Seidlerovo nábřeží v Ostravě zůstane dále prázdné.

Seidlerovo nábřeží v Ostravě zůstane dále prázdné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava prodala lukrativní pozemky. Nemá ale domy, ani peníze

  • 7
Ostrava loni prodala dva lukrativní pozemky v centru města, jenže kupci nakonec nepodepsali smlouvy. Radost z toho, že se do moravskoslezské metropole po útlumu vracejí investoři, tak byla hodně předčasná.

Na Seidlerově nábřeží v Moravské Ostravě měl brzy vyrůst dům s obchody, službami, kancelářemi, ale i luxusními byty s výhledem na řeku Ostravici.

Také proluku po zbourané květinové síni na okraji historického Masarykova náměstí v centru města měl už letos zaplnit dům s byty a cukrárnou, která by nabízela příjemné posezení hned ve dvou patrech.

Takové byly představy zastupitelů města, kteří loni souhlasili s prodejem obou lukrativních pozemků, i sliby investorů, kteří za nevelké parcely nabídli slušné ceny, celkem přes 23 milionů korun. Bohužel zůstalo jen u slibů.

Ani jeden investor totiž nakonec nepodepsal kupní smlouvu. Město proto řeší, co dál s (ne)prodanými pozemky. „Zastupitelé kupní smlouvu dávno schválili, zástupce města ji podepsal, ale investoři ne. Má na to vliv hospodářská krize, která se stále vleče,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar s tím, že vedení města podobnou zkušenost z minulosti nemá, proto na takovou alternativu nepamatovalo ve smlouvách.

Město dá kupcům lhůtu

To se však změní. Radní tento týden rozhodli, že zastupitelům na konci února předloží ke schválení nové znění kupních smluv, kterými investory přimějí k činům.

„Ve smlouvě bude ustanovení, podle kterého ji musí kupující podepsat do 90 dnů, jinak celá dohoda o prodeji pozemků pozbude platnosti,“ vysvětlil Kajnar. Pokud investoři smlouvy včas nepodepíšou, město může pozemky nabídnout jiným zájemcům.

Michal Šourek, ředitel firmy MS development, jejíž dceřiná společnost Nové Zahražany získala pozemek na Seidlerově nábřeží, ale ujišťuje, že tam stavět chtějí a že ve stanovené lhůtě smlouvu podepíšou.

Ostravě prý ublížila prohra s Plzní

A proč tedy otálejí? Kvůli krizi. „Náš projekt jsme začali připravovat před třemi lety, pak se zhoršila ekonomická situace. Ostravě navíc dost ublížilo, že loni s Plzní prohrála souboj o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Kdyby vyhrála, zájem investorů by vzrostl. Jenže za daných okolností od projektu ustoupil náš finanční partner,“ líčí Šourek, který věří, že se brzy dohodnou s jiným investorem.

Naopak podnikatel a nový radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Semerák, jehož firma Bonte Real získala proluku po květinové síni, nemá chuť smlouvu podepsat. Stavět chce, ale nejdřív se podle něj musí vyřešit problém s parkováním.

„Pozemek jsme vyhráli s projektem domu bez parkovacích stání, v podmínkách bylo, že stačí v docházkové vzdálenosti. Do smlouvy ale město zahrnulo podmínku, že musíme vybudovat podzemní garáže,“ řekl Semerák, podle kterého je potíž i v tom, že by museli řešit příjezd k domu přes pěší zónu. Podle něj město špatně zadalo podmínky soutěže a mělo by ji vypsat celou znovu.