Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraceli jsme firmám osmdesát procent, vypovídala z úkrytu hlídaná svědkyně

  9:19aktualizováno  9:19
Výpovědí chráněné svědkyně začalo u Krajského soudu v Ostravě soudní jednání se skupinou podnikatelů obžalovaných z krácení daně ve stovkách milionů korun. Přes odpor některých obžalovaných, jimž vadilo, že nebude hovořit v soudní síni, svědkyně vypovídala z utajovaného místa prostřednictvím kamer.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

„Není podstatné, z jakého místa výslech probíhá. Všichni mají možnost klást otázky, slyšet odpovědi. Takový výslech je postaven na roveň klasickému výslechu, v tomto směru padlo už několik rozhodnutí,“ odpověděl na námitky části obžalovaných předseda senátu Ondřej Běčák.

„Pro výslech touto formou existují bezpečnostní důvody, třeba zařazení do ochranného programu, které nemůžeme zpochybňovat,“ dodal.

Pro Hanu Kačenovou, která z utajovaného místa vypovídala, nebyl podobný způsob výpovědi novinkou. Obdobně už před soudem vystupovala při soudním jednání v kauze Dědic, v níž společnost Propag-Storm také figurovala.

„Někdy na konci roku 2005 jsem odcházela z firmy, v níž jsem pracovala, a Vlastislav Přeček mi nabídl, jestli bych nepracovala pro něj,“ popsala své začátky v soukolí firem obžalovaných podnikatelů Hana Kačenová.

Peníze vraceli v hotovosti v obálkách

I ona je mezi obžalovanými. Společnost Propag-Storm, již vlastnila, stála na konci řetězce firem, kterými protékaly stovky milionů korun zaplacené za reklamu. A na konci se podle obžaloby většina z nich vracela plátcům. Bez dokladů, bez daně. Hotově.

„Firmy zaplatily za reklamu, my jim vraceli osmdesát procent fakturovaných částek. V obálkách, hotově,“ popisovala svědkyně organizovaný systém krácení daní.

Systém krácení státu na daních, jak chování většiny obžalovaných ohodnotil státní zástupce, probíhal v podstatě automatizovaně.

„Na začátku byla jakási nákupní cena ve výši deseti procent z konečné fakturované částky. Společnosti, které byly na začátku řetězce, si přirazily jakousi marži, s níž šly faktury do ‚středových‘ společností, odkud šly peníze do Propag-Stormu,“ vysvětlila Kačenová ve své výpovědi. 

Komunikovali přes šifrovaný telefon

„Středové“ firmy tvořila podle její výpovědi síť firem ovládaných dalšími obžalovanými, jimiž faktury procházely. Ty měly ztížit případné dohledání celého řetězce podvodných faktur.

Klíčovým člověkem celého systému byl podle vypovídající ženy Vlastislav Přeček.

„Byl to on, kdo přivedl zákazníky, kdo dodával potřebné informace, pod jeho patronací se platily veškeré faktury. Komunikovali jsme prostřednictvím šifrovaného telefonu, bez jeho příkazu jsme nezaplatili jedinou fakturu,“ uvedla.

Ze spolupráce profitovaly desítky firem

„Zákazníky“ společnosti Propag-Storm bylo zhruba osmdesát firem z celé České republiky včetně Moravskoslezského kraje. Mezi nimi figurovalo například také několik středně velkých pivovarů z Olomouckého kraje.

Firmy, které na trestné činnosti profitovaly, mezi obžalovanými nejsou. Zaměřil se na ně ale finanční úřad.

„Finanční úřad vedl a vede daňová řízení nejen s firmou Propag-Storm, ale i s dalšími subjekty zapojenými do aktivit této firmy,“ řekla Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

„Zahájená řízení s navázanými daňovými subjekty nejsou ukončena. Z tohoto důvodu a z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti tento soudem projednávaný případ zatím finanční úřad nebude komentovat,“ dodala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

VIDEO: Na školení za peníze EU kreslili úředníci pohlavní orgány

Školení za peníze EU

Radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vyzvali tajemnici úřadu Leonu Večeřovou k odchodu poté, co se objevila nahrávka...

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...

Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Další z rubriky

Senior taxi stojí pár korun. Města v kraji ale musejí službu dotovat

Valerie Raszyková z rychvaldského Domu s pečovatelskou službou novou službu

Seniorů, kteří se nemají jak dostat k lékaři nebo na úřady, jsou v Moravskoslezském kraji tisíce. Více než dvacet měst...

Dodávka srazila na silnici v Ostravě skoro čtyřmetrákového losa

Během krátké doby srazila v Moravskoslezském kraji auta tři velká zvířata....

Mladého losa srazila dnes brzy ráno dodávka na čtyřproudé silnici v Rudné ulici v Ostravě. Zvíře vážící přes 350...

V ostravském supermarketu dopoledne hořelo, desítky lidí i zaměstnanců evakuovali

V ostravském supermarketu Albert hořelo. Oheň vznikl v elektrické rozvodné...

Škodu v řádech milionů korun způsobil v pondělí dopoledne požár v supermarketu Albert v Ostravě-Dubině. Hořet začalo v...

Najdete na iDNES.cz