Nová radnice v Ostravě.

Nová radnice v Ostravě. | foto: ostrava.cz

Ostrava potrestá městské organizace, které nešetří

  • 1
Ostrava provozuje unikátní Systém sdružených nákupů, díky kterému šetří desítky milionů ročně. Problémem ale je, že městské organizace ho využívají málo. Magistrát už na ně chystá bič. Kdo neušetří, bude mít nižší rozpočet na rok 2012.

Přes 77 milionů korun. Takovou částku ušetřila Ostrava od loňska do konce května díky zavedení systému elektronických nákupů energií, zboží i služeb pro město a jeho organizace.

Například nové vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu si letos vyzkoušelo e-aukci při výběru firmy pro rekonstrukci Mateřské školy Hornická a nelitovalo. Obvod ušetřil téměř sedm milionů korun.

"Podle projektu měla oprava stát 14,6 milionu. Už v prvním kole nabídly stavební firmy ceny nižší, a to od 10,2 do 12,3 milionu. Podle dřívější praxe by tím výběrové řízení skončilo, zakázku by získal nejlevnější uchazeč. V případě elektronické aukce se ale společnosti účastnily přímého souboje, přičemž vyvolávací cenou se stala nejnižší nabídka," uvedl mluvčí centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková.

"Díky tomu činí výsledná cena zakázky 7,9 milionu korun a znamená pro nás úsporu 6,7 milionu proti předpokladu vycházejícímu z projektu," konstatovala.

Primátora zlobí, že se neušetří tolik, kolik by mohlo

Primátor Petr Kajnar, který začal e-aukce prosazovat už před třemi roky (tehdy Ostrava začala jako první město v zemi s nákupem elektřiny), by mohl být spokojený.

Ve městě konečně funguje unikátní Systém sdružených nákupů, který lze využít jak k elektronickým aukcím, tak ke kontrole cen veškerého nakupovaného zboží ve všech 184 organizacích města.

Primátor ale nejásá. Spíš naopak. Je naštvaný, že řada městských organizací se do systému zapojuje jen minimálně. "Úspory proto nejsou zdaleka tak vysoké, jak by mohly být," tvrdí Kajnar.

Nákupní portál využívají domovy seniorů a sociální organizace

Za pravdu mu dává Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která Systém sdružených nákupů pro Ostravu provozuje.

"Město a jeho organizace utratí každý rok za různé komodity čtyři miliardy korun. Kdyby jen čtvrtinu kupovaly prostřednictvím společných e-aukcí, ušetřily by nejméně 100 milionů korun ročně, což znamená, že do konce května by to mělo být kolem 42 milionů. Zatím ale organizace využívají e-aukce mnohem méně, proto letošní úspory do konce května činí jen 23,08 milionů," uvedl Grygar.

Nákupní portál využívají nejčastěji sociální organizace, hlavně domovy seniorů, které mají nízký rozpočet. Nejméně naopak šetří prostřednictvím e-aukcí velké organizace jako Dopravní podnik, městská nemocnice i magistrát.

"Magistrát přes portál nakupuje, ale v jeho výkazu jsou započteny i organizace, které přímo neřídí: městská policie, OVANET a hasiči," řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.

U uniforem nemůže být cena jediným východiskem

Podle mluvčí městské policie Vladimíry Zychové nakupují strážníci pomocí e-aukcí vše, co mohou: kancelářské potřeby, náhradní díly, oleje...

"Ale osmdesát procent našich výběrových řízení se týká součástí uniformy, kde cena není jediné hledisko. Oděvy, v nichž lidé tráví až dvanáct hodin, musí odpovídat vyhlášce a splňovat řadu požadavků i na kvalitu. Materiál musí být například nemačkavý a prodyšný. To je důvod, proč uniformy nakupujeme jinak než přes městský portál," zdůvodnila Vladimíra Zychová.

I zástupci jiných organizací uvádějí různé argumenty, proč se málo zapojují do Systému sdružených nákupů. Podle Grygara jde často o neznalost či nepochopení systému.

"Své požadavky mohou organizace uvést do zadávacích podmínek e-aukce. A i když si zboží koupí jinak, měli by vše zaevidovat na portále, což nedělají," líčí.

Město chce situaci řešit tím, že bude své organizace víc motivovat. "Kdo ušetří, bude moci část peněz využít na odměny. Kdo ne, tomu pro příští rok snížíme rozpočet," míní Kajnar.