Centrum Ostravy při zimní inverzi. Magistrát chce tristní situaci za pomoci Evropské unie změnit.

Centrum Ostravy při zimní inverzi. Magistrát chce tristní situaci za pomoci Evropské unie změnit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pomozte nám se smogem i s Polskem, píše Ostrava do Bruselu

  • 3
Inverze. Smog. Záchvaty kašle... To vše čeká v nadcházejících měsících obyvatele Ostravska, Karvinska i části dalších okresů Moravskoslezského kraje. Ostrava proto žádá Evropskou unii o pomoc a poukazuje při tom i na Polsko, kde pro snižování škodlivin v ovzduší platí volnější podmínky.

Mnozí lidé se budou na podzim a v zimě opět dusit nadměrným množstvím prachu a jiných škodlivin, které do ovzduší vychrlí průmyslové firmy, auta a domácí kamna v Moravskoslezském kraji, ale i sousedním Polsku.

A právě kvůli škodlivinám, které do kraje přicházejí od severních sousedů, chce Ostrava žádat o pomoc s řešením potíží v celém česko-polském Slezsku evropského komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika.

Primátor se chce s komisařem setkat

"V dopise, jehož znění už schválili radní a příští týden o něm ještě budou hlasovat zastupitelé, požádáme pana komisaře o to, aby se se mnou setkal a osobně podpořil naše úsilí o zlepšení životního prostředí ve Slezsku," řekl primátor Ostravy Petr Kajnar.

Město si podle něj zaplatilo studii vlivů na znečištění ovzduší a ta jasně prokázala velký podíl zplodin z Polska. "Problémy s ovzduším máme při inverzi. Podle studie byly tři čtvrtiny z posledních dvaceti inverzí za čtyři roky způsobeny přílivem vzduchu z Polska," říká Kajnar.

Město si nechce stěžovat, hledá pomoc

Podle něj ale na rozdíl od místních lidí i politiků není kvalita ovzduší pro Poláky tématem číslo jedna. "Mají vyšší limity pro vypouštění škodlivin a posunutou platnost některých zákonů až o pět let," tvrdí Kajnar s tím, že si město nechce stěžovat.

"Obrátíme se na Evropskou komisi s vlastní iniciativou. Požádáme, ať vypíše program, ze kterého by celé Slezsko mohlo čerpat peníze na projekty pro zlepšení ovzduší," dodal.