Díky projektu Shakespeare Ostrava 2016 se mohou lidé seznámit s díly významného...

Díky projektu Shakespeare Ostrava 2016 se mohou lidé seznámit s díly významného anglického dramatika také v tramvaji. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostrava žije Shakespearem. Jeho knihy jezdí přivázané v tramvajích

  • 3
V moravskoslezské metropoli vrcholí projekt Shakespeare Ostrava 2016. Unikátní je už tím, že trvá celý rok a zapojila se do něj celá kulturní scéna ve městě. Přidaly se i školy, knihovny a další skupiny lidí.

Tisíce obyvatel i návštěvníků Ostravy už viděly na sedm desítek divadelních představení a dalších projektů připomínajících, že letos uplyne 400 let od úmrtí významného anglického dramatika Williama Shakespeara. Nabídly jim je nejen divadla a další ostravské kulturní instituce, ale i další zájemci, kteří uspěli s žádostí o městskou dotaci na vlastní akce.

„Město podpořilo celoroční projekt včetně tradičních Letních shakespearovských slavností částkou 5,3 milionu korun, z toho 800 tisíc jsme rozdělili mezi kulturní a vzdělávací organizace na menší akce,“ říká náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

Další nejméně čtyři desítky akcí souvisejících s životem a dílem zemřelého dramatika ještě ostravští organizátoři chystají. Unikátní projekt nazvaný Shakespeare Ostrava 2016 totiž spěje do finále a program je tak čím dál nabitější.

Se Shakespearem se nyní mohou Ostravané setkat nejen v divadlech či ve školách, ale takřka všude: třeba v tramvaji, na tržnici nebo v parku.

V tramvajích je 15 kapsářů plných knih od Shakespeara

Od začátku září jezdí například po Ostravě tramvaj propagující celoroční projekt, do kterého se poprvé zapojila celá kulturní scéna ve městě. V pracovních dnech je nasazená na lince 8, o víkendu na lince 7. Na voze je velká hlava známého dramatika a nápis Ostrava žije Shakespearem. Uvnitř je 15 kapsářů a v nich Shakespearovy knihy na čtení během cesty.

„Kapsáře jsou umístěné na bocích sedadel. Knihy jsou připevněné šňůrkou, aby tam zůstaly delší dobu. Shakespearovská tramvaj totiž bude jezdit až do listopadu,“ říká koordinátorka projektu Shakespeare Ostrava 2016 Zuzana Vinklárková.

„Počítáme ale s tím, že některé knihy časem třeba zmizí. Pokud si je vezmou lidé proto, aby si je mohli dočíst, budeme jen rádi. Kapsáře postupně doplníme. Odhaduji, že budeme potřebovat celkem 150 až 200 knih, jenže tolik jich zatím nemáme. Kdyby se našli zájemci ochotní nám Shakespearova díla darovat, rádi je přijmeme. Stačí napsat na e-mailovou adresu zuzana@shakespeare2016.cz,“ říká Vinklárková.

Zatím je ale čtenářů v tramvaji poskrovnu. Lidé se totiž do veřejných kapsářů zdráhají sáhnout. „Myslely jsme, že to tu někdo zapomněl,“ zdůvodnily svůj ostych například dvě kamarádky ve středním věku. Až když zjistily od fotografa MF DNES, oč vlastně jde, knihy si bez váhání půjčily. „Super nápad,“ shodly se pak ženy.

Titus 2 - Pomstu padlých uvidí diváci na tržnici na Černé louce

Přehled akcí chystaných na nejbližší dny a týdny lze najít na internetové adrese www.shakespeare2016.cz nebo na facebookové stránce projektu.

Například už v pondělí večer je v plánu poslední představení Shakespearovy první a nejkrvavější tragédie. Pod názvem Titus 2 - Pomsta padlých ji diváci uvidí v netradičním místě, na tržnici na Černé louce. Zdarma. Stejně jako většinu shakespearovských akcí.

Celé rodiny se mohou těšit třeba na 23. září, kdy se budou moci společně bavit od 16 až do 22 hodin v aleji u badmintonové haly v Komenského sadech na akci nazvané Shakespeare v parku aneb Sen noci ostravské. Odpoledne bude patřit hlavně dětem, večer dospělým.

Na programu jsou workshopy, divadelní představení včetně baletu, filmová projekce a závěrečný videomapping v korunách stromů. Tematická zábava začne literární pátračkou, která odstartuje v 16 hodin od Knihovny města Ostravy a malé i velké účastníky dovedou různě obtížné úkoly až do cíle - Komenského sadů.

Na své si tam pak přijdou i příznivci fotografování. Mohou se totiž zúčastnit fotosoutěže nazvané Shakespeare před objektivem.