Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava stárne, hodně mladých odchází. Scházejí tisíce sociálních bytů

  7:58aktualizováno  7:58
Přestože se v Ostravě staví nové byty, ve skutečnosti jich ubývá - za posledních deset let téměř deset tisíc. Největší problém je, že město rychle stárne a už teď chybí levné byty pro seniory. Za posledních dvacet let se i o přes pětadvacet tisíc snížil počet obyvatel, tedy téměř deset procent.

Nová radnice v Ostravě. | foto: ostrava.cz

Utíkají především mladí, kterým tu chybí vhodná práce i bydlení. O to rychleji město stárne - za pouhých deset let už bude nejméně každý pátý Ostravan seniorem ve věku nad 65 let. Ani pro ně tu ale nejsou vhodné - levné byty.

Vyplývá to z analýzy bytového fondu, kterou na objednávku města zpracovala agentura Proces.

Obecní byty v Ostravě

Na území města je 133 465 bytů, z toho 15 517 obecních, což je 11,6 procent. Jde o třetinu z bytů, které město vlastnilo v 90. letech.

Třeba Opava má jen 2,2 procent obecních bytů, ale Rýmařov 33,6 procent a Bohumín 45,5 procent.

Podle autora analýzy, sociologa Lubora Hrušky-Tvrdého, poroste ve městě zájem o sociální byty. "Nejen proto, že obyvatelé Ostravy stárnou, ale i proto, že průměrná mzda tu už ve srovnání s jinými regiony neroste tak rychle jako dříve a celý kraj se tak v žebříčku příjmů propadá. Přibývá sociálně slabých lidí, neplatičů a s tím souvisejících problémů," nastínil analytik.

Město potřebuje síť sociálního bydlení

Dodal, že město v uplynulých letech rozprodalo dvě třetiny obecních bytů. "Je vhodný čas uvažovat o změně a bytů se nezbavovat. Přinášejí totiž zisk, navíc město by mělo mít síť sociálních bytů," dodal Lubor Hruška-Tvrdý. 

Náměstek ostravského primátora Jiří Srba uvedl, že velmi podrobná analýza je podkladem pro vznik bytové koncepce, kterou město chystá. "Analýzou už se zabývá odborná pracovní skupina, v níž jsou zastoupeni pracovníci magistrátu, městských obvodů, urbanistů, stavbařů i dalších odborníků na bytový fond a jeho rozvoj," řekl Srba.

Ačkoli odborníci už Ostravě nedoporučují další prodej obecních domů, neboť ze všech 133 465 bytů na území města je obecních už jen 15 417, tedy 11,6 procenta, nerozhoduje o tom magistrát, ale obvody. A jejich zástupci netají, že prodej ještě plánují. Ale slibují, že na sociální byty nezapomenou.

Obvody budou byty dále pritatizovat

"Zbývá nám ještě téměř 1 500 obecních bytů. Většinu z nich plánujeme prodat. Obyvatelé o to mají velký zájem - chtějí bydlet ve svém. Získané peníze použijeme na výstavbu malometrážních bytů pro seniory či jinak sociálně potřebné," říká mluvčí Ostravy-Poruby Jana Končítková. Kolik nových bytů a kdy má v obvodu vzniknout, to ale zatím nikdo neví.

Zcela konkrétní představu ještě nemají ani radní v Ostravě-Jihu. "Obvod vlastní 5 992 bytů, mnohé mají snížené nájemné. Ročně prodáváme průměrně 250 bytů a chceme prodávat dál, ale ne vše. Zachováme síť sociálních bytů. Kolik si jich necháme, to bude záležet na koncepci, která vznikne po jednání s městem. Ještě jsme neměli šanci seznámit se detailně s analýzou," uvedl místostarosta Jihu Radim Lauko. Dodal, že chtějí vytipovat lokality, v nichž budou vznikat byty pro mladé rodiny či seniory. Obvod navíc staví nové, standardní byty - letos dokončí v Provaznické ulici 22 bytů a 8 garáží.

Spolupracovat na koncepci bydlení v Ostravě a zapojit část bytů mezi sociální je ochotná i privátní společnost RPG. "My už teď leckde sociální bydlení poskytujeme. Například osamělí senioři mohou z našeho speciálního fondu čerpat až 500 korun měsíčně jako příspěvek na bydlení," říká mluvčí společnosti Petr Handl. 
Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Za požár kostela v Gutech padla obžaloba

Dřevěnou stavbu z 16. století zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi...

Státní zástupce obžaloval tři mladíky obviněné z loňského úmyslného zapálení památkově chráněného dřevěného kostela v...

Na popravu musely koukat davy. V Těšíně si připomněli oběšení 24 odbojářů

Lidé se každoročně setkávají v polském Těšíně v místě popravy, aby si...

Památku čtyřiadvaceti polských občanů Těšínského Slezska, kteří byli 20. března 1942 při veřejné exekuci pověšeni v...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz