Ostrava v unikátním evropském projektu. Moderní přístroje změří smog

  8:08aktualizováno  8:08
Kolik škodlivin vdechne Ostravan, když jde po ulici? A kolik jeho děti běhající po zahradě? V Ostravě startuje ojedinělý evropský projekt zkoumající znečištění s pomocí obyvatel a miniaturních měřicích přístrojů s nejmodernějšími technologiemi. Ostrava je jedním z devíti měst Evropy, kde se uskuteční.

Centrum Ostravy z ochozu radniční věže v době nejhorší smogové inverze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Projekt CITI -SENCE vyhlásila Evropská komise a odstartovala jej mimo jiné i ve španělské Barceloně, skotském Edinburghu, srbském Bělehradě či norském Oslu. Vědci mají k dispozici dvanáct milionů eur a chtějí zjistit skutečnou zátěž obyvatel způsobenou znečištěným ovzduším a promítnout ji na jednotlivce.

Měření ovzduší

  •  Zatím poslední technologickou novinkou, která hlídá ostravské ovzduší, je mobilní měřicí vůz Zdravotního ústavu s nejmodernějším evropským vybavením.
  • Projekt CITI-SENSE jde ještě dál. Mobilní androidové technologie zjistí, kolik prachu Ostravané vdechnou při cestě do práce, sportu, jízdě na kole či při práci na zahradě. Město tak zařadí do mezinárodního kontextu.

"Běžná monitorovací síť ukáže jen průměr. Ale nedává obraz o tom, kolik škodlivin člověk do sebe dostane, když jede na kole, jde podél frekventované silnice nebo se pohybuje na zahradě svého domu. Znečištění ovzduší přitom není homogenní," říká šéfka projektu Alena Bartoňová z Norského institutu pro výzkum ovzduší.

Vědci se zaměří na nejzatíženější obvod

Dodává, že právě přímý dopad na jednotlivce, zjištění míst s největším znečištěním a také zapojení občanů do těchto aktivit je smyslem čtyřletého výzkumu.

Tým vědců se zaměří například na ostravský obvod Radvanice a Bartovice, který leží v sousedství hutního kolosu ArcelorMittal. "Záměrem je rozmístit tam síť senzorických zařízení, která změří konkrétní znečištění. Rozmístíme je tam za účasti místního občanského sdružení Vzduch, budou na zahradách i dalších místech. V soukromí lidí," vysvětluje koordinátor české účasti na projektu Ivan Gabal.

S projektem pomohou i občanská sdružení

Měřiče budou statické, ale počítá se také s tím, že by je lidé nosili u sebe, přímo na těle. Ukáže se tak, jak se míra znečištění mění při jejich pohybu městem.

"Jsme místní, můžeme lépe vytipovat místa. Ale jednání jsou zatím v začátcích. Co všechno bude naše spolupráce pro naše členy znamenat, uvidíme po vzájemných dohodách," uvedla Pavla Skýbová ze sdružení Vzduch. V poradní skupině jsou i zástupci druhého ostravského sdružení - Čisté nebe.

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Zároveň s monitorováním znečištění se bude pokračovat v testování zdravotních dopadů znečištěného ovzduší na Ostravany. Poprvé jej provedl tým Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v letech 2008 až 2010. Stejný tým teď na své výzkumy naváže.

Během čtyř let, kdy se projekt v Ostravě uskuteční, vzniknou i nové technologie. Moravskoslezské metropoli přímo na míru. V týmu vědců jsou proto i IT odborníci. "Hned v první fázi v každé lokalitě vznikne aplikace, která vychází z místní situace," upřesňuje Gabal. První série spolehlivých výsledků bude k dispozici do dvou let.

Evropská unie přispívá částkou 8,9 milionu, zbytek dofinancovává třicítka firem a institucí z Evropy, Austrálie a Jižní Koreje. Pro Ostravu to znamená, že bude vůbec poprvé relevantně zařazena do evropského kontextu. Podle stejných kritérií, stejným způsobem. "Ostrava bude těžit ze spolupráce se špičkovými světovými pracovišti," upozorňuje vědecká koordinátorka Bartoňová.

Lidé smog nejen dýchají, ale také vytvářejí

Mnoho si aktéři slibují také od přímé účasti lidí. "Když lidé pochopí, že také svou činností, tím, kde pracují, co dělají, také k problému přispívají, usnadní to také řešení. Lidé musí dostat kvalitní informace a uvědomit si, že ovzduší se jich týká jako těch, kteří škodliviny vdechují, ale i těch, kteří je produkují," vysvětluje Bartoňová.

Ostrava se do evropského projektu dostala jako jedno míst, která zatížené životní prostředí trápí nejvíce. Českou účast zajišťují Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, Fakulta dopravní ČVUT Praha a společnost GAC, která se věnuje výzkumu a analýze dat a informací v oblasti veřejného mínění, společenské dynamiky politického vývoje, marketingu a médií.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz