Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na středověkou Ostravu upomínají hradby i perská dlažba na náměstí

  6:56aktualizováno  6:56
Lidé mohli v říjnu poprvé vyrazit po stopách nejstarší historie města. Nejvíce je zajímaly ukryté zbytky městského opevnění, o němž netušili, že je Ostrava vůbec má.

Průvodkyně středověkou Ostravou Veronika Břicháčková před kostelem svatého Václava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dějiny Ostravy začínají v 8. století, kdy se na území dnešního města rozkládalo slovanské osídlení. Před rokem 1279 byla Moravská Ostrava povýšena na město. Z této doby pocházejí také první zmínky o existenci kostela sv. Václava. O pár let starší je dokonce Slezskoostravský knížecí hrad a ve 14. století se začalo budovat městské opevnění, dodnes existují jeho fragmenty. Právě tato místa byla součástí trasy, po které zájemce provedla Veronika Břicháčková z Ostravského informačního centra.

Nejpopulárnější historickou etapou v Ostravě je zřejmě její průmyslový růst, její historie je ale mnohem starší. Sahá až do středověku. Je to poprvé, co se v Ostravě věnují průvodci středověku?
Komentované prohlídky pořádáme často, nejčastěji na jaře a na podzim. Středověká Ostrava ale byla letos poprvé. Bylo to 9. října.

Jak dopadla premiéra?
Konaly se dvě prohlídky, v 10 a ve 14 hodin. Nečekali jsme, že by na ně přišlo moc lidí, ale byli jsme překvapeni, dohromady na ně přišlo přes sedmdesát lidí. Mě osobně překvapilo, že mezi nimi byli i zástupci z řad studentů a mladých lidí, protože většinou na těchto akcích převažují senioři.

Křišťálová Lupa 2016

Výchozím bodem byl kostel sv. Václava. Proč? Je to dáno tím, že poblíž se nachází i část středověkých hradeb?
Začali jsme u nejstarší sakrální památky v Ostravě, měli jsme zajištěnou prohlídku interiéru kostela, dostali jsme se až na kůr, mohli jsme si prohlédnout varhany. Pak jsme pokračovali přes Střelniční ulici, ze které se dá nahlédnout na Farskou zahradu, která bohužel není přístupná. V minulosti byla místem odpočinku a relaxace, ale dnes je pro veřejnost uzavřená, takže pozůstatky městských hradeb není možno si prohlédnout. Město uvažuje o odkoupení těchto pozemků a jejich zpřístupnění, ale zatím nejsou stále vyřešené majetkové vztahy. Ale malá část hradeb je k vidění přímo za kostelem sv. Václava, takže jsme se podívali aspoň na tento kousek.

Pak jste ale odbočili do míst, kde středověk nenajdeme.
Následovala Černá louka, tam se sice nevěnujeme středověké Ostravě, ale zmiňujeme haldy, které tady kdysi byly, a že na ně vedla horská dráha Tivoli. Na slezském břehu Ostravice byla stará střelnice, kde se trénovala střelba z klasických pušek, v roce 1880 ji ale smetla povodeň. Haldy vydržely do roku 1935, pak byly využity jako náspy pro železniční trať.

Hned za řekou Ostravicí jste pokračovali středověkem?
Slezská Ostrava je starší než Moravská. Slezskoostravský hrad je naší nejstarší světskou památkou, která tady v Ostravě zůstala. Pochází z první poloviny 13. století.

Dá se hrad, který byl v podstatě nově postaven na zdevastované ruině, považovat ještě za památku?
Zůstala v něm původní vstupní brána, takže dalo by se říct, že ano. Chtěli jsme návštěvníkům umožnit vstup zdarma, ale paní kastelánka tomu nebyla nakloněna.

Na co byli účastníci prohlídky nejvíce zvědaví?
Lidé byli velice překvapeni z městských hradeb, nevěděli totiž, že tady vůbec nějaké pozůstatky po nich máme. Hodně se ptali, kudy ty hradby vedly, měli jsme s sebou dokonce plánky, abychom jim to mohli ukázat. Rovněž byli překvapení z toho, jak malé bylo tehdejší město. Hradby, které jej uzavíraly, tvořily jen malý okruh. Zaujala je také informace, že Karel IV. udělil v roce 1362 Ostravě trhové privilegium. Ostrava tak byla pro kupce velmi atraktivním místem, na jaře se zde sjížděli kupci z celé Evropy. Konaly se tady trhy pro celou Evropu. Proto má také dnešní Masarykovo náměstí dlažbu se vzorem perského koberce, což má symbolizovat jeho světovost. Jinak města, která byla významnější než Ostrava, měla menší náměstí.

Kdy bude možnost zase prohlídku ke středověké minulosti Ostravy absolvovat?
Vzhledem k velkému úspěchu jsme rozhodnuti, že ji zopakujeme v příštím roce na jaře. Nás průvodců je kolem dvanácti. Prohlídky si mohou objednat školy nebo jiní zájemci, těm pak můžeme přizpůsobit výklad přímo na míru.

Vy se věnujete průvodcovství dlouhodobě?
Vystudovala jsem management cestovního ruchu v Krnově. Jako studenti jsme dělali komentované prohlídky městem. Do Ostravy jsem se přistěhovala, abych mohla průvodcovat dál.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Najdete na iDNES.cz