Pepa Streichl nečekaně zemřel v noci v neděli 11. srpna ve věku nedožitých 64

Pepa Streichl nečekaně zemřel v noci v neděli 11. srpna ve věku nedožitých 64 let. (19. srpna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ahoj, byl jsem tu jenom host. Ostrava se rozloučila s Pepou Streichlem

  • 10
Byla tu rodina, muzikanti, básníci i další "komedianti". Stovky lidí se v pondělí ve smuteční síni ve Slezské Ostravě rozloučily s bluesmanem a písničkářem Pepou Streichlem. Zemřel v noci 11. srpna.

Už venku znělo blues.V parném srpnovém odpoledni kapela Astra hrála Summertime i Wonderful World…

"Asi vám nemusím vysvětlovat, že jsme se sešli na posledním koncertu Pepy Streichla. Je to naposledy, co se s ním uvidíme, ale zároveň je to poprvé, co můžeme tleskat, jak chceme, ale žádný přídavek už nebude," řekl v úvodu smuteční řeči Milan Kaplan, přítel písničkáře, který s ním byl od počátků jeho kariéry.

Loučím se, ale nesmutněte. Raději si zazpívejte...

Zatímco Pepa Streichl se věnoval hraní, Kaplan se pustil do organizace koncertů. Stál třeba za slavnými Folkovými kolotoči, které se konaly v kulturním domě v Ostravě-Porubě.

Během jednoho z těchto festivalů Pepa Streichl na pódium zcela poprvé pozval i tehdy málo známého písničkáře Jaromíra Nohavicu.

Poté, co Milan Kaplan zavzpomínal na svého přítele, smuteční síní se rozlehl potlesk. Lidé naposledy tleskali bluesmanovi, který patřil mezi ostravské bardy.

Pepa Streichl, bluesman i bohém

Pak zcela zaplněným sálem zazněla jeho poslední píseň. "Až jednou dohraju a zrezaví mi struny, ze sálu odejdu v botách anebo bos, na důkaz že jsem žil, nechám vám svoje dluhy, pak řeknu čau ahoj, byl jsem tu jenom host…"

"Pepa Streichl v podstatě byl první, kdo mě vytáhl na jeviště. Já jsem tehdá už sice hrál v AG Fleku, ale v Hulíně mě vytáhl, ať si s ním jdu zahrát. Vlastně mě tam nechal samotnýho, takže on ze mě udělal to, co bych se sám nikdy neodvážil, folkového písničkáře, který tam sedí, stojí, zpívá, a to je pro mě dost důležitý," zavzpomínal na svého přítele i písničkář Vlasta Redl.

Poslední sbohem, Pepo

"Byl člověkem, který dokázal celou noc improvizovat a vymýšlet texty a často byl lídr mejdanů. Myslím, že na něj budu vzpomínat tak, jako by se slušelo, protože to byl prostě velký frajer v tom nejlepším slova smyslu a takových lidí jsem v životě moc nepotkal. Samozřejmě mi bude moc chybět," pokračoval Vlasta Redl.

Mezi smutečními hosty byli i mnozí další písničkáři a hudebníci, například Pavel Dobeš, Slávek Janoušek, Radek Pastrňák, Marcel Lesník nebo například Petr Šiška.

Ten zmínil: "Budu na něj vzpomínat v dobrém. Zažil jsem s ním časté účinkování na pódiích a mám na něj jeden z nejkrásnějších zážitků, protože díky jeho kytaře, kterou mi půjčil v roce 1993 na nahrávání v Českém rozhlase, vznikl jeden z největších hitů Věry Špinarové, podle něhož byla pojmenovaná i deska - A pořád tě mám ráda."