V obvodech Ostravy je několik nováčků: Piráti, SPD i Lečo

  10:46aktualizováno  10:46
Zatímco magistrát Ostravy asi bude další čtyři roky řídit stejná čtyřkoalice, městské obvody, hlavně ty velké, čekají změny. Důvody jsou dva: nástup nováčků do komunální politiky a ústup ČSSD.

Piráti slavili zisk pěti mandátů v ostravském zastupitelstvu v restauraci Sádrový ježek. Vpravo na fotografii lídr David Witosz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

I když vítězové voleb ve všech obcích od neděle jednají s možnými partnery, koalice v těch největších obvodech zatím uzavřené nejsou.

„Setkali jsme se už s lídry všech stran, které uspěly, a máme možnost sestavit koalici podle svých potřeb. Ale v ostravském hnutí ANO jsme se dohodli na strategii, že ve všech obvodech počkáme s uzavřením koalice do té doby, než bude jasné, jaká koalice bude řídit město,“ říká lídr vítězného hnutí ANO ve Slezské Ostravě Radim Babinec.

Volební okres Ostrava-město zahrnuje kromě města i 23 ostravských obvodů a 12 okolních obcí (Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Klimkovice, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vratimov, Vřesina, Zbyslavice). V menších obvodech a obcích zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů. Obhajovalo 78 křesel a obsadilo jich téměř dvojnásobek – 136.

Největším skokanem voleb je ale podle očekávání hnutí ANO. V okrese obhajovalo jen 36 mandátů a má jich téměř třikrát víc – rovných 100.

Kompletní výsledky voleb v Ostravě najdete zde

ANO proto jako vítěz patrně povede koalici nejen ve Slezské Ostravě, ale i na Jihu a v Porubě. Všude tam se může tak jako na magistrátu dohodnout s hnutím Ostravak, které v obvodech také posílilo: z původních 25 má nyní 45 mandátů.

V Moravské Ostravě a Přívoze opakovaně zvítězil Ostravak, ale také je tam pravděpodobná koalice s ANO. A podobně ve Vítkovicích, kde mají obě hnutí stejný počet mandátů.

Propad KSČM, ČSSD i lidovců

V letošních volbách mírně tratila ODS: měla 87 zastupitelů, teď jich má jen 78. Velmi výrazně však propadly tradiční levicové strany KSČM a ČSSD. Ale také KDU-ČSL. Komunistům zbylo z 98 pouze 48 křesel, sociálním demokratům z 69 mandátů jen 45 a lidovcům ze 74 jen 26. Dalších 34 křesel však získala KDU-ČSL tam, kde kandidovala společně s nezávislými.

Nejtvrdší porážku utrpěli sociální demokraté i lidovci v Ostravě-Jihu. „Překvapilo mě, že ani jedna z těchto současných koaličních stran se do zastupitelstva nedostala. Lidé nezapomněli, jak se k nim někteří politici chovali,“ míní Ivona Klímová, ředitelka školy a dlouholetá zastupitelka Jihu, kterou voliči posunuli preferenčními hlasy ze třetího na první místo kandidátky ODS.

Nováčci asi zůstanou v opozici

Dalším překvapením těchto voleb je podle Klímové úspěch Leča, které se dostalo do pěti ostravských obvodů. „Čekala jsem, že je zvolí jen lidé u nás, na Jihu, kde je znají, což se také stalo. Nečekala jsem, že uspějí na tolika radnicích,“ uvedla.

Nováčci jako Lečo nebo třeba SPD, které má zastupitele dokonce v osmi obvodech, ale patrně zůstanou téměř všude v opozici. „Jednání o koalicích teprve probíhají, ale nečekáme zázraky. Mnozí politici už řekli, že se s námi spojit nechtějí,“ přiznal lídr SPD Václav Kubín.

Piráti i Lečo ale mají šanci

Předseda Leča Oldřich Lahoda si dělá naděje v Mariánských Horách a Hulvákách, kde léta vládne Liana Janáčková, ale nové uskupení tam získalo 17,88 procenta hlasů. 

„Vsadili jsme na místní zastupitele z řad opozice a to se vyplatilo,“ říká Lahoda. „Chceme do koalice, proto jednáme se všemi stranami.“

Také lídr Pirátů David Witosz věří, že nejsou zcela bez šancí. „Kandidovali jsme a uspěli ve třech velkých obvodech: v Porubě, Moravské Ostravě a na Jihu. Všude tam už nás vítězové oslovili, zda bychom šli do koalic. My jsme připraveni je posílit, když přistoupí na naše podmínky,“ říká Witosz.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Najdete na iDNES.cz