Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava stárne, hodně mladých odchází. Scházejí tisíce sociálních bytů

  7:58aktualizováno  7:58
Přestože se v Ostravě staví nové byty, ve skutečnosti jich ubývá - za posledních deset let téměř deset tisíc. Největší problém je, že město rychle stárne a už teď chybí levné byty pro seniory. Za posledních dvacet let se i o přes pětadvacet tisíc snížil počet obyvatel, tedy téměř deset procent.

Nová radnice v Ostravě. | foto: ostrava.cz

Utíkají především mladí, kterým tu chybí vhodná práce i bydlení. O to rychleji město stárne - za pouhých deset let už bude nejméně každý pátý Ostravan seniorem ve věku nad 65 let. Ani pro ně tu ale nejsou vhodné - levné byty.

Vyplývá to z analýzy bytového fondu, kterou na objednávku města zpracovala agentura Proces.

Obecní byty v Ostravě

Na území města je 133 465 bytů, z toho 15 517 obecních, což je 11,6 procent. Jde o třetinu z bytů, které město vlastnilo v 90. letech.

Třeba Opava má jen 2,2 procent obecních bytů, ale Rýmařov 33,6 procent a Bohumín 45,5 procent.

Podle autora analýzy, sociologa Lubora Hrušky-Tvrdého, poroste ve městě zájem o sociální byty. "Nejen proto, že obyvatelé Ostravy stárnou, ale i proto, že průměrná mzda tu už ve srovnání s jinými regiony neroste tak rychle jako dříve a celý kraj se tak v žebříčku příjmů propadá. Přibývá sociálně slabých lidí, neplatičů a s tím souvisejících problémů," nastínil analytik.

Město potřebuje síť sociálního bydlení

Dodal, že město v uplynulých letech rozprodalo dvě třetiny obecních bytů. "Je vhodný čas uvažovat o změně a bytů se nezbavovat. Přinášejí totiž zisk, navíc město by mělo mít síť sociálních bytů," dodal Lubor Hruška-Tvrdý. 

Náměstek ostravského primátora Jiří Srba uvedl, že velmi podrobná analýza je podkladem pro vznik bytové koncepce, kterou město chystá. "Analýzou už se zabývá odborná pracovní skupina, v níž jsou zastoupeni pracovníci magistrátu, městských obvodů, urbanistů, stavbařů i dalších odborníků na bytový fond a jeho rozvoj," řekl Srba.

Ačkoli odborníci už Ostravě nedoporučují další prodej obecních domů, neboť ze všech 133 465 bytů na území města je obecních už jen 15 417, tedy 11,6 procenta, nerozhoduje o tom magistrát, ale obvody. A jejich zástupci netají, že prodej ještě plánují. Ale slibují, že na sociální byty nezapomenou.

Obvody budou byty dále pritatizovat

"Zbývá nám ještě téměř 1 500 obecních bytů. Většinu z nich plánujeme prodat. Obyvatelé o to mají velký zájem - chtějí bydlet ve svém. Získané peníze použijeme na výstavbu malometrážních bytů pro seniory či jinak sociálně potřebné," říká mluvčí Ostravy-Poruby Jana Končítková. Kolik nových bytů a kdy má v obvodu vzniknout, to ale zatím nikdo neví.

Zcela konkrétní představu ještě nemají ani radní v Ostravě-Jihu. "Obvod vlastní 5 992 bytů, mnohé mají snížené nájemné. Ročně prodáváme průměrně 250 bytů a chceme prodávat dál, ale ne vše. Zachováme síť sociálních bytů. Kolik si jich necháme, to bude záležet na koncepci, která vznikne po jednání s městem. Ještě jsme neměli šanci seznámit se detailně s analýzou," uvedl místostarosta Jihu Radim Lauko. Dodal, že chtějí vytipovat lokality, v nichž budou vznikat byty pro mladé rodiny či seniory. Obvod navíc staví nové, standardní byty - letos dokončí v Provaznické ulici 22 bytů a 8 garáží.

Spolupracovat na koncepci bydlení v Ostravě a zapojit část bytů mezi sociální je ochotná i privátní společnost RPG. "My už teď leckde sociální bydlení poskytujeme. Například osamělí senioři mohou z našeho speciálního fondu čerpat až 500 korun měsíčně jako příspěvek na bydlení," říká mluvčí společnosti Petr Handl. Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Pozice v Šumperku na HPP: až 28.000 Kč + skvělé benefity (KAT.)

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz