Ostrava nečekaně pozastavila privatizaci bytů, Poruba se diví

  13:24aktualizováno  15:55
Ostravský magistrát nečekaně razantně zasáhl do privatizací bytů v obvodech. nejméně do podzimu jejich prodeje soukromým vlastníkům zastavil a udělá si vlastní analýzu bytového fondu. Hlavně v Ostravě-Porubě, kde se nájemníci bouřlivě dohadují o kupní ceny bytů, magistrátní verdikt mnoho lidí zaskočil.

Ostravští nájemníci mají smůlu, městské byty se zatím nebudou prodávat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Před dvaceti lety bylo v majetku města 46 283 obecních bytů, dnes jich je už jen 15 090, ale v některých obvodech už žádné. Zatímco například Mariánské Hory a Hulváky si drží stále kolem 36 procent obecních bytů z celkového bytového fondu na svém území, Poruba se rozhodla většinu prodat.

Prognózy ale ukazují, že město bude muset v budoucnu zajistit dostatek nízkonákladových sociálních bytů. Proto nyní mapujeme situaci a naším zájmem je další byty už neprodávat. Za to bojuji," sdělil dnes novinářům překvapivou informaci náměstek ostravského primátora Jiří Srba.

Na porubské radnici netrpělivě čekají na vysvětlení rozhodnutí

Ostravský obvod Poruba, který nyní vlastní 1 800 obecních bytů, nabídl 1 500 z nich k prodeji. Zhruba u poloviny z nich už v minulosti získal od města souhlas se záměrem prodeje, a proces tedy může pokračovat. Prodat další byty se ale zřejmě radnici nepodaří. Vedení obvodu tato informace zaskočila.

"Pan starosta má jednání. Jeho jménem ale mohu sdělit, že my v tuto chvíli nemáme informace o tom, že město pozastavuje privatizaci bytového fondu v jednotlivých obvodech," řekla mluvčí Poruby Jana Končítková. "Prodej domů do družstevního vlastnictví už město v minulosti schválilo. V případě prodeje do osobního vlastnictví budeme čekat na oficiální stanovisko města," dodala.

Překvapení neskrývají ani nájemníci obecních bytů v Ostravě-Porubě, kteří dosud kvůli chystanému prodeji opakovaně protestovali.

Lidem se sice nelíbí cena, ale kupovat byty chtějí

"Kritizujeme podmínky prodeje a vysokou cenu bytů, do kterých obvod v posledních letech nic neinvestoval, ale zájem o odkoupení bytu mám samozřejmě stále," říká například Jan Kupčík.

Také Ivo Adamec, šéf Sdružení na ochranu nájemníků, které organizuje protesty v Porubě, si myslí, že soukromý vlastník se o domy postará lépe než město. "Nicméně je pravděpodobné, že většina seniorů, kterých tu žije šedesát až devadesát procent, si oddechne, když se nebude muset zadlužovat a byt kupovat," netají. "Zatím ale nemáme o zastavení privatizace žádné oficiální informace, takže je to pro nás novinka, o kterou e teprve budeme zajímat," dodal.

Podle magistrátního náměstka Srby město nyní ve spolupráci se sociology a dalšími odborníky mapuje obecní bytový fond a jeho potřebu do budoucna.

Máte málo sociálních bytů? Tak dostenete méně peněz

"Na podzim chceme mít hotový dokument o bytové politice, který stanoví, kde a kolik bytů pro různé sociální skupiny bude město potřebovat, nastíní také výhled vývoje nájemného. Do té doby, než budeme mít jasno, jsme pozastavili prodej obecních bytů s výjimkou těch, u kterých jsme už v minulosti souhlasili se záměrem obvodu prodeje," dodal náměstek s tím, že záměr Poruby zbavit se většiny bytů nepovažuje za šťastný.

Radním města vadí i to, že nemají příliš mnoho možností, jak obvody přimět k tomu, aby s byty lépe hospodařily. Mohou ale k prosazení svých zájmů použít finanční bič. "Při sestavování nového rozpočtu můžeme zvýhodnit ty obvody, které budou mít větší počet bytů pro sociálně potřebné, s čímž souvisejí různé problémy," naznačil Srba.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Architektura Jubilejní kolonie doposud poutá pozornost, říká památkář

Jubilejní kolonie v současnosti.

Devadesát let. V lidském měřítku požehnaný věk, ale pro Jubilejní kolonii v ostravské městské části Hrabůvka to znamená...

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Krajští zastupitelé po demonstraci odložili verdikt o nemocnici v Orlové

Zhruba 150 lidí protestuje od čtvrtečního rána proti plánovanému rušení...

Zhruba 150 demonstrantů dopoledne protestovalo proti záměru kraje na optimalizační plán krajských nemocnic, který...

Najdete na iDNES.cz