Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava sází v boji o hlavní evropské město kultury na novou čtvrť i akce

  9:36aktualizováno  9:36
Nevyzdobí letiště pro přílet komisařů ani neumístí podél silnice množství billboardů na podporu města tak jako rivalové z Plzně. Ostravští chtějí třináctičlennou komisi, která 8. září rozhodne o tom, kdo získá titul Evropské hlavní město kultury 2015, oslovit jinak.

Ostrava chce být v roce 2015 hlavním evropským městem kultury. A pokud se jí to podaří, chce se nemálo změnit. Pohled na město z vyhlídky Nové radnice. | foto: Antonín Doležal

"Ne že bychom nedělali takovou veřejnou propagaci, ale snažíme se náš projekt dělat tak, aby ho místní lidé vzali za svůj. Aby to nebylo jen pomocí reklamy, ale přesvědčením," říká Čestmír Kopecký a současně dokládá, že lidé sami začali provádět akce na podporu Ostravy 2015.

"Vždyť je skvělé, že majitelka památkově chráněné Liskovy vily se na podporu kandidatury rozhodla zpřístupnit svůj dům veřejnosti, Ruda z Ostravy natočil na pomoc klip nebo že fanoušci Baníku přijeli do Plzně a tam rozvinuli transparent Ostrava 2015," zmiňuje Čestmír Kopecký.

piliře projektu ostravy

Proměna výstaviště Černá louka v unikátní čtvrť se školami, byty, městskou galerií a dalšími institucemi.

Proměna Dolní oblasti Vítkovic, v níž vznikne víceúčelová aula s kavárnou, galerií či kongresovým sálem, interaktivní muzeum, výukové prostory, laboratoře i naučná stezka.

Nová budova Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Nový filmový festival Ostrava kamera OKO, který by v budoucnu měl do města lákat tisíce diváků.

Další nové kulturní akce, které se v roce 2015 budou konat mimo jiné u příležitosti otevření nových sídel kulturních institucí.

Program, díky němuž by se do roku 2015 měla na Ostravsku citelně zlepšit kvalita životního prostředí.

Příkladů, které by mohl jmenovat, je ale mnohem více. Nedávno třeba dva mladíci položili na Masarykovo náměstí bílé papíry velikosti A4 tak, že nad ránem byla část plochy schovaná pod obrovským papírovým obdélníkem s nápisem Ostrava 2015.

"Bylo to hodně spontánní, napadlo nás to v jedenáct hodin večer a v jednu ráno už jsme stáli na Masarykáči s deseti tisíci papíry, co jsem měl doma," vyprávěl jeden z tvůrců originálního obrazce, devatenáctiletý student anglického gymnázia Petr Rubáček.

Ostravě fandí většina Česka

Aby doložili, že Ostrava má v boji o prestižní titul, jímž se v minulosti pyšnila města jako Madrid, Stockholm nebo Dublin, v České republice podporu, zadali zástupci ostravského týmu pražské nezávislé agentuře výzkum veřejného mínění. Probíhal po celém Česku, odpovídalo v něm přes sedm set lidí starších osmnácti let.

"Ukázalo se, že Ostravě fandí všechny moravské kraje, ale také Liberecký, Královéhradecký, Karlovarský, Jihočeský kraj nebo i Praha," říká Čestmír Kopecký.

Zda budou mít stejný názor jako veřejnost i porotci, se však ukáže až 8. září, kdy komise složená ze sedmi evropských a šesti českých komisařů sdělí verdikt.

Svou kandidaturu na titul Evropské hlavní město kultury Ostrava oznámila loni v březnu. Ostravští postoupili spolu s Plzní do druhého kola klání, do kterého už se nedostal třetí uchazeč, Hradec Králové. Pokud Ostrava titul získá, zavázala se mimo jiné proměnit Černou louku v unikátní kulturně-sociální čtvrť.

Nohavica: Náš projekt je fakt dobrý

Jarek Nohavica Písničkář Jaromír Nohavica si většinou pečlivě vybírá, kterou akci či projekt podpoří. V případě Ostravy 2015 však neváhal.

Co vás přesvědčilo, abyste do toho šel?

Ostrava je moje město, narodil jsem se v něm, žiju v něm a záleží mi na něm.

Abyste podržel město v souboji o titul, umožnil jste, aby na jeho podporu zněla vaše píseň Ostravo. Byl to váš nápad?

To není důležité. Důležité je, že ta písnička přirozeně zapadla do toho projektu, žádná jiná by tam být nemohla, což mě velmi těší. Nebyla napsaná pro ten projekt, ale jako by pro něj psaná byla.

Proč by měla Ostrava získat titul?

Myslím, že náš projekt je fakt hodně dobrý.

Máte ho nastudovaný?

Já jsem se díval jak na ten ostravský, tak na plzeňský. Ten náš se mi líbí komplet. O jeho kvalitě se každý může přesvědčit.

Pokud Ostrava titul získá, co jí přinese?

U nás v Ostravě nečekáme s nataženou dlaní, že nám někdo něco dá, že nám někdo něco přinese. A tak vnímám i ten titul. Je to jenom šance. Ale šance, kterou, jak znám tento kraj a tyto lidi, nepromarníme.

Předčí Ostrava Plzeň v kultuře?

Kultura není fotbalové utkání, které končí 3:1, nebo 1:3. Navíc, celé to rozhodování je v rukách komisařů, ti ať rozhodnou.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz