Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava se bude soudit. Dlažba na náměstí je asi levná náhražka z Číny

  11:49aktualizováno  11:49
Rekonstrukce dlažby na Masarykově náměstí v Ostravě bude mít dohru u soudu. Město se totiž na reklamaci povrchu s firmou Eiffage Construction nedohodlo, a tak se chce soudit.

Masarykovo náměstí v Ostravě. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Náměstí se opravovalo před třemi roky a teprve nedávno se ukázalo, že firmy pravděpodobně použily méně kvalitní dlažební materiál, než jaký vyžadoval projekt.

Podle znalců téměř jistě nepochází z tuzemských lomů, ale asi z Číny. Jen vydláždění náměstí přitom stálo 34 milionů korun bez DPH.

"Dodavatele stavby jsme vyzvali k napravení celkové situace. Přišel ale dopis, ve kterém říkají, že je vše v pořádku," řekl náměstek primátora Zdeněk Trejbal s tím, že problémem se nyní zabývají právníci, kteří připravují podklady pro soudní spor.

Dlažba je v pořádku, odmítá dodavatel

Firma Eiffage Construction, nástupnická společnost někdejšího hlavního dodavatele stavby Tchas, trvá na tom, že dlažba byla předána bez vad a nedodělků. "Mohu potvrdit, že odmítáme tvrzení města, že neseme odpovědnost za vady, které byly v zaslaném materiálu uvedeny," řekl mluvčí Vladimír Raszka.

Součástí předávacího protokolu byly i technologické a provozní podmínky používání pro dlažbu, které podle firmy nejsou dodržovány. Mezi největší prohřešky patří povolování a tolerování provozu těžké dopravy. To je podle Raszky v rozporu se schváleným projektem, ale i s navrženým a provedeným způsobem vydláždění.

První oficiální reklamaci v letošním roce obdržela firma podle Vladimíra Raszky na počátku srpna. Raszka dále dodal, že firma v květnu 2010 z vlastní iniciativy, společně s partnerem ve sdružení a představiteli městského obvodu, situaci na náměstí zmapovala.

"Poté jsme na vlastní náklady na několika místech opravili dlažbu, která by mohla být označena jako vadná. Dokládá to i potvrzení objednatele o odstranění těchto vad. Nabízíme tedy i nadále městu součinnost a spolupráci při řešení nevhodného stavu náměstí, a to zejména v pruhu pokračující ulice 28. října," dodal.

Problém číslo 2: dlažbou se propadl hasičský vůz

Nekvalitní povrch ale není jediná vada na náměstí, kterou nyní město řeší. Na konci května se tu propadl hasičský vůz.

Město si následně nechalo udělat geofyzikální průzkum, při němž se zjistilo, že pod náměstím jsou ještě dva nezhmotněné prostory, tedy nedostatečně pevná místa. (více o probořeném autě čtěte zde)

Podle Trejbala ale žádný další propad nehrozí. Problém by však mohl nastat v případě dlouhodobých dešťů. Proto se počítá s dalšími opravami.

Práce na rekonstrukci náměstí začaly v létě 2006 a skončily na jaře 2007. Ostravu vyšly na 98 milionů korun. Opravami se kvůli možnému podvodu zabývá i protikorupční policie, která dosud nikoho v této souvislosti neobvinila.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Najdete na iDNES.cz