Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na středověkou Ostravu upomínají hradby i perská dlažba na náměstí

  6:56aktualizováno  6:56
Lidé mohli v říjnu poprvé vyrazit po stopách nejstarší historie města. Nejvíce je zajímaly ukryté zbytky městského opevnění, o němž netušili, že je Ostrava vůbec má.

Průvodkyně středověkou Ostravou Veronika Břicháčková před kostelem svatého Václava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dějiny Ostravy začínají v 8. století, kdy se na území dnešního města rozkládalo slovanské osídlení. Před rokem 1279 byla Moravská Ostrava povýšena na město. Z této doby pocházejí také první zmínky o existenci kostela sv. Václava. O pár let starší je dokonce Slezskoostravský knížecí hrad a ve 14. století se začalo budovat městské opevnění, dodnes existují jeho fragmenty. Právě tato místa byla součástí trasy, po které zájemce provedla Veronika Břicháčková z Ostravského informačního centra.

Nejpopulárnější historickou etapou v Ostravě je zřejmě její průmyslový růst, její historie je ale mnohem starší. Sahá až do středověku. Je to poprvé, co se v Ostravě věnují průvodci středověku?
Komentované prohlídky pořádáme často, nejčastěji na jaře a na podzim. Středověká Ostrava ale byla letos poprvé. Bylo to 9. října.

Jak dopadla premiéra?
Konaly se dvě prohlídky, v 10 a ve 14 hodin. Nečekali jsme, že by na ně přišlo moc lidí, ale byli jsme překvapeni, dohromady na ně přišlo přes sedmdesát lidí. Mě osobně překvapilo, že mezi nimi byli i zástupci z řad studentů a mladých lidí, protože většinou na těchto akcích převažují senioři.

Křišťálová Lupa 2016

Výchozím bodem byl kostel sv. Václava. Proč? Je to dáno tím, že poblíž se nachází i část středověkých hradeb?
Začali jsme u nejstarší sakrální památky v Ostravě, měli jsme zajištěnou prohlídku interiéru kostela, dostali jsme se až na kůr, mohli jsme si prohlédnout varhany. Pak jsme pokračovali přes Střelniční ulici, ze které se dá nahlédnout na Farskou zahradu, která bohužel není přístupná. V minulosti byla místem odpočinku a relaxace, ale dnes je pro veřejnost uzavřená, takže pozůstatky městských hradeb není možno si prohlédnout. Město uvažuje o odkoupení těchto pozemků a jejich zpřístupnění, ale zatím nejsou stále vyřešené majetkové vztahy. Ale malá část hradeb je k vidění přímo za kostelem sv. Václava, takže jsme se podívali aspoň na tento kousek.

Pak jste ale odbočili do míst, kde středověk nenajdeme.
Následovala Černá louka, tam se sice nevěnujeme středověké Ostravě, ale zmiňujeme haldy, které tady kdysi byly, a že na ně vedla horská dráha Tivoli. Na slezském břehu Ostravice byla stará střelnice, kde se trénovala střelba z klasických pušek, v roce 1880 ji ale smetla povodeň. Haldy vydržely do roku 1935, pak byly využity jako náspy pro železniční trať.

Hned za řekou Ostravicí jste pokračovali středověkem?
Slezská Ostrava je starší než Moravská. Slezskoostravský hrad je naší nejstarší světskou památkou, která tady v Ostravě zůstala. Pochází z první poloviny 13. století.

Dá se hrad, který byl v podstatě nově postaven na zdevastované ruině, považovat ještě za památku?
Zůstala v něm původní vstupní brána, takže dalo by se říct, že ano. Chtěli jsme návštěvníkům umožnit vstup zdarma, ale paní kastelánka tomu nebyla nakloněna.

Na co byli účastníci prohlídky nejvíce zvědaví?
Lidé byli velice překvapeni z městských hradeb, nevěděli totiž, že tady vůbec nějaké pozůstatky po nich máme. Hodně se ptali, kudy ty hradby vedly, měli jsme s sebou dokonce plánky, abychom jim to mohli ukázat. Rovněž byli překvapení z toho, jak malé bylo tehdejší město. Hradby, které jej uzavíraly, tvořily jen malý okruh. Zaujala je také informace, že Karel IV. udělil v roce 1362 Ostravě trhové privilegium. Ostrava tak byla pro kupce velmi atraktivním místem, na jaře se zde sjížděli kupci z celé Evropy. Konaly se tady trhy pro celou Evropu. Proto má také dnešní Masarykovo náměstí dlažbu se vzorem perského koberce, což má symbolizovat jeho světovost. Jinak města, která byla významnější než Ostrava, měla menší náměstí.

Kdy bude možnost zase prohlídku ke středověké minulosti Ostravy absolvovat?
Vzhledem k velkému úspěchu jsme rozhodnuti, že ji zopakujeme v příštím roce na jaře. Nás průvodců je kolem dvanácti. Prohlídky si mohou objednat školy nebo jiní zájemci, těm pak můžeme přizpůsobit výklad přímo na míru.

Vy se věnujete průvodcovství dlouhodobě?
Vystudovala jsem management cestovního ruchu v Krnově. Jako studenti jsme dělali komentované prohlídky městem. Do Ostravy jsem se přistěhovala, abych mohla průvodcovat dál.
Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Na popravu musely koukat davy. V Těšíně si připomněli oběšení 24 odbojářů

Lidé se každoročně setkávají v polském Těšíně v místě popravy, aby si...

Památku čtyřiadvaceti polských občanů Těšínského Slezska, kteří byli 20. března 1942 při veřejné exekuci pověšeni v...

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Žena, která nechala novorozence zemřít ve skříni, si odpyká patnáct let

Ženě potvrdil vrchní soud patnáctiletý trest za vraždu novorozence.

Za vraždu novorozence si mladá žena z Frýdlantu nad Ostravicí odpyká patnáct let vězení. Trest uložený ostravským...

Najdete na iDNES.cz