Trojice tašek, které zdarma dostaly všechny ostravské domácnosti.

Trojice tašek, které zdarma dostaly všechny ostravské domácnosti. | foto: ČTK

Tašky zabraly. Ostravané i díky nim vytřídili rekordní množství odpadu

  • 7
Zelená, modrá, žlutá. Barevné tašky na třídění odpadu se v Ostravě ujaly. Využívají je lidé ve třech čtvrtinách zdejších domácností. A to i téměř půl roku poté, co je dostali. Díky výborným číslům v třídění odpadu se příští rok v Ostravě nezvýší poplatek za odvoz odpadu.

Rekordní čísla zaznamenávají zástupci ostravské společnosti OZO, zabývající se svozem a zpracováním odpadu, v posledních měsících.

"Jen v říjnu jsme dosáhli letošního maxima u svozu separovaného odpadu – 779 tun, u plastů dokonce absolutního historického maxima – 335 tun," podotkl ředitel společnosti OZO Karel Belda. Upozornil, že pracovníci OZO zaznamenali pokles množství odpadu v běžných popelnicích, což umožňuje snížit jejich počet.

To vše ve výsledku snižuje náklady na svoz odpadu a Ostravané tak mohou být klidní, v příštím roce se poplatek za odvoz odpadu nezmění.

"Po zvážení všech aspektů se město rozhodlo pro příští rok zachovat poplatek za odpady pro své občany ve stejné výši jako v letech minulých, tedy 498 korun na osobu a rok," potvrdil náměstek primátora Tomáš Petřík.

Velký podíl na zvýšeném rozdělování odpadu na plasty, sklo a papír mají podle zástupců společnosti OZO i třídicí tašky, které v polovině tohoto roku zdarma rozdělila do 130 tisíc domácností v Ostravě. Společnost si nechala zpracovat průzkum, jak lidé tašky na separování odpadu přijali.

Díky taškám se třídí víc, myslí si i Ostravané

"V první polovině listopadu probíhal sběr dat v šesti stech domácnostech centrálních i okrajových částí města Ostravy, druhá polovina měsíce pak byla věnována jejich vyhodnocování," uvedla mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

"Výsledky potvrdily, možná i předčily naše očekávání. Tašky na třídění se setkaly s pozitivním ohlasem. Ještě po pěti měsících od distribuce tašek je téměř 77 procent dotázaných domácností ke třídění skutečně používá, přes 60 procent respondentů se domnívá, že díky taškám se zvýšilo množství vytříděného odpadu v jejich domácnostech, a 87 procent dotázaných Ostravanů by tašky doporučilo k distribuci i v jiných městech," dodala Karasová.

Překvapivý byl podle ní i další zjištěný fakt, kdy devatenáct procent oslovených domácností začalo právě díky rozdávaným taškám svůj odpad třídit.