Ostrava v unikátním evropském projektu. Moderní přístroje změří smog

  8:08aktualizováno  8:08
Kolik škodlivin vdechne Ostravan, když jde po ulici? A kolik jeho děti běhající po zahradě? V Ostravě startuje ojedinělý evropský projekt zkoumající znečištění s pomocí obyvatel a miniaturních měřicích přístrojů s nejmodernějšími technologiemi. Ostrava je jedním z devíti měst Evropy, kde se uskuteční.

Centrum Ostravy z ochozu radniční věže v době nejhorší smogové inverze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Projekt CITI -SENCE vyhlásila Evropská komise a odstartovala jej mimo jiné i ve španělské Barceloně, skotském Edinburghu, srbském Bělehradě či norském Oslu. Vědci mají k dispozici dvanáct milionů eur a chtějí zjistit skutečnou zátěž obyvatel způsobenou znečištěným ovzduším a promítnout ji na jednotlivce.

Měření ovzduší

  •  Zatím poslední technologickou novinkou, která hlídá ostravské ovzduší, je mobilní měřicí vůz Zdravotního ústavu s nejmodernějším evropským vybavením.
  • Projekt CITI-SENSE jde ještě dál. Mobilní androidové technologie zjistí, kolik prachu Ostravané vdechnou při cestě do práce, sportu, jízdě na kole či při práci na zahradě. Město tak zařadí do mezinárodního kontextu.

"Běžná monitorovací síť ukáže jen průměr. Ale nedává obraz o tom, kolik škodlivin člověk do sebe dostane, když jede na kole, jde podél frekventované silnice nebo se pohybuje na zahradě svého domu. Znečištění ovzduší přitom není homogenní," říká šéfka projektu Alena Bartoňová z Norského institutu pro výzkum ovzduší.

Vědci se zaměří na nejzatíženější obvod

Dodává, že právě přímý dopad na jednotlivce, zjištění míst s největším znečištěním a také zapojení občanů do těchto aktivit je smyslem čtyřletého výzkumu.

Tým vědců se zaměří například na ostravský obvod Radvanice a Bartovice, který leží v sousedství hutního kolosu ArcelorMittal. "Záměrem je rozmístit tam síť senzorických zařízení, která změří konkrétní znečištění. Rozmístíme je tam za účasti místního občanského sdružení Vzduch, budou na zahradách i dalších místech. V soukromí lidí," vysvětluje koordinátor české účasti na projektu Ivan Gabal.

S projektem pomohou i občanská sdružení

Měřiče budou statické, ale počítá se také s tím, že by je lidé nosili u sebe, přímo na těle. Ukáže se tak, jak se míra znečištění mění při jejich pohybu městem.

"Jsme místní, můžeme lépe vytipovat místa. Ale jednání jsou zatím v začátcích. Co všechno bude naše spolupráce pro naše členy znamenat, uvidíme po vzájemných dohodách," uvedla Pavla Skýbová ze sdružení Vzduch. V poradní skupině jsou i zástupci druhého ostravského sdružení - Čisté nebe.

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Zároveň s monitorováním znečištění se bude pokračovat v testování zdravotních dopadů znečištěného ovzduší na Ostravany. Poprvé jej provedl tým Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v letech 2008 až 2010. Stejný tým teď na své výzkumy naváže.

Během čtyř let, kdy se projekt v Ostravě uskuteční, vzniknou i nové technologie. Moravskoslezské metropoli přímo na míru. V týmu vědců jsou proto i IT odborníci. "Hned v první fázi v každé lokalitě vznikne aplikace, která vychází z místní situace," upřesňuje Gabal. První série spolehlivých výsledků bude k dispozici do dvou let.

Evropská unie přispívá částkou 8,9 milionu, zbytek dofinancovává třicítka firem a institucí z Evropy, Austrálie a Jižní Koreje. Pro Ostravu to znamená, že bude vůbec poprvé relevantně zařazena do evropského kontextu. Podle stejných kritérií, stejným způsobem. "Ostrava bude těžit ze spolupráce se špičkovými světovými pracovišti," upozorňuje vědecká koordinátorka Bartoňová.

Lidé smog nejen dýchají, ale také vytvářejí

Mnoho si aktéři slibují také od přímé účasti lidí. "Když lidé pochopí, že také svou činností, tím, kde pracují, co dělají, také k problému přispívají, usnadní to také řešení. Lidé musí dostat kvalitní informace a uvědomit si, že ovzduší se jich týká jako těch, kteří škodliviny vdechují, ale i těch, kteří je produkují," vysvětluje Bartoňová.

Ostrava se do evropského projektu dostala jako jedno míst, která zatížené životní prostředí trápí nejvíce. Českou účast zajišťují Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, Fakulta dopravní ČVUT Praha a společnost GAC, která se věnuje výzkumu a analýze dat a informací v oblasti veřejného mínění, společenské dynamiky politického vývoje, marketingu a médií.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Zlín přejel Spartu, Chomutov náskok neudržel. Zpět na čele je Litvínov

Gólová radost litvínovských hokejistů v utkání s Hradcem.

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl šest duelů 8. kola. Zlín ukončil sérii tří proher, na ledě Sparty...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vícha slaví senátorský hattrick, majitel cukráren Ollies v Ostravě neuspěl

Petr Vícha - ČSSD (Karviná)

ČSSD si líže rány, jediný důvod k radosti jí dal Petr Vícha, který na Karvinsku podruhé obhájil senátorský post. V...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. Nyní končí.

Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o...

Najdete na iDNES.cz