Kouřící komíny ostravského Mittalu

Kouřící komíny ostravského Mittalu | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Ostrava přitlačila na velké firmy. Chce více peněz na ozdravné pobyty

  • 8
Ostravě se nedostává peněz na ozdravné pobyty dětí v době smogových situací. Vedení magistrátu proto žádá, aby největší průmysloví znečišťovatelé platili více. Zároveň nesouhlasí s praxí, že některé firmy odvádějí finance na ministerstvo. Firmy se však hájí, že miliony korun investují i do svých nadací nebo na ekologičtější výrobu.

Polétavého prachu je v ovzduší opět hodně. Zda ale během letošních inverzí pojedou na ozdravný pobyt všechny ostravské děti, které o něj mají zájem, není jisté. Městu ve fondu schází peníze. Žádá o ně firmy.

Na mapě znečištění ovzduší se ve středu zase objevila červená místa. Monitorovací stanice hlásily i více než dvojnásobné překročení limitů. Nejhůře se dýchalo ve Věřňovicích na Karvinsku, v Bohumíně a některých částech Ostravy. Právě během inverzí by měly ostravské děti jezdit na ozdravné pobyty. Zda se to podaří všem, ale není jisté. Radnice hledá peníze.

Kolik firmy zaplatily

Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší vznikl 26. května 2010. Ostrava přispívá pět milionů ročně, firmy se však do spolupráce zatím nehrnou.

Fond podpořil ArcelorMittal (dva miliony), BorsodChem (sto tisíc), OKK Koksovny (dva miliony) a Dalkia Česká republika (sto tisíc).

Zástupce osmi největších znečišťovatelů si vedení ostravské radnice pozvalo na jednání. "Jsou největšími zaměstnavateli, ale i největšími znečišťovateli. Vyzvali jsme je, aby se finančně podíleli na ozdravných pobytech," říká náměstek primátora Dalibor Madej.

Schůzka radních s představiteli firem nic nezměnila

Zatímco město do Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším poslalo už patnáct milionů, příspěvky znečišťovatelů nejsou ani poloviční. Firmy radši než městu peníze směřují do vlastních nadací. Nezměnila to ani schůzka s radními.

"Do městského fondu nepřispíváme. Máme zřízenou vlastní Nadaci ČEZ. Ta každoročně v regionu podpoří desítky projektů v řádech milionů," říká Alice Lutišanová, mluvčí ČEZ, jehož tepelné elektrárny se na znečištění v kraji podílejí.

Firmy se hájí, že miliony investují do ekologičtější výroby.

Radnice chce, aby se znečišťovatelé na životě Ostravy podíleli výrazněji. "S každou firmou chystáme individuální jednání," uvádí náměstek Madej. Dodává, že jednat se bude i s ministerstvem životního prostředí.

Ministerstvo: I přes nás jdou peníze na Ostravsko

Podle dobrovolných dohod mezi ministerstvem a společnostmi ArcelorMittal a BorsodChem putují peníze těchto firem do fondu ministerstva. A to se ostravské radnici ani firmám, které by tak měly přispívat do dvou fondů, nelíbí.

"Peníze ostravských znečišťovatelů patří do Ostravy. Na ministerstvu si o dotaci může zažádat každý, nejen z Ostravy," argumentuje Madej. ArcelorMittal státu platí ročně pět milionů, BorsodChem tisíc korun za každou tunu znečišťující látky. "Chceme se s ministerstvem dohodnout, aby peníze šly do našeho fondu," dodává Madej.

Měly by průmyslové firmy dávat peníze na ozdravné pobyty dětí z postižených regionů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 9. února 2012. Anketa je uzavřena.

Ne, ať dávají peníze do čistější výroby a děti platí stát a města
Ne, ať dávají peníze do čistější výroby a děti platí stát a města 161
Ano, když špiní, tak ať platí
Ano, když špiní, tak ať platí 87

Ministerstvo však odmítá, že by peníze šly jinam. "Jdou skutečně na ozdravné pobyty," říká Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva.

"V dohodě s ArcelorMittalem stojí, že peníze půjdou na ozdravné pobyty dětí z nejpostiženějších oblastí Ostravy a okolí. U BorsodChemu jde o nejpostiženější oblast Moravskoslezského kraje. Peníze v regionu zůstávají," tvrdí Lukáš Ženatý, který vede realizační tým pro akční plán ministerstva v kraji.