Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava chce svou veterinářku i proti vůli komory. Možná dojde na soud

  9:27aktualizováno  9:27
Mladá veterinářka Eva Matějová chce v blízké době nastoupit k ostravské městské policii a starat se o psy v útulku. Radnice ji přijme, i když stanovy veterinární komory městům zakazují zvířecí lékaře zaměstnávat. Prezident komory kvůli tomu navštíví primátora. Doufá, že najdou smírné řešení.

Podle města se s přijetím veterinářky k městské policii zlepší péče o psy v útulku. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Jsem stále připravený přijmout ji k 1. dubnu," říká na adresu Matějové ředitel ostravských strážníků Zdeněk Harazim. Dodal, že zájem trvá i ze strany lékařky, ačkoli je pod velkým tlakem svých profesních kolegů.

MF DNES už před dvěma týdny informovala, že plán Ostravy mít městskou veterinářku vyvolal bouřlivou odezvu mezi ostatními veterinárními lékaři. Podle nich je to v rozporu se stanovami veterinární komory.

V čem je jádro sporu

O zhruba 150 psů v ostravském městském útulku se starají privátní veterináři. V dubnu je má nahradit městská lékařka.

Město si od toho slibuje lepší péči o psy i celkový chod útulku, a navíc úsporu kolem půl milionu korun ročně.

Stanovy veterinární komory to ale neumožňují. Pokud se nechá veterinářka zaměstnat městem, zřejmě přijde o licenci.

Město je ale připravené jít do střetu s komorou a bránit se i soudně.

Ty striktně zakazují veterinářům nechat se zaměstnat kýmkoli, kdo zvířata vlastní nebo s nimi nakládá. To je také důvod, proč svého veterináře nemůže mít ani ostravská zoologická zahrada.

"Není možné vytvořit statut městského veterináře, odporuje to stanovám naší profesní komory. Veterinární lékařství je svobodným povoláním. Až na vyjmenované výjimky můžeme pracovat jen sami na sebe nebo pro veterinární kliniky. Nemohou nás zaměstnávat města a jejich organizace," vysvětloval předseda okresního sdružení veterinárních lékařů v Ostravě Pavel Müller.

Harazim: Veterinární komoře jde o peníze, mně o zvířata

Zdeněk Harazim však tvrdí, že žádné zákony mu nezakazují, aby veterinářku zaměstnal.

"Veterinární komora si stanovila pravidla, která jí vyhovují, a staví je nad zákon. Jim jde o peníze, mně o zvířata. Když to bude nutné, budeme se bránit třeba soudně. Věřím, že uspějeme," říká šéf strážníků, který o přijetí veterináře do útulku pro 160 psů uvažoval asi dva roky.

"Očekávám od toho finanční úspory, ale především zkvalitnění péče o zvířata v útulku," vysvětlil.

Dodal, že ačkoli je lékařka pod tlakem kolegů, kteří ji telefonicky vyhrožují vyloučením z komory, její zájem o práci pro město trvá. "Ano je to tak," potvrdila ve čtvrtek MF DNES ochotu stát se první městskou veterinářkou Eva Matějová. Víc však o okolnostech nástupu do psího útulku mluvit nechtěla.

Není divu. Pokud se totiž stane zaměstnankyní města, hrozí jí, že kvůli tomu přijde o členství v komoře, a tedy o licenci.

Právník podá trestní oznámení na šéfa strážníků i veterinářku

"Písemně jsem upozornil i primátora, že lékařka riskuje vyloučení z komory. To by v důsledku znamenalo, že nebude moci vykonávat léčebnou ani preventivní péči a nebude mít přístup k lékům. Město tak jejím přijetím nic neušetří. Naopak, protože stejně bude muset mít smlouvu s privátní klinikou jako dosud," říká ostravský právník Petr Toms, který zastupuje zájmy místních veterinářů.

Když ho ve čtvrtek MF DNES kontaktovala, právě sepisoval trestní oznámení na šéfa strážníků Zdeňka Harazima i veterinářku Evu Matějovou. "Oba se dopustili pomluvy dvou veterinárních lékařů, když o nich tvrdili, že Matějové vyhrožovali," vysvětluje Toms.

Vyhrocenou situaci by rád uklidnil a spory veterinářů s městem co nejdříve ukončil prezident veterinární komory Jan Bernady z Brna. Na rozdíl od místních veterinářů, kteří se nedostali k primátorovi, on by se měl s Petrem Kajnarem setkat hned po jeho návratu ze zahraniční dovolené.

"Sejdeme se v pondělí. Předpokládám, že najdeme smírné řešení výhodné pro všechny," řekl Jan Bernady.

Náměstek primátora Dalibor Madej však netají, že radní města stojí za šéfem svých strážníků. To, že žádné město zatím svého veterináře nemá, je netrápí. "Tak bude Ostrava první, jako v jiných věcech. Důležitá je opodstatněnost toho kroku," řekl.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz