Ostrava řeší, jak omezí herny. Třeba postaví malé Las Vegas na haldě

  8:02aktualizováno  8:02
Mnohé ostravské obvody by se rády zbavily heren a vytěsnily je do neobydlené zóny na okraj města, kde by mohlo vzniknout malé Las Vegas. Primátor Petr Kajnar připustil, že tuto možnost magistrát prověřuje, ale reálná příliš není.
V Ostravě se schyluje k zásadnímu rozhodnutí, zda a v jaké míře ponechat ve městě herny. (ilustrační snímek)

V Ostravě se schyluje k zásadnímu rozhodnutí, zda a v jaké míře ponechat ve městě herny. (ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Omezit hazard, nebo ne? Pokud ano, jak moc? A kde vlastně herny povolit? Bouře, která se v Ostravě strhla při hledání odpovědí na tytéž otázky v některých ostravských obvodech před rokem, nejspíš nabere znovu na síle. Město a jeho "loterijní komise" totiž připravuje vyhlášku, která má omezit hazard. Obvody mají do konce června rozhodnout, kde si herny přejí a kde ne.

Například Ostrava-Jih trvá na tom, že zruší asi 90 procent z 1 400 výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů na svém území. Moravská Ostrava a Přívoz požaduje dokonce plošný zákaz.

"Loni jsme měli z hazardu asi třicet milionů korun, ale ďáblovy peníze oželíme," líčí radní centrálního obvodu Lukáš Semerák (Ostravak).

Stejně to vnímá i místostarosta obvodu Ostrava-Jih Radim Miklas (ODS): "Nechceme herny blízko škol, zdravotnických zařízení ani na sídlištích."

Ostrava počítá s příjmem čtvrt miliardy korun

Jenže radní města tak radikální v boji proti hazardu nejsou a s vyhláškou, na kterou část obvodů netrpělivě čeká už rok, nespěchají. "Projednáme ji nejdříve na podzim," netají primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Některé věci jsou složitější a řeší se třeba i deset let...," dodává.

Důvod otálení je zřejmý: peníze. Náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS ) uvedl, že městu jen loni přiteklo do rozpočtu od provozovatelů hracích zařízení asi 280 milionů korun a letos by to mělo být kolem 250 milionů. "To není málo. Nebylo by rozumné o vše přijít a zvlášť teď, když je krize," míní primátor.

Odpůrci heren ale oponují. "Pokud chce město peníze z poplatků za hazardní hry, ať zřídí malé Las Vegas v neobydlené zóně, třeba někde na hladě. Tam, ať hráči zajedou, registrují se a hrají. Nechci, aby kolem heren v centru města chodily děti a náhodní kolemjdoucí tam prohrávali své poslední peníze," říká svůj názor Semerák.

Herní centrum u nás? To by mě lidé vyobcovali

Myšlenka vybudování hrací zóny v neobydlené části zaujala řadu lidí i radní města. "Pověřili jsme útvar hlavního architekta, ať tuto možnost prověří," připustil Petr Kajnar. Ale rovnou dodal, že ji nevidí reálně. "Takový návrh by neprošel přes žádného ze starostů obvodu," je přesvědčený primátor.

Místostarosta Jihu Miklas připouští, že by si městské Las Vegas dovedl v Ostravě představit, ale ne na území svého obvodu. "Spíš někde na okraji města, například ve vybydleném Hrušově," míní.

Ve Slezské Ostravě je víc lokalit, které by se takto daly využít. Jedna hned napadla i starostu obvodu Antonína Maštalíře (ČSSD). Ale nechtěl ani naznačit, kterou myslí.

"My tady naštěstí žádné problémy s hernami nemáme, je jich tu jen pár. Kdybych ale souhlasil s vybudováním herního centra, místní lidé by mě nejspíš vyobcovali," míní Maštalíř. "Už teď řeším stížnosti seniorů na chování minority. Například k babičce v tramvaji přistoupí mladík a řekne jí, že když mu nedá kabelku, do Kunčic už nedojede. Nedovedu si představit, co by se dělo potom," dodal.

Podnikatelé z měst nechtějí

Semerák ale vidí v herní zóně rozumný kompromis. "V nouzi by mohla vzniknout i u nás, třeba v lokalitě mezi dálnicí a řekou Odrou. Ale jsme malý centrální obvod, takže raději bych Las Vegas viděl na okraji. Nebo by mohlo ve spolupráci s krajem vyrůst na haldě v Orlové," líčí radní s tím, že by mělo fungovat jako v Americe.

"Tam jezdí slušní lidé i důchodci na výlet, spí v hotelu, jedí popkorn, hrají, večer jdou do bazénu... Takový komplex zaměstnává řadu lidí," popsal.

Petr Vrzáň ze Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her řekl, že časem to asi stojí za úvahu, ale teď podnikatelé z města nechtějí: "Přišli by totiž o své investice."

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jsem prožil nejkrásnější léta, vzpomíná Špaček

Ladislav Špaček

V dalším dílu seriálu MF DNES Ostravské stopy přinášíme povídání s někdejším mluvčím Václava Havla a také...

Kniha Ztraceni v sebeklamu přibližuje Ostravu šedesátých let

Max Gronach popisuje Ostravu svého mládí.

Ztraceni v sebeklamu. Tak se jmenuje knižní debut ostravského spisovatele Maxe Gronacha. Příběh vystřízlivění z konce...

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz