Ostrava stárne, hodně mladých odchází. Scházejí tisíce sociálních bytů

  7:58aktualizováno  7:58
Přestože se v Ostravě staví nové byty, ve skutečnosti jich ubývá - za posledních deset let téměř deset tisíc. Největší problém je, že město rychle stárne a už teď chybí levné byty pro seniory. Za posledních dvacet let se i o přes pětadvacet tisíc snížil počet obyvatel, tedy téměř deset procent.

Nová radnice v Ostravě. | foto: ostrava.cz

Utíkají především mladí, kterým tu chybí vhodná práce i bydlení. O to rychleji město stárne - za pouhých deset let už bude nejméně každý pátý Ostravan seniorem ve věku nad 65 let. Ani pro ně tu ale nejsou vhodné - levné byty.

Vyplývá to z analýzy bytového fondu, kterou na objednávku města zpracovala agentura Proces.

Obecní byty v Ostravě

Na území města je 133 465 bytů, z toho 15 517 obecních, což je 11,6 procent. Jde o třetinu z bytů, které město vlastnilo v 90. letech.

Třeba Opava má jen 2,2 procent obecních bytů, ale Rýmařov 33,6 procent a Bohumín 45,5 procent.

Podle autora analýzy, sociologa Lubora Hrušky-Tvrdého, poroste ve městě zájem o sociální byty. "Nejen proto, že obyvatelé Ostravy stárnou, ale i proto, že průměrná mzda tu už ve srovnání s jinými regiony neroste tak rychle jako dříve a celý kraj se tak v žebříčku příjmů propadá. Přibývá sociálně slabých lidí, neplatičů a s tím souvisejících problémů," nastínil analytik.

Město potřebuje síť sociálního bydlení

Dodal, že město v uplynulých letech rozprodalo dvě třetiny obecních bytů. "Je vhodný čas uvažovat o změně a bytů se nezbavovat. Přinášejí totiž zisk, navíc město by mělo mít síť sociálních bytů," dodal Lubor Hruška-Tvrdý. 

Náměstek ostravského primátora Jiří Srba uvedl, že velmi podrobná analýza je podkladem pro vznik bytové koncepce, kterou město chystá. "Analýzou už se zabývá odborná pracovní skupina, v níž jsou zastoupeni pracovníci magistrátu, městských obvodů, urbanistů, stavbařů i dalších odborníků na bytový fond a jeho rozvoj," řekl Srba.

Ačkoli odborníci už Ostravě nedoporučují další prodej obecních domů, neboť ze všech 133 465 bytů na území města je obecních už jen 15 417, tedy 11,6 procenta, nerozhoduje o tom magistrát, ale obvody. A jejich zástupci netají, že prodej ještě plánují. Ale slibují, že na sociální byty nezapomenou.

Obvody budou byty dále pritatizovat

"Zbývá nám ještě téměř 1 500 obecních bytů. Většinu z nich plánujeme prodat. Obyvatelé o to mají velký zájem - chtějí bydlet ve svém. Získané peníze použijeme na výstavbu malometrážních bytů pro seniory či jinak sociálně potřebné," říká mluvčí Ostravy-Poruby Jana Končítková. Kolik nových bytů a kdy má v obvodu vzniknout, to ale zatím nikdo neví.

Zcela konkrétní představu ještě nemají ani radní v Ostravě-Jihu. "Obvod vlastní 5 992 bytů, mnohé mají snížené nájemné. Ročně prodáváme průměrně 250 bytů a chceme prodávat dál, ale ne vše. Zachováme síť sociálních bytů. Kolik si jich necháme, to bude záležet na koncepci, která vznikne po jednání s městem. Ještě jsme neměli šanci seznámit se detailně s analýzou," uvedl místostarosta Jihu Radim Lauko. Dodal, že chtějí vytipovat lokality, v nichž budou vznikat byty pro mladé rodiny či seniory. Obvod navíc staví nové, standardní byty - letos dokončí v Provaznické ulici 22 bytů a 8 garáží.

Spolupracovat na koncepci bydlení v Ostravě a zapojit část bytů mezi sociální je ochotná i privátní společnost RPG. "My už teď leckde sociální bydlení poskytujeme. Například osamělí senioři mohou z našeho speciálního fondu čerpat až 500 korun měsíčně jako příspěvek na bydlení," říká mluvčí společnosti Petr Handl. 

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Olomoucký tým má sílu, tvrdí ostravský obránce Stronati

NADĚJE. Osmnáctiletý obránce Patrizio Stronati přišel v průběhu zimy do Baníku

Fotbalisté ostravského Baníku zakončí úspěšný podzim soubojem se Sigmou Olomouc. V 19. kole první ligy ji hostí v pátek...

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz