Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava škrtala v dozorčích radách. Opozice netleská

  • 3
Vedení Ostravy ušetří statisíce za odměny pro členy dozorčích rad městských společností, výborů i komisí. Ve středu se jejich počet snížil o čtrnáct. Zastupitelé souhlasili. Opozici ale výsledek nenadchl.

Zatímco na mnoha radnicích, včetně těch ostravských, dosud placených politických funkcí přibývalo, nové vedení krajského města vykročilo opačným směrem. Začalo zeštíhlovat dozorčí rady, výbory a chce pokračovat rušením dalších pozic. Zdánlivě jde vše hladce, v zákulisí je ale rušno.

Nespokojení jsou šéfové opozičních klubů. A problém nastal i s trojicí lidí obviněných z trestné činnosti. Jeden se kvůli tomu funkcí vzdal, další dva ne. Koalice to bude řešit.

„Chceme ušetřit peníze a zefektivnit chod města i městských společností. Proto postupně snížíme počet zástupců města na různých pozicích asi na 270,“ odhadl ve středu 20. ledna primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Až dosud měla Ostrava pro komunální politiky 336 příležitostí k přivýdělku: 191 v komisích rady města, 46 ve výborech zastupitelstva, 94 v dozorčích radách a 5 v představenstvech akciových společností.

Ve středu se situace změnila. Bez hlasitých protestů odhlasovali zastupitelé odvolání všech 94 členů dozorčích rad městských společností. Sice hned poté zvolili nové členy, ale už v jiném politickém složení a menším počtu. Zůstalo 84 pozic.

Sloučíme kulturní domy...

O čtyři se snížil také počet členů dvou výborů: kontrolního a finančního. Místo 13 mají oba jen 11 členů.

„Po dohodě napříč politickým spektrem jsme snížili počty pozic v dozorčích radách a výborech o čtrnáct. Ještě letos sloučíme všechny tři kulturní domy, což přinese úsporu dalších deset pozic v dozorčích radách,“ líčil primátor Macura.

„A připravujeme i sloučení společností OVA!!!CLOUD.net a Ovanet. Nyní se zaměříme také na snižování počtu členů v komisích,“ pokračoval. Město tak ušetří statisíce korun ročně, později i přes milion.

Změny v dozorčích radách podpořila i většina opozičních zastupitelů z řad ČSSD a KSČM. Šéf komunistů Josef Babka ale netají, že se mu leccos nelíbí.

„Napsal jsem šéfům ANO i Ostravaka dopis, ve kterém jsem jasně vyjádřil, že nesouhlasíme se škrtáním ve výborech a komisích. Jde totiž proti obecnému principu, který zastáváme: proti větší účasti lidí na správě města,“ říká Babka.

Nadšený není ani ze zeštíhlení dozorčích rad. „Žádal jsem, aby alespoň v rozhodujících firmách, jako je dopravní podnik, OZO, Sareza či Vítkovice Aréna, které mají vliv na život občanů, měly své zástupce obě opoziční strany. V tom nám vedení města nevyhovělo. Sami mají o jednoho náměstka víc, než měla původní koalice. Jestli chtějí z úspor zaplatit jeho mzdu, tak jim gratuluji,“ zmínil Babka ironicky. A dodal, že víc pozic ztratila sociální demokracie.

„Dalo se čekat, že nová koalice oslabí vliv opozice. Jsem pro zeštíhlení aparátu, ale také si myslím, že v rozhodujících společnostech mají mít zástupce obě opoziční strany,“ říká šéf klubu ČSSD Lumír Palyza.

Ačkoli část pozic pustila dobrovolně i koalice, radní Lukáš Semerák (Ostravak) netají, že opozici oslabili cíleně.

„V některých dozorčích radách byli sociální demokraté a komunisté příliš spojeni s managementem a nedařilo se tam prosadit vůli města,“ říká. A početné komise jsou podle něj zbytečné. „Některým se nedařilo scházet v takovém počtu, aby mohly hlasovat,“ tvrdí.