, nebyl podobný způsob výpovědi novinkou. Obdobně už před soudem vystupovala při soudním jednání v kauze Dědic, v níž společnost Propag-Storm také figurovala.

„Někdy na konci roku 2005 jsem odcházela z firmy, v níž jsem pracovala, a Vlastislav Přeček mi nabídl, jestli bych nepracovala pro něj,“ popsala své začátky v soukolí firem obžalovaných podnikatelů Hana Kačenová.

Peníze vraceli v hotovosti v obálkách

I ona je mezi obžalovanými. Společnost Propag-Storm, již vlastnila, stála na konci řetězce firem, kterými protékaly stovky milionů korun zaplacené za reklamu. A na konci se podle obžaloby většina z nich vracela plátcům. Bez dokladů, bez daně. Hotově.

„Firmy zaplatily za reklamu, my jim vraceli osmdesát procent fakturovaných částek. V obálkách, hotově,“ popisovala svědkyně organizovaný systém krácení daní.

Systém krácení státu na daních, jak chování většiny obžalovaných ohodnotil státní zástupce, probíhal v podstatě automatizovaně.

„Na začátku byla jakási nákupní cena ve výši deseti procent z konečné fakturované částky. Společnosti, které byly na začátku řetězce, si přirazily jakousi marži, s níž šly faktury do ‚středových‘ společností, odkud šly peníze do Propag-Stormu,“ vysvětlila Kačenová ve své výpovědi. 

Komunikovali přes šifrovaný telefon

„Středové“ firmy tvořila podle její výpovědi síť firem ovládaných dalšími obžalovanými, jimiž faktury procházely. Ty měly ztížit případné dohledání celého řetězce podvodných faktur.

Klíčovým člověkem celého systému byl podle vypovídající ženy Vlastislav Přeček.

„Byl to on, kdo přivedl zákazníky, kdo dodával potřebné informace, pod jeho patronací se platily veškeré faktury. Komunikovali jsme prostřednictvím šifrovaného telefonu, bez jeho příkazu jsme nezaplatili jedinou fakturu,“ uvedla.

Ze spolupráce profitovaly desítky firem

„Zákazníky“ společnosti Propag-Storm bylo zhruba osmdesát firem z celé České republiky včetně Moravskoslezského kraje. Mezi nimi figurovalo například také několik středně velkých pivovarů z Olomouckého kraje.

Firmy, které na trestné činnosti profitovaly, mezi obžalovanými nejsou. Zaměřil se na ně ale finanční úřad.

„Finanční úřad vedl a vede daňová řízení nejen s firmou Propag-Storm, ale i s dalšími subjekty zapojenými do aktivit této firmy,“ řekla Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

„Zahájená řízení s navázanými daňovými subjekty nejsou ukončena. Z tohoto důvodu a z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti tento soudem projednávaný případ zatím finanční úřad nebude komentovat,“ dodala.Nejčtenější

Kdyby nastal blackout, na mytí i praní by lidem jako kdysi stačil popel

Na Kamenitém v Beskydech spolek Koliba s Václavem Michaličkou z Muzea...

Kdyby na dlouho vypadly dodávky elektřiny, poradili by si s tím lidé, kteří minulý týden vyrazili na horu Kamenitý v...

Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...Slavný stadion Bazaly v současné podobě končí. Bude se bourat tribuna

Vizualizace stadionu Bazaly po plánované přestavbě.

Do šesti týdnů by měla zmizet hlavní tribuna někdejšího stadionu ostravského Baníku na Bazalech. Město, kterému areál...

Aktivita šmejdů zase roste. Vydávají se za poradce a chtějí plnou moc

Tato žena si koupila na jedné předváděcí akci v Ostravě vysavač. Když ho...

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší...

Baník v přípravě prvně narazil. Ostuda, byli jsme vyplašení, láteřil kouč

Ostravský trenér Bohumil Pánik pozoruje zápas Baníku s Karvinou.

První prohru v pátém zápase přípravy na novou prvoligovou sezonu utrpěli fotbalisté ostravského Baníku. V Prostějově...

Další z rubriky

Na Jablunkovsku se utkali vozatajové. Vítězí charakter a ostrovtip

V Dolní Lomné na Jablunkovsku se utkali nejlepší vozatajové. Aby byla jejich...

Koně a pestrý program, to jsou určitě důvody, proč mají Vozatajské závody v Dolní Lomné na Jablunkovsku stále obrovskou...

Ostravské stopy: Po okupaci nastala doba písničkového odboje, líčí Vokatá

Trutnoff 2014: Dáša Vokatá

Ve svém rodném listě má písničkářka Dáša Vokatá sice uvedenou Karvinou, ale ve skutečnosti žila v Orlové a v Ostravě....

Rok snů, chválí si pálenice úrodu. Otevřely o měsíc a půl dříve než loni

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Zatímco v uplynulých několika letech neúrody milovníci slivovice, kalvadosu a dalších ovocných destilátů schraňovali...

Najdete na iDNES.cz