Mládě gibona bělolícího teprve poznává svět.

Mládě gibona bělolícího teprve poznává svět. | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

Ostrava se chlubí dalším mládětem, zoo lidem ukázala vzácného gibona

  • 8
Mládě přísně chráněného gibona bělolícího se stalo dalším přírůstkem zoologické zahrady v Ostravě. Ačkoliv se nedá předpokládat, že dosáhne popularity slůněte, přesto podle mluvčí zoo jde o velký chovatelský úspěch.

Mládě se narodilo už 26. května, veřejnosti se ale ukázalo až nyní. "Mládě gibona jsme oznámili až po měsíci kvůli opatrnosti. Matka je prvorodičkou, takže nebylo jisté, zda mládě neodloží nebo nenastane jiný problém. Nechtěli jsme také dvojici znervózňovat zvýšeným zájmem okolí," uvedla mluvčí Šárka Kalousková.

Gibon bělolící

Obývá velmi vzácně tropické lesy v Laosu, Kambodži, v severním Vietnamu a v nejjižnější provincii Číny. Žije v rodinných skupinách. Své teritorium označuje voláním, které je zesilováno malým hrdelním vakem.

Gibon bělolící patří k nejvzácnějším druhům gibona. Žije v pralesích jihovýchodní Asie a nechybí v knize kriticky ohrožených zvířat. V České republice chovají tohoto gibona v Ústí nad Labem a v Liberci. "Mláďata jsou poměrně vzácná, vždyť v roce 2009 se v evropských zoo narodilo jen jedno," řekla mluvčí.

V Ostravě jde také o premiéru. "Matkou je jedenáctiletá samice Sulu, která do Ostravy přicestovala loni na podzim z německého Duisburgu. Otec, šestnáctiletý samec Rascal, na Ostravsko dorazil v srpnu 2008 ze španělské ZOO La Frontiera. "Mládě zatím tráví veškerý čas u mámy, která se o ně pečlivě stará," uvedla Kalousková.

Mládě se stále schovává u mámy.

Chovatelé zatím neznají pohlaví mláděte a zřejmě to nebudou vědět několik dalších let. Mláďata se rodí se světlým ochlupením, ale asi po půl roce začne srst tmavnout. A teprve až okolo šestého roku, v zajetí ještě později, začínají samičky opět světlat a samci zůstávají tmavší.

A proč zoo nezjistí pohlaví prohlídkou genitálií? "To bychom mládě museli matce odebrat a prohlédnout. Znamenalo by to pro něj i matku zbytečný stres a my vyznáváme trend přirozeného odchovu. Jedině v případě nějakého nutného veterinárního zákroku bychom mládě prohlédli," vysvětlila mluvčí zoo.